Radio Opole » Patronaty - polecamy
2013-09-30, 08:10 Autor: Radio Opole

Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego już w sobotę

Świeży karp to pyszna i zdrowa potrawa, choć niestety nie zawsze doceniana na naszych stołach. O walorach tej ryby konsekwentnie przekonuje Lokalna Grupa Rybacka „Opolszczyzna”, która już po raz trzeci organizuje Wojewódzkie Święta Karpia oPolskiego. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (5.10) na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Gospodarstwie Rybackim Krogulna przy ul. Stawowej 3. Początek imprezy o godz. 11:00. Gościem specjalnym będzie dr Grzegorz Russak, autor programu telewizyjnego "Smaki Polskie”, propagator i autorytet kuchni myśliwskiej i staropolskiej, a przy tym wyśmienity gawędziarz.

Konkurs na najlepszą potrawę z karpia, degustacja zupy, w której karp pojawi się jako główny składnik, mnóstwo rybackich gier i zabaw oraz zawody wędkarskie - to tylko niektóre z propozycji przygotowanych z okazji imprezy w Krogulnej. Będą też akcenty artystyczne, wystąpi m.in. songwriter z Australii - Phillip Bracken.

Choć nazwa Krogulna, gdzie odbędzie się całe wydarzenie - pochodzi od pospolitych w tej okolicy ptaków – krogulców, to jednak miejscowość kojarzona jest głównie ze stawami rybnymi. Historia ich powstania sięga drugiej połowy XVIII w. Z powodu rozległych bagien oraz moczarów zdecydowano o podjęciu tu prac osuszenia terenu i założeniu hodowli karpi. Większość stawów powstała w okresie wojny siedmioletniej, gdy panowała wielka bieda - kopanie stawów dawało możliwość zarobku. W 1958 r. powołano Gospodarstwo Rybackie Krogulna, które dziś znajduje się w strukturze organizacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Zgrupowane w ośmiu obiektach rybackich stawy, to 55 zbiorników śródleśnych zasilanych wodami głównie ze zlewni rzeki Stobrawa [źródło: http://www.krogulna.pl].

Dodajmy, że organizatorzy zapraszają do przesyłania przepisów na potrawę z karpia w ramach konkursu kulinarnego „Rower za przepis", którego finał odbędzie się podczas imprezy. Więcej informacji o konkursie i programie III Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego znajduje się na stronie www.lgropolszczyzna.com

Głównym organizatorem III Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego jest Lokalna Grupa Rybacka "Opolszczyzna". Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Oprac. Agnieszka Lubczańska

Patronaty - polecamy

2018-10-18, godz. 15:41 Piosenka turystyczna zabrzmi na Stobrawskim Zielonym Szlaku – poznaj szczegóły! Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Stobrawski Zielony Szlak w Pokoju zaprasza na IX Stobrawski Festiwal Piosenki Turystycznej pt.: „Z piosenką na Stobraws ... » więcej 2018-10-18, godz. 11:02 70. urodziny szkoły rolniczej w Bogdańczowicach Jubileusz 70-lecia obchodzi w tym roku Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. ks. dr Jana Dzierżona w Bogdańczowicach. W programie obchodów, które od ... » więcej 2018-10-17, godz. 15:11 Gala Jubileuszowa z okazji 65-lecia Izby Adwokackiej w Opolu już w sobotę! Okręgowa Rada Adwokacka w Opolu organizuje uroczystą Galę Jubileuszową z okazji 65-lecia Izby Adwokackiej w Opolu oraz 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskie ... » więcej 2018-10-17, godz. 12:56 Startup Poland Camp zagości w Opolu – tematem wiodącym będzie branża motoryzacyjna Park Naukowo-Technologiczny w Opolu zaprasza na pierwszą w stolicy regionu konferencję z cyklu Startup Poland Camp. Celem wydarzenia jest zaproszenie i integr ... » więcej 2018-10-17, godz. 11:07 „Europa po Wielkiej Wojnie” – poznaj program XXIII Seminarium Śląskiego! Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz ze Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce oraz innymi partnerami zaprasza na XXIII Seminari ... » więcej 2018-10-16, godz. 16:10 Chcesz zagrać w filmie? Przyjdź na casting już w ten weekend! Pod koniec października w Opolu ruszają zdjęcia do filmu fabularnego o tematyce historycznej pt. 'Zdarzyło się w Polsce' w reżyserii Jerzego Zalewskiego. W we ... » więcej 2018-10-16, godz. 15:19 Drum Fest rusza pełną parą - zobacz program! Trzy koncerty w trzech miastach już w najbliższy czwartek (18.10) rozpoczną 27 Międzynarodowy Festiwal Drum Fest. Wydarzenie potrwa do 28 października. Bilety ... » więcej 2018-10-16, godz. 15:10 Bieg terenowy "Wzgórzowa 13" już w sobotę! Już po raz piąty organizowany jest jesienny bieg terenowy 'Wzgórzowa 13'. Zawodnicy będą rywalizować w sobotę (20.10) w Chrząszczycach na 2 dystansach. Na ucz ... » więcej 2018-10-16, godz. 14:56 Szermierze z całej Europy zmierzą się w Opolu Z okazji setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę klub szermierczy UKS „START” organizuje Międzynarodowe Zawody Szermiercze w Szpadzie. Turniej ... » więcej 2018-10-16, godz. 14:08 Uhonorują tych, którzy niosą pomoc innym W ramach tegorocznych obchodów 20-lecia samorządności, Zarząd Województwa Opolskiego uhonoruje szczególną grupę społeczną, jaką są pielęgniarki i położne. Uro ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »