Radio Opole » Audycje Radia Opole

GODZINA W

"Godzina W" - to kryptonim momentu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. "Godzinę W" wyznaczono na 17:00 1 sierpnia 1944 roku. O tej porze wszystkie warszawskie oddziały podlegające Komendzie Głównej Armii Krajowej miały za zadanie zaatakować i zdobyć wyznaczone obiekty w Warszawie. W tym roku Radio Opole z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego przypomina sylwetki powstańców, których późniejsze (a czasami wcześniejsze) losy rzuciły choć przez moment na Opolszczyznę.

Cykl prezentowany jest od 24 lipca do 4 sierpnia, od poniedziałku do piątku w paśmie Na dzień dobry o 7:20, a powtarzany w paśmie Reporterskie tu i teraz o 14:40. Zaprasza Bolesław Bezeg. Do autora można napisać tu: boleslaw.bezeg@radio.opole.pl.
2017-08-04, 07:30

Godzina W: Franciszek Rataj, podpułkownik piechoty Wojska Polskiego, dowódca 15. Pułku Piechoty „Wilków” AK

Franciszek Rataj [Źródło: http://artus.torun.pl/7862/]
Franciszek Rataj [Źródło: http://artus.torun.pl/7862/]
Na zakończenie naszego krótkiego cyklu związanego z 73. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego mocny akcent: powstaniec śląski i warszawski w jednym – dziś o Franciszku Rataju.

Bojowe szlaki urodzonego w wielkopolskim Łagowie Franciszka Rataja spina opolska klamra: W roku 1921 jako kapitan wojska polskiego dowodził walczącym w rejonie Góry Świętej Anny 8 Pszczyńskim Pułkiem Piechoty zwanym od jego nazwiska Pułkiem Rataja. 23 lata później, po kapitulacji powstania warszawskiego trafił do obozu jenieckiego Lamsdorf w Łambinowicach.

Gdy w roku 1921 27-letni Franciszek Rataj obejmował dowództwo powstańczego pułku na Śląsku miał już za sobą służbę w pruskiej armii podczas I wojny światowej, walki powstania wielkopolskiego, walki pod Lwowem i Stryjem z Ukraińcami oraz całą kampanię roku 1920. Za bohaterstwo okazane w bitwie warszawskiej niemal na polu bitwy – w Dęblinie – Józef Piłsudski udekorował Rataja krzyżem Srebrnym orderu Virtuti Militari. Po pokonaniu bolszewików zgłosił się ochotniczo do udziału w konspiracyjnej ochronie plebiscytu na Śląsku. Podczas III powstania śląskiego dowodząc 8 pułkiem pszczyńskim przyjął na siebie główny impet niemieckiej ofensywy w rejonie góry świętej Anny.więcej »

ONA I ON

Wiesław Kolbusz i Agnieszka Wawer-Krajewska 
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »