Radio Opole » Patronaty - polecamy
2014-10-15, 12:36 Autor: Radio Opole

Uroczystości w 30. rocznicę śmierci bł. ks. J. Popiełuszki

W niedzielę 19 października mija dokładnie 30 lat od męczeńskiej śmierci kapelana warszawskiej „Solidarności”, obrońcy praw człowieka w PRL, zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa - błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji w Opolu odbędzie się specjalna msza, koncert i sympozjum. Dziś (16.10) w audycji TAK BYŁO NAPRAWDĘ po 21:10 o bł. ks. Jerzym Popiełuszce porozmawiamy z przyjacielem księdza - ks. Stanisławem Małkowskim.

Oto relacja: Opolanie pamiętają o ks. Popiełuszce

Ks. Jerzy Popiełuszko aktywnie wspierał „Solidarność". Działalność duszpasterską opierał na przesłaniu: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (św. Paweł, Rz 12,21). Wspierał prześladowanych robotników i działaczy związkowych. Ówczesne władze PRL jego działalność uznały za sprzeciw wobec systemu komunistycznego. Stał się celem działań operacyjnych Służby Bezpieczeństwa.

19 października 1984 wracając do Warszawy, na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk, Jerzy Popiełuszko wraz ze swoim kierowcą Waldemarem Chrostowskim zostali uprowadzeni. Chrostowskiemu udało się uciec, Popiełuszkę skrępowano i przewożono w bagażniku. 30 października z zalewu na Wiśle koło Włocławka wyłowiono jego zwłoki. W czasie sekcji wykazano ślady torturowania.

Pogrzeb ks. Jerzego Popiełuszki 3 listopada 1984 w Warszawie zgromadził tłumy i przekształcił się w wielką manifestację społeczną. Morderstwo i ujawnienie prawdy o nim wywołało wstrząs i społeczne oburzenie.

Organizatorami uroczystości w Opolu obchodów 30. rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność" Śląska Opolskiego, Civitas Christiana i Uniwersytet Opolski. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Program uroczystości:

16.00 Msza św. dziękczynna za „Świat Pracy" w Katedrze Opolskiej
17.00 Koncert zespołu Camerton – „W hołdzie Błogosławionemu" - (TPO)
17.45 Sympozjum poświęcone bł. ks. Jerzemu – Dom Katechetyczny przy Katedrze Opolskiej

  • „Sylwetka duchowa ks. Jerzego Popiełuszki" – ks. dr hab. Konrad Glombik prof. UO
  • „Kapelan Solidarności" – dr Antoni Maziarz
  • „Patron opolskiej „Solidarności" wobec śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Z działalności ks. bpa Antoniego Adamiuka" – dr Mariusz Petelski
  • „Ks. Popiełuszko w edukacji historycznej" – dr Marek Białokur

Źródło: materiały organizatora, Wikipedia

Oprac. Agnieszka Lubczańska
agnieszka.lubczanska@radio.opole.pl

Patronaty - polecamy

2020-04-07, godz. 21:45 Ruszył konkurs na projekt artystyczny "Modelatornia online" - weź udział! To propozycja dla twórców w wieku 25-35 lat, pula nagród wynosi 10 tys. zł, a termin składania prac mija 26 kwietnia. Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu zaprasza… » więcej 2020-04-06, godz. 11:06 Doświadcz sztuki bez wychodzenia z domu. Maria Bitka zaprasza na e-mail art Do 24 kwietnia - w mieszczącym się przy Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu 'Aneksie' - trwa wystawa pt. 'Plata' Marii Bitki. W związku z pandemię koronawirusa… » więcej 2020-04-02, godz. 12:53 „75 lat w żeglarskim obiektywie” - weź udział w konkursie! Opolskie Stowarzyszenie „Pieśni spod żagli” ogłosiło konkurs fotograficzny „75 lat w żeglarskim obiektywie”. Być może to dobry czas, by pogrzebać w starych pudłach… » więcej 2020-03-25, godz. 13:39 Tysiąc zdigitalizowanych obiektów z ponad 20 opolskich muzeów już wkrótce w mobilnej aplikacji Trwają prace nad przygotowaniem mobilnej aplikacji popularyzującej dziedzictwo kulturowe z zasobów ponad 20 muzeów województwa opolskiego. Aplikacja będzie bezpłatna… » więcej 2020-03-25, godz. 11:51 „Nie zwracaj biletu! Wymień go na bilet otwarty” Kupiliście bilety, a spektakle odwołane? Co zrobić, by nie przepadły? Jeszcze tylko do piątku (27.03) można uzyskać zwrot kosztów za niewykorzystane bilety na… » więcej 2020-03-16, godz. 15:24 Teatr im. Jana Kochanowskiego poleca obejrzenie spektaklu „Ślub” w domowym zaciszu Wszystkie marcowe przedstawienia w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu zostały odwołane, ale dla tęskniących za teatrem, mamy dobrą informację: obsypany deszczem… » więcej 2020-03-16, godz. 12:47 WBP w Opolu zachęca do korzystania z bazy e-książek Choć w związku z sytuacją sanitarno-epidemiologiczną w kraju wszystkie imprezy (spotkania, koncerty, szkolenia, konwersacje i inne) zaplanowane przez Wojewódzką… » więcej 2020-03-11, godz. 09:33 Pięć dni smakowitego świętowania, czyli II Festiwal Smaku na Opolszczyźnie! Festiwal Smaku to największe wydarzenie kulinarne w Polsce, podczas którego restauracje oraz kawiarnie proponują mieszkańcom specjalnie przygotowane na tę okazję… » więcej 2020-03-10, godz. 22:53 Body Package i Indigo Child na koncertowej trasie "Spring 2020" - MARCOWY KONCERT ODWOŁANY Rusza wiosenna trasa koncertowa opolskiego zespołu Body Package. Przy niektórych koncertach zespołowi towarzyszyć będzie inna opolska grupa - doskonale znany słuchaczom… » więcej 2020-03-10, godz. 20:56 X Ogólnopolski Festiwal Pozytywnych Wartości – PRZEŁOŻONY Dyrektor Szkoły Podstawowej w Bieńkowicach oraz organizatorzy zapraszają wszystkie dzieci i młodzież szkolną oraz osoby z niepełnosprawnościami (placówki opiekuńczo-wychowawcze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »