Radio Opole » Patronaty - polecamy
2013-09-30, 08:10 Autor: Radio Opole

Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego już w sobotę

Świeży karp to pyszna i zdrowa potrawa, choć niestety nie zawsze doceniana na naszych stołach. O walorach tej ryby konsekwentnie przekonuje Lokalna Grupa Rybacka „Opolszczyzna”, która już po raz trzeci organizuje Wojewódzkie Święta Karpia oPolskiego. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (5.10) na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Gospodarstwie Rybackim Krogulna przy ul. Stawowej 3. Początek imprezy o godz. 11:00. Gościem specjalnym będzie dr Grzegorz Russak, autor programu telewizyjnego "Smaki Polskie”, propagator i autorytet kuchni myśliwskiej i staropolskiej, a przy tym wyśmienity gawędziarz.

Konkurs na najlepszą potrawę z karpia, degustacja zupy, w której karp pojawi się jako główny składnik, mnóstwo rybackich gier i zabaw oraz zawody wędkarskie - to tylko niektóre z propozycji przygotowanych z okazji imprezy w Krogulnej. Będą też akcenty artystyczne, wystąpi m.in. songwriter z Australii - Phillip Bracken.

Choć nazwa Krogulna, gdzie odbędzie się całe wydarzenie - pochodzi od pospolitych w tej okolicy ptaków – krogulców, to jednak miejscowość kojarzona jest głównie ze stawami rybnymi. Historia ich powstania sięga drugiej połowy XVIII w. Z powodu rozległych bagien oraz moczarów zdecydowano o podjęciu tu prac osuszenia terenu i założeniu hodowli karpi. Większość stawów powstała w okresie wojny siedmioletniej, gdy panowała wielka bieda - kopanie stawów dawało możliwość zarobku. W 1958 r. powołano Gospodarstwo Rybackie Krogulna, które dziś znajduje się w strukturze organizacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Zgrupowane w ośmiu obiektach rybackich stawy, to 55 zbiorników śródleśnych zasilanych wodami głównie ze zlewni rzeki Stobrawa [źródło: http://www.krogulna.pl].

Dodajmy, że organizatorzy zapraszają do przesyłania przepisów na potrawę z karpia w ramach konkursu kulinarnego „Rower za przepis", którego finał odbędzie się podczas imprezy. Więcej informacji o konkursie i programie III Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego znajduje się na stronie www.lgropolszczyzna.com

Głównym organizatorem III Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego jest Lokalna Grupa Rybacka "Opolszczyzna". Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Oprac. Agnieszka Lubczańska

Patronaty - polecamy

2019-01-22, godz. 12:34 Gala Podsumowująca wydarzenia gospodarcze w regionie już w piątek To coroczne wydarzenie poświęcone opolskiej gospodarce i najważniejszym gospodarczym wydarzeniom minionego roku - Gala Podsumowująca Opolskiego Centrum Rozwoj ... » więcej 2019-01-21, godz. 17:04 II Opolski Plebiscyt Żeglarski "Dar Opola" rozpoczęty! To propozycja dla opolskich żeglarzy, wodniaków a także sympatyków szant i żeglowania. Opolskie Stowarzyszenie Muzyczne 'Pieśni spod żagli' ogłasza II Opolski ... » więcej 2019-01-21, godz. 11:24 Co musiałoby się stać, żeby na 25 lat schować się w meblościance? Premiera już 2 lutego! Strach dopadł Bożenę. Siedzi od 25 lat zamknięta w czterech ścianach meblościanki, gdy na zewnątrz rozgrywa się tragifarsa... „Reality Show(s). Kabaret o rzec ... » więcej 2019-01-18, godz. 12:28 Wybierz Najpiękniejszego Gola Opolszczyzny 2018 – głosowanie trwa do 31.01.2019! Już po raz trzeci TVP3 Opole organizuje plebiscyt sportowy „Najpiękniejszy Gol Opolszczyzny”. Otwarty nabór trafień trwał w grudniu, teraz czas na głosowanie ... » więcej 2019-01-15, godz. 15:30 Akademicki Dzień Kultury Gier już w piątek na UO Na Akademicki Dzień Kultury Gier zaprasza Katedra Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego. Wydarzenie adresowane jest głównie do młodzieży lic ... » więcej 2019-01-15, godz. 14:40 Pokibicuj młodym siatkarzom podczas turnieju w hali „Azoty” Młodzi siatkarze z kraju i zagranicy zmierzą się w najbliższy weekend w Hali Sportowej „Azoty” w ramach Międzynarodowego Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt i ... » więcej 2019-01-15, godz. 13:14 Młodzieżowa Orkiestra Dęta Leśnica dziękuje swoim darczyńcom To sztandarowe przedsięwzięcie muzyczne organizowane na początku roku przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą Leśnica - Gala Noworoczna. Koncerty są podziękowaniem d ... » więcej 2019-01-15, godz. 12:27 Koncert "W kole kolędujmy" już w niedzielę Już po raz 13. Stowarzyszenie 'Opolszczyzna Śpiewa' zaprasza na koncert „W kole kolędujmy”. Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę (20.01) w kościele pw. ... » więcej 2019-01-14, godz. 15:31 Niezwykłe spotkanie w Muzeum Polskiej Piosenki, czyli dwie Krystyny w MPP - Przyjeżdżała na festiwale w Opolu wiele lat, zna milion anegdot. Dawno jej tu nie było. Tym bardziej ucieszyłem się na to spotkanie - mówi Jarosław Wasik, d ... » więcej 2019-01-10, godz. 14:33 Gala wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji 2018 po raz kolejny w Opolu W tym roku już po raz 28. Opolska Izba Gospodarcza przyznaje nagrody dla samorządowców, przedsiębiorców i osób zasłużonych dla regionu. Finał tegorocznej edyc ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »