Radio Opole » Audycje Radia Opole

ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI. HONOR I PAMIĘĆ

Historyczny cykl poświęcony żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Felietony są przygotowywane w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych (dowiedz się więcej o wydarzeniach).

Od 20 lutego do 3 marca o godz. 7:20 i 14:20 zaprasza Bolesław Bezeg.
Napisz do autora: boleslaw.bezeg@radio.opole.pl. Codziennie będzie można wygrać atrakcyjne nagrody!
2017-03-03, 08:00

Zdobywca Byczyny

kamienie
kamienie
Na zakończenie naszego cyklu o niezłomnych żołnierzach antykomunistycznej partyzantki człowiek niemal całkowicie zapomniany podobnie jak i jego najgłośniejsza akcja. Rzecz o Rudym, ale nie tym z „Kamieni na szaniec”.

Tak się dziwnie złożyło, że zarówno „Rudy” z „Kamieni na szaniec”, jak i ten nasz dzisiejszy śląski „Rudy” żyli intensywnie i obaj zginęli w wieku 22 lat. Nasz śląski „Rudy” urodził się w 1924 roku w Czeladzi jako Stanisław Panek. Powołany do wojska został w początkach roku 1945 gdy front a z nim polska armia ze wschodu dotarły na Górny Śląsk. Po kilku miesiącach Stanisław Panek zniechęcony do wszechwładzy sowietów zdezerterował z tzw. Ludowego Wojska Polskiego i ukrywał się w Kluczborku, do jesieni 1945 roku, kiedy to zetknął się z żołnierzami partyzanckiego oddziału dowodzonego przez Franciszka Olszówkę, pseudonim „Otto”.więcej »

ONA I ON

Wiesław Kolbusz i Agnieszka Wawer-Krajewska
Wiesław Kolbusz i Agnieszka Wawer-Krajewska
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »