Radio Opole » Audycje Radia Opole

NA LINII KORFANTEGO

Cykl 66 czterominutowych audycji poświęconych powstaniom śląskim. Cykl ma charakter okazjonalny - w roku 2021 przypada setna rocznica III Powstania Śląskiego. W kolejnych audycjach usłyszymy, skąd wzięła się myśl, by walczyć o przyłączenie Śląska do Polski, jak walczono o rozbudzenie polskiej świadomości narodowej, jak szukano sposobu, by przekonać Ślązaków do głosowania w plebiscycie, oraz jak to się stało, że w początkowej fazie III Powstania inicjatywa należała do Polaków, a już po trzech tygodniach inicjatywę przejęli Niemcy...


Do słuchania od marca do maja 2021, od poniedziałku do piątku o godz. 10:45 zaprasza Bolesław Bezeg. Z autorami można kontaktować się mailowo:

boleslaw.bezeg@radio.opole.pl

2021-03-05, 11:45

"Na Linii Korfantego" 05.03.2021

Kiedy Polski Komisarz Plebiscytowy na Górnym Śląsku Wojciech Korfanty dowiedział się, że alianci zamierzają przyznać Polsce tylko niewielki skrawek Śląska, zrozumiał, że zostaliśmy zdradzeni. Odpowiedzią mogło być tylko powstanie, a jego zasięg wyznaczyła Linia Korfantego. Trudno powiedzieć dlaczego w polskiej historiografii wymieniając udane polskie powstania całkowicie pomija się Drugie Powstanie Śląskie. Zapewne dzieje się tak dlatego, że nie przyniosło ono efektu w postaci wyzwolenia jakiegoś terytorium spod obcej okupacji. Niemniej, zryw z sierpnia 1920 roku przyniósł stronie polskiej realizację postulatów z jakimi ruszano do boju.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »