Radio Opole » Patronaty - polecamy
2018-08-28, 15:09 Autor: Barbara Więcek

Otwarcie 2 wystaw "Rubinowa broszka" i "Kopalnie ropy naftowej..."

Spektakl „Z kresowego kuferka – Lwów” [fot. materiały organizatora]
Spektakl „Z kresowego kuferka – Lwów” [fot. materiały organizatora]
W czwartek (30.08) o godz. 18:00 w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku otwarte zostaną dwie wystawy "Rubinowa broszka" i "Kopalnie ropy naftowej w województwie stanisławowskim w I połowie XX wieku". Obie ekspozycje łączy jeden z bohaterów książki "Rubinowa broszka. Lwowska historia w listach opisana". Wstęp wolny.
PlakatW ramach wernisażu odbędzie się pokaz filmu z przedstawienia "Z kresowego kuferka - Lwów", który w 2013 roku zaprezentowano w Filharmonii Opolskiej.

Ekspozycja składa się ze zdjęć i dokumentów przedstawiających chwile z życia na Kresach przed wybuchem II wojny światowej – uroczystości, wycieczki, spotkania oraz oficjalne zdjęcia jeńców wojennych w Murnau, oficerów polskich w Egipcie, w Rzymie a następnie polskiego ośrodka i szpitala w Penley i pierwszych tzw. „repatriantów” w zburzonym Opolu. Objaśnienia pod zdjęciami to często fragmenty oryginalnego tekstu z książki Andrzeja Skibniewskiego „Rubinowa broszka. Lwowska historia w listach opisana”.

Na wystawie zostaną zaprezentowane kopie rysunków Krystyny Albrecht, oryginały dokumentów z czasów opisanych w książce, z których do najciekawszych należą bulla papieska dla pp. Engelów z datą 05.XII. 1927, protokół aresztowania Krystyny Albrecht przez NKWD w lipcu 1940 roku, kartki więźniów i jeńców wysyłane ze Starobielska i z Murnau, instrukcje dla więźniów Murnau dotyczące paczek itd. Zachowały się także cytowane w książce przepisy kulinarne przygotowane specjalnie „na ciężkie czasy” oraz wydawnictwa dla żołnierzy polskich walczących w siłach zbrojnych na Zachodzie.

Drugą ekspozycję tworzą zdjęcia szybów wiertniczych i maszyn, używanych do uzyskania ropy naftowej w okolicach Stanisławowa. Pokazany jest dom dyrektora kopalni oraz zdjęcie zbiorowe jego współpracowników.

Wystawa w Iwano-Frankiwsku to około 30 zdjęć związanych ścisłe z historią lwowskiej rodziny opisanej w książce „Rubinowa broszka. Lwowska historia w listach opisana”.

Zdjęcia i dokumenty prezentowane były już w wielu miejscach – m.in. w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, Bibliotece Głównej Politechniki Opolskiej, Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów w Mościsku, Muzeum Powiatowym w Nysie, Centrum Kultury „Iļģuciems” w łotewskiej Rydze oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego. Co roku „Rubinowa broszka” prezentowana jest na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.

Organizatorem wernisażu jest Towarzystwo Polonia - Kresy, a Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Patronaty - polecamy

2019-03-19, godz. 15:05 Zbliża się I Międzyprzedszkolny Turniej Kółko-Krzyżyk – poznaj szczegóły! Przedszkolaki z Opola zagrają w kółko-krzyżyk. Dzieci nie tylko rozwiną zdolności i umiejętności logicznego myślenia, ale także nabędą odporności emocjonalnej ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:01 Obchody Światowego Dnia Wody w Opolu. Też tam będziemy! W tym roku Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod hasłem „Woda dla wszystkich” i jest poświęcony problemom związanym z kryzysem wodnym i brakiem dostępu mili ... » więcej 2019-03-19, godz. 14:10 Nowy cykl zajęć dla dzieci w Filharmonii Opolskiej Już 27 marca w Filharmonii Opolskiej rusza nowy program zajęć dla najmłodszych. Stacjonarny cykl 10 spotkań oparty na zasadach międzynarodowego programu umuzy ... » więcej 2019-03-19, godz. 13:21 Czas na podsumowania i podziękowania – Gala Wojewódzka Szlachetnej Paczki już w sobotę! Stowarzyszenie WIOSNA organizuje podsumowanie XVIII edycji Szlachetnej Paczki w województwie opolskim. » więcej 2019-03-19, godz. 12:02 Zespół Ligockie Wrzosy świętuje 15-lecie istnienia Jubileusz 15-lecia działalności artystycznej obchodzi Zespół Śpiewaczy Ligockie Wrzosy. Jubileusz zespół uczci koncertowo już w najbliższą niedzielę (24.03). ... » więcej 2019-03-19, godz. 11:32 X koncert charytatywny „Dzielmy się miłością” już w niedzielę – znamy szczegóły! Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu zaprasza na X koncert charytatywny „Dzielmy się miłością”. W programie występy artys ... » więcej 2019-03-19, godz. 09:44 Licealisto – przyjdź na dzień otwarty na kierunku lekarskim Uniwersytetu Opolskiego! Oddział-Kandydat Opole Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland wraz z Instytutem Medycyny Uniwersytetu Opolskiego zaprasza na dzień ot ... » więcej 2019-03-18, godz. 20:25 Opolski Festiwal Tańca Przedszkolaków We wtorek (19.03) Publiczne Przedszkole nr 29 w Opolu organizuje Opolski Festiwal Tańca Przedszkolaków. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Nauk Przyrodniczych ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:57 Za symboliczną złotówkę będzie można pojeździć na łyżwach Już po raz 14. na lodowisku Toropol w Opolu odbędzie się Wielkie Ślizganie. To charytatywna impreza adresowana do dzieci z domów dziecka województwa opolskieg ... » więcej 2019-03-18, godz. 16:24 Happeningiem uczczą Światowy Dzień Zespołu Downa Flash-mop 'Zatańcz z nami', zabawy z Fundacją Dr Clown, konkursy z nagrodami, kreatywne stoiska - to niektóre z atrakcji czekających na osoby chcące przyłączy ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »