Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19…
2019-05-19, 00:00 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19 maja 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19 maja 2019 roku!
Kwestia ewentualnych majątkowych roszczeń żydowskich bardzo mocno podzieliła uczestników Niedzielnej Loży Radiowej 19 maja 2019 roku. Jedni uczestnicy programu uspokajali, że tzw. ustawa JUST przyjęta przez Kongres Stanów Zjednoczonych niczym nam nie grozi, inni ostrzegali, że roszczenia żydowskie popiera nasz strategiczny sojusznik, czyli USA, co wiąże się nas z poważnymi zagrożeniami.
Przypomnijmy: w 2009 roku w Terezinie 46 krajów, w tym Polska, podpisało deklarację w sprawie odszkodowań dla ofiar Holokaustu. Teraz Senat USA przyjął ustawę, która zobowiązuje sekretarza stanu do zbadania, jak deklaracja z Terezina jest realizowana. Wzbudziło to w Polsce określone obawy.

Poseł Ruchu Kukiz '15 Paweł Grabowski stwierdził, że działania USA i Izraela są niepokojące, dlatego jego formacja zgłosiła projekt ustawy, który miał zakazać wszelkich negocjacji w sprawie roszczeń żydowskich i unieważniać wszelkie umowy w tej sprawie. - Chcieliśmy zabezpieczyć Polskę i Polaków. Nie rozumiem, czemu marszałek Kuchciński zdjął projekt z porządku obraz - stwierdził Grabowski.

Europoseł PiS Sławomir Kłosowski ripostował, że projekt Kukiz '15 był działaniem w ramach kampanii wyborczej i niepotrzebnie podgrzewał emocje. Przekonywał, że Polacy nie mają się czego obawiać, do deklaracja z Terezina nie niesie ze sobą konsekwencji prawnych a czołowi politycy rządzącej prawicy zapewnili przecież, że "nie oddamy ani złotówki". Kłosowski podkreślał, że ewentualne roszczenia należy kierować pod adresem Niemiec, które są prawnym spadkobiercą III Rzeszy.

Ten wniosek nie przypadł do gustu posłowi MN Ryszardowi Galli, który przypomniał, że po wojnie Niemcy wypłaciły reparacje wielkim mocarstwom i ta część, która miałaby przypaść państwom bloku socjalistycznego, została przejęta przez Związek Radziecki. Zdaniem Galli, żądanie odszkodowań są mało prawdopodobne a działania Kukiz '15 to gra w ramach kampanii wyborczej.

Poseł PO Tomasz Kostuś stanął tym razem po stronie Kukiza i stwierdził, że będzie spał spokojnie dopiero wtedy, kiedy prezydent i rząd oficjalnie, a nie wypowiedziach medialnych, odetną się od żydowskich roszczeń. Przypomniał też, że roszczenia te mają poparcie USA, czyli kraju, od którego jesteśmy coraz bardziej politycznie, gospodarczo i militarne uzależnieni, co naraża nas na różne perturbacje.

W tonie ostrzegawczym wypowiadał się także Piotr Piaseczny z Nowoczesnej, który mówił, że wypowiedzi polityków prawicy są o tyle nieistotne, że żadne nasze lokalne dekrety nie są w stanie przekreślić prawa międzynarodowego. Przypomniał też, że umowa między PRL a USA z 1960 roku (wspomniał o niej wcześniej Kostuś), przewiduje, że Waszyngton nie będzie popierał roszczeń obywateli amerykańskich. - Nic nie mówi jednak o obywatelach Izraela - zaznaczył Piaseczny.

Fabian Pszon z Solidarnej Polski pytał retorycznie, czemu politycy opozycji nie wierzą w deklaracje polityków Zjednoczonej Prawicy, skoro ci wielokrotnie dowiedli, że dotrzymują danego Polakom słowa. Zdaniem Pszona, nie ma zagrożeń związanych z roszczeniami a różne spekulacje izraelskiej prasy mogą wynikać z faktu, że także w Izraelu trwa ostra kampania wyborcza.

Zdaniem Piotra Pancześnika z Porozumienia, są poważne wątpliwości co do prawnego znaczenia deklaracji z Terezina. Przypomniał także, że Żydzi, którzy zostali przez niemieckich nazistów pozbawieni majątku a bardzo często także życia, byli polskimi obywatelami i to Polska powinna reprezentować ich interesy. - Tego powinniśmy się trzymać i mówić jednym głosem, bo jedynym beneficjentem naszych kłótni będzie Rosja - dodał.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Fabian Pszon (SP), Paweł Grabowski (Kukiz '15), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Piotr Piaseczny (Nowoczesna) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2020-01-26, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa… » więcej 2020-01-19, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa z 19 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (15.01) w Parlamencie Europejskim debatowano o próbach fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję, a także o stanie praworządności w Polsce. Dzień… » więcej 2020-01-12, godz. 12:51 Niedzielna Loża Radiowa z 12 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Podczas niedzielnej dyskusji w gronie opolskich parlamentarzystów skomentowaliśmy kolejne wydarzenia towarzyszące pracom nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Posłowie… » więcej 2020-01-06, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z 6 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W święto Objawienia Pańskiego zatrzymaliśmy się nad znaczeniem tego, co widoczne, dostrzegalne. O tym, że „wiara rodzi się z patrzenia”, opowiedział o. Przemek… » więcej 2020-01-05, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa z 5 stycznia 2020 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W niedzielę spotkaliśmy się z opolskimi parlamentarzystami. Naszych sejmowych i senackich reprezentantów zapytaliśmy o skandaliczne słowa Władimira Putina na temat… » więcej 2020-01-01, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa z 1 stycznia 2020 roku - posłuchaj! [ZDJĘCIA] Wybory do parlamentu europejskiego, do polskiego parlamentu, wysoka frekwencja w nich, ale też przyznanie Oldze Tokarczuk Nobla, zabójstwo prezydenta Adamowicza… » więcej 2019-12-29, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Działalność Grety Thunberg podzieliła uczestników Młodzieżowej Loży Radiowej, połączyła natomiast ocena, że konieczna jest ponadpolityczna działalność na rzecz… » więcej 2019-12-29, godz. 14:12 Niedzielna Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Które partie poprą, a które odrzucą projekt budżetu państwa na rok 2020, zakładający zbilansowanie dochodów i wydatków? Czy w Polsce szerzy się ekologizm? Na te… » więcej 2019-12-26, godz. 12:05 Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny [FILM] Do świątecznej rozmowy zaprosiliśmy mieszkających w Opolu obywateli Ukrainy. Iryna Shvets i Daniil Kononenko opowiedzieli nam, jak czują się w naszym mieście… » więcej 2019-12-25, godz. 12:05 O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia [FILM, ZDJĘCIA] Po raz kolejny w Świątecznej Loży Radiowej udaliśmy się na daleką Syberię, gdzie o. Wojciech Ziółek, polski jezuita, jest proboszczem w jedynym kościele katolickim… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »