Radio Opole » Patronaty - polecamy
2013-09-30, 08:10 Autor: Radio Opole

Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego już w sobotę

Świeży karp to pyszna i zdrowa potrawa, choć niestety nie zawsze doceniana na naszych stołach. O walorach tej ryby konsekwentnie przekonuje Lokalna Grupa Rybacka „Opolszczyzna”, która już po raz trzeci organizuje Wojewódzkie Święta Karpia oPolskiego. Wydarzenie odbędzie się w sobotę (5.10) na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Gospodarstwie Rybackim Krogulna przy ul. Stawowej 3. Początek imprezy o godz. 11:00. Gościem specjalnym będzie dr Grzegorz Russak, autor programu telewizyjnego "Smaki Polskie”, propagator i autorytet kuchni myśliwskiej i staropolskiej, a przy tym wyśmienity gawędziarz.

Konkurs na najlepszą potrawę z karpia, degustacja zupy, w której karp pojawi się jako główny składnik, mnóstwo rybackich gier i zabaw oraz zawody wędkarskie - to tylko niektóre z propozycji przygotowanych z okazji imprezy w Krogulnej. Będą też akcenty artystyczne, wystąpi m.in. songwriter z Australii - Phillip Bracken.

Choć nazwa Krogulna, gdzie odbędzie się całe wydarzenie - pochodzi od pospolitych w tej okolicy ptaków – krogulców, to jednak miejscowość kojarzona jest głównie ze stawami rybnymi. Historia ich powstania sięga drugiej połowy XVIII w. Z powodu rozległych bagien oraz moczarów zdecydowano o podjęciu tu prac osuszenia terenu i założeniu hodowli karpi. Większość stawów powstała w okresie wojny siedmioletniej, gdy panowała wielka bieda - kopanie stawów dawało możliwość zarobku. W 1958 r. powołano Gospodarstwo Rybackie Krogulna, które dziś znajduje się w strukturze organizacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Zgrupowane w ośmiu obiektach rybackich stawy, to 55 zbiorników śródleśnych zasilanych wodami głównie ze zlewni rzeki Stobrawa [źródło: http://www.krogulna.pl].

Dodajmy, że organizatorzy zapraszają do przesyłania przepisów na potrawę z karpia w ramach konkursu kulinarnego „Rower za przepis", którego finał odbędzie się podczas imprezy. Więcej informacji o konkursie i programie III Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego znajduje się na stronie www.lgropolszczyzna.com

Głównym organizatorem III Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego jest Lokalna Grupa Rybacka "Opolszczyzna". Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Oprac. Agnieszka Lubczańska

Patronaty - polecamy

2018-07-20, godz. 15:42 Balonowy Puchar Polski już w sobotę! Setki balonów wzbiją się w paczkowskie niebo już w weekend (26-29.07). Wszystko za sprawą organizowanego tam po raz szósty AeroPikniku Balonowego, podczas któ ... » więcej 2018-07-19, godz. 14:02 Puchar Niepodległości główną nagrodą w turnieju Wasserball w Przechodzie Tradycyjnie w połowie wakacji strażacy z Przechodu w gminie Korfantów organizują już po raz 18. Międzynarodowy Turniej Piłki Prądowej Wasserball. To mokre wid ... » więcej 2018-07-19, godz. 13:16 Przed nami XI już Zlot Motocyklowy Prudnik-Las Po rocznej przerwie do Prudnika powracają motocykliści z całej Polski. Już po raz jedenasty w ostatni weekend lipca (27-29.07) fani dwóch kółek zjadą na polan ... » więcej 2018-07-18, godz. 13:37 Twórz z nami kulturę i zadbaj o dziedzictwo narodowe 'Kultura w społeczności przygranicza' - pod tym hasłem Fundacja 'W rozwoju' organizuje projekt, którego celem jest wspieranie i rozwój kultury regionalnej Opo ... » więcej 2018-07-16, godz. 11:44 Premiera nowej książki Jarosława Prusińskiego pt. "Isztar" Sumerowie nazywali ją Inanna, Akadyjczycy i Babilończycy - Isztar. Bogini miłości i wojny. Stanowiła pierwowzór dla Afrodyty i Wenery, na jej podstawie stworz ... » więcej 2018-07-12, godz. 16:37 Master Truck Show 2018 – znamy program! To jedyna w swoim rodzaju impreza, na której można spotkać Elvisa Presleya, The Rolling Stones czy Alberta Einsteina! Mowa o tuningowanych ciężarówkach, który ... » więcej 2018-07-12, godz. 14:51 Muzeum Wsi Opolskiej przyjazne osobom niedowidzącym To propozycja adresowana do osób niewidomych, ociemniałych i słabowidzących z województwa opolskiego. Muzeum Wsi Opolskiej będzie miejscem bardziej przyjaznym ... » więcej 2018-07-11, godz. 13:11 Zbliża się 5. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa – poznaj program koncertów! Zespół Polish Cello Quartet i Fundacja Art of Music zapraszają na kolejną Międzynarodową Akademię Wiolonczelową. W programie zarówno warsztaty muzyczne, jak i ... » więcej 2018-07-11, godz. 13:05 Jest lipiec, jest "Kropka"! Radio Opole w Głuchołazach 5 koncertów, ponad 20 wykonawców, kilkadziesiąt godzin muzycznej uczty - jednym słowem: Kropka. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej Kropka w Głuchoł ... » więcej 2018-07-11, godz. 11:45 Myślisz o nauce za granicą? Zapisz się na warsztaty! Wakacyjne warsztaty w Opolu dotyczące nauki za granicą ruszają 16 lipca w Opolu. To propozycja adresowana do absolwentów gimnazjum oraz uczniów, którzy ukończ ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »