Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (Region) z 19 czerwca 2017 roku

0:00 RADIO OPOLE DO ŚWITU
W paśmie nocnym Radia Opole dowiemy się:
  • co zrobić by początek tygodnia nie był "poniedziałkowym dołem",
  • dlaczego małżonków często boli głowa,
  • czy papież Benedykt XVI to antytalent techniczny,
  • które opolskie źródełko postawiło przed laty żołnierzy napoleońskich na nogi,
  • w jakich sytuacjach możemy używać słowa „absolutnie”,
  • czego boją się synoptycy,
  • z jakiego powodu kobiety zabijają mężczyzn.
Poza tym czas wypełnią także fragmenty wybranych audycji minionego dnia, nie zabraknie kalendarium historycznego i muzycznego.

Po północy do 6:00 rano zaprasza Adrian Chimiak. Do autora można napisać na adres: adrian.chimiak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2017
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
22:00 STUDIO REPORTAŻU
Po naszej planecie porusza się niemal 1,2 mld samochodów. To oznacza, że jedno auto przypada na sześcioro mieszkańców Ziemi. Za 8 lat ma jeździć po światowych drogach już 1,5 mld pojazdów. Większość ludzi traktuje je jako środek transportu, ale dla wielu to znacznie więcej. Zakochują się, kolekcjonują, a są i tacy – to jest szczególnie modne w Japonii, którzy w swoich domach przeznaczają jeden pokój właśnie dla samochodu - na środku stoi rzadki model, na ścianach wiszą plakaty, na półkach puchary, a wokół pojazdu fotele. Właściciel zaprasza gości, siadają i patrzą. Rozmawiają i popijają sake. Do wnętrza wchodzi jedynie sam właściciel i to tylko w samotności. Zamyka za sobą drzwi i kładzie ręce na kierownicy – tak wypoczywa wielu bogatych Japończyków.

Z miłości do aut znani są również Niemcy, którzy mogą pochwalić się całą kulturą, która wyrosła wokół samochodów oraz czerpania przyjemności z jazdy. Świadczą o tym nie tylko odcinki autostrad bez ograniczeń prędkości, ale również mnóstwo organizacji i klubów zrzeszających miłośników konkretnej marki. Zresztą, w Polsce jest podobnie – kluby organizują zloty, na których bawią się całe rodziny. Co ciekawe, Polska nasycona jest autami bardziej niż np. Francja, czy Hiszpania, również na Opolszczyźnie przypada więcej samochodów na 1000 mieszkańców niż w Berlinie.

W Studiu Reportażu usłyszymy o miłości nietypowej, która wiąże się z samochodami i szeroko pojętą motoryzacją. Marian Staszyński udowodni, że tematy reportaży leżą na ulicy, a konkretnie na drodze krajowej nr 94 za Skarbiszowem – na pasie ruchu w stronę Opola. Ktoś uznał, że to najlepsze miejsce do okazania uczuć. Lakoniczny komunikat, znany ludziom od początku świata, przez całą dobę brały pod koła tysiące samochodów, a tysiące par oczu albo dostrzegały ów napis, albo nie...

W drugiej części Studia Reportażu przypomnimy sobie dokument z 1973 roku o tym, że największy, najnowocześniejszy i najmłodszy zakład w kraju – Fabryka Samochodów Małolitrażowych wypuściła na polski rynek Fiata 126p. To właśnie w czerwcu 44 lata temu zjechały pierwsze polskie egzemplarze (we Włoszech były produkowane już rok wcześniej). Tę opowieść przygotowała przed laty Maria Rudnicka, a zatytułowała „Wielkie sprawy małego Fiata”.

Od 22:05 do 23:00 zaprasza (w zastępstwie Mariana Staszyńskiego) - Adrian Chimiak.
Do autora można napisać tu:
adrian.chimiak@radio.opole.pl

Zobacz: Ramówka 2017
Nadajemy też w technologii DAB+ - sprawdź program Radia Opole 2
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »