Radio Opole » Patronaty - polecamy
2013-09-30, 08:10 Autor: Radio Opole

Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego już w sobotę

Świeży karp to pyszna i zdrowa potrawa, choć niestety nie zawsze doceniana na naszych stołach. O walorach tej ryby konsekwentnie przekonuje Lokalna Grupa Rybacka „Opolszczyzna”, która już po raz trzeci organizuje Wojewódzkie Święta Karpia oPolskiego. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (5.10) na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Gospodarstwie Rybackim Krogulna przy ul. Stawowej 3. Początek imprezy o godz. 11:00. Gościem specjalnym będzie dr Grzegorz Russak, autor programu telewizyjnego "Smaki Polskie”, propagator i autorytet kuchni myśliwskiej i staropolskiej, a przy tym wyśmienity gawędziarz.

Konkurs na najlepszą potrawę z karpia, degustacja zupy, w której karp pojawi się jako główny składnik, mnóstwo rybackich gier i zabaw oraz zawody wędkarskie - to tylko niektóre z propozycji przygotowanych z okazji imprezy w Krogulnej. Będą też akcenty artystyczne, wystąpi m.in. songwriter z Australii - Phillip Bracken.

Choć nazwa Krogulna, gdzie odbędzie się całe wydarzenie - pochodzi od pospolitych w tej okolicy ptaków – krogulców, to jednak miejscowość kojarzona jest głównie ze stawami rybnymi. Historia ich powstania sięga drugiej połowy XVIII w. Z powodu rozległych bagien oraz moczarów zdecydowano o podjęciu tu prac osuszenia terenu i założeniu hodowli karpi. Większość stawów powstała w okresie wojny siedmioletniej, gdy panowała wielka bieda - kopanie stawów dawało możliwość zarobku. W 1958 r. powołano Gospodarstwo Rybackie Krogulna, które dziś znajduje się w strukturze organizacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Zgrupowane w ośmiu obiektach rybackich stawy, to 55 zbiorników śródleśnych zasilanych wodami głównie ze zlewni rzeki Stobrawa [źródło: http://www.krogulna.pl].

Dodajmy, że organizatorzy zapraszają do przesyłania przepisów na potrawę z karpia w ramach konkursu kulinarnego „Rower za przepis", którego finał odbędzie się podczas imprezy. Więcej informacji o konkursie i programie III Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego znajduje się na stronie www.lgropolszczyzna.com

Głównym organizatorem III Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego jest Lokalna Grupa Rybacka "Opolszczyzna". Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Oprac. Agnieszka Lubczańska

Patronaty - polecamy

2018-04-20, godz. 15:47 „W trosce o innych” – interdyscyplinarny charakter pedagogiki społecznej i pracy socjalnej – konferencja na Uniwersyte ... Zakład Pracy Socjalnej oraz Studenckie Koło Naukowe Pracowników Socjalnych zapraszają na IV Ogólnopolską Konferencję Kół Naukowych, Doktorantów i Studentów, p ... » więcej 2018-04-20, godz. 14:10 „Wyjście poza schemat – drogą do sukcesu?” – konferencja na Politechnice Opolskiej Koło Naukowe „Maestros De La Economia” i Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej zapraszają na konferencję „Wyjście poza schemat - drogą do sukc ... » więcej 2018-04-19, godz. 14:42 „Słowem Malowane – Wandy Opowieści” Opole 2018 - konkurs recytatorski dla osób z niepełnosprawnością intelektualną Zespół Szkół Specjalnych w Opolu zaprasza na IV Wojewódzki Konkurs Recytatorski „Słowem Malowane - Wandy Opowieści” Opole 2018. Tegoroczna edycja konkursu poś ... » więcej 2018-04-19, godz. 12:46 Wojewódzkie obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Moszczance – znamy program, też tam będziemy! Już po raz 10. w Moszczance odbędą się uroczystości z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2004 roku, ja ... » więcej 2018-04-18, godz. 15:59 Daria Kowolik gwiazdą koncertu charytatywnego "Dzielmy się miłością" Szczytny cel przyświeca koncertowi charytatywnemu, który odbędzie się w niedzielę (22.04) w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Dębskiej ... » więcej 2018-04-18, godz. 15:11 Konferencja dotycząca placówek wsparcia dziennego w Opolu W czwartek (26.04) w Opolu odbędzie się II Opolska Konferencja Promująca Działalność Placówek Wsparcia Dziennego pod nazwą “Świetlice” jako forma pomocy dziec ... » więcej 2018-04-18, godz. 12:00 Spotkanie autorskie z Marcinem Bradke już w sobotę! Polskie Stowarzyszenie Krajoznawców w Opolu zaprasza w sobotę (21.04) na spotkanie z Marcinem Bradke, dziennikarzem, filmowcem i dokumentalistą z Wrocławia. A ... » więcej 2018-04-18, godz. 10:59 "Podróże z Andrzejem Stasiukiem" – trwa Ogólnopolski Konkurs na Esej Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu już po raz 15. Zaprasza na Ogólnopolski Konkurs na Esej. W tym roku tematem przewodnim jest twórczość Andrzeja Stasiuka - ... » więcej 2018-04-17, godz. 15:13 ZAKSA Strzelce Opolskie walczy o awans do I ligi Przed ZAKSĄ Strzelce Opolskie dwa bardzo ważne spotkania - w sobotę 21 kwietnia i niedzielę 22 kwietnia - od których zależy dalsza walka drużyny o awans do I ... » więcej 2018-04-17, godz. 15:12 Psy rasowe opanują Zakrzów już w najbliższy weekend! Związek Kynologiczny w Polsce Oddział w Raciborzu wraz z Gminą Polska Cerekiew zapraszają na dwa dni wystaw psów rasowych. Dwudniowa impreza ma charakter nie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »