Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 1 ...
2019-05-19, 00:00 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19 maja 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 19 maja 2019 roku!
Kwestia ewentualnych majątkowych roszczeń żydowskich bardzo mocno podzieliła uczestników Niedzielnej Loży Radiowej 19 maja 2019 roku. Jedni uczestnicy programu uspokajali, że tzw. ustawa JUST przyjęta przez Kongres Stanów Zjednoczonych niczym nam nie grozi, inni ostrzegali, że roszczenia żydowskie popiera nasz strategiczny sojusznik, czyli USA, co wiąże się nas z poważnymi zagrożeniami.
Przypomnijmy: w 2009 roku w Terezinie 46 krajów, w tym Polska, podpisało deklarację w sprawie odszkodowań dla ofiar Holokaustu. Teraz Senat USA przyjął ustawę, która zobowiązuje sekretarza stanu do zbadania, jak deklaracja z Terezina jest realizowana. Wzbudziło to w Polsce określone obawy.

Poseł Ruchu Kukiz '15 Paweł Grabowski stwierdził, że działania USA i Izraela są niepokojące, dlatego jego formacja zgłosiła projekt ustawy, który miał zakazać wszelkich negocjacji w sprawie roszczeń żydowskich i unieważniać wszelkie umowy w tej sprawie. - Chcieliśmy zabezpieczyć Polskę i Polaków. Nie rozumiem, czemu marszałek Kuchciński zdjął projekt z porządku obraz - stwierdził Grabowski.

Europoseł PiS Sławomir Kłosowski ripostował, że projekt Kukiz '15 był działaniem w ramach kampanii wyborczej i niepotrzebnie podgrzewał emocje. Przekonywał, że Polacy nie mają się czego obawiać, do deklaracja z Terezina nie niesie ze sobą konsekwencji prawnych a czołowi politycy rządzącej prawicy zapewnili przecież, że "nie oddamy ani złotówki". Kłosowski podkreślał, że ewentualne roszczenia należy kierować pod adresem Niemiec, które są prawnym spadkobiercą III Rzeszy.

Ten wniosek nie przypadł do gustu posłowi MN Ryszardowi Galli, który przypomniał, że po wojnie Niemcy wypłaciły reparacje wielkim mocarstwom i ta część, która miałaby przypaść państwom bloku socjalistycznego, została przejęta przez Związek Radziecki. Zdaniem Galli, żądanie odszkodowań są mało prawdopodobne a działania Kukiz '15 to gra w ramach kampanii wyborczej.

Poseł PO Tomasz Kostuś stanął tym razem po stronie Kukiza i stwierdził, że będzie spał spokojnie dopiero wtedy, kiedy prezydent i rząd oficjalnie, a nie wypowiedziach medialnych, odetną się od żydowskich roszczeń. Przypomniał też, że roszczenia te mają poparcie USA, czyli kraju, od którego jesteśmy coraz bardziej politycznie, gospodarczo i militarne uzależnieni, co naraża nas na różne perturbacje.

W tonie ostrzegawczym wypowiadał się także Piotr Piaseczny z Nowoczesnej, który mówił, że wypowiedzi polityków prawicy są o tyle nieistotne, że żadne nasze lokalne dekrety nie są w stanie przekreślić prawa międzynarodowego. Przypomniał też, że umowa między PRL a USA z 1960 roku (wspomniał o niej wcześniej Kostuś), przewiduje, że Waszyngton nie będzie popierał roszczeń obywateli amerykańskich. - Nic nie mówi jednak o obywatelach Izraela - zaznaczył Piaseczny.

Fabian Pszon z Solidarnej Polski pytał retorycznie, czemu politycy opozycji nie wierzą w deklaracje polityków Zjednoczonej Prawicy, skoro ci wielokrotnie dowiedli, że dotrzymują danego Polakom słowa. Zdaniem Pszona, nie ma zagrożeń związanych z roszczeniami a różne spekulacje izraelskiej prasy mogą wynikać z faktu, że także w Izraelu trwa ostra kampania wyborcza.

Zdaniem Piotra Pancześnika z Porozumienia, są poważne wątpliwości co do prawnego znaczenia deklaracji z Terezina. Przypomniał także, że Żydzi, którzy zostali przez niemieckich nazistów pozbawieni majątku a bardzo często także życia, byli polskimi obywatelami i to Polska powinna reprezentować ich interesy. - Tego powinniśmy się trzymać i mówić jednym głosem, bo jedynym beneficjentem naszych kłótni będzie Rosja - dodał.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Fabian Pszon (SP), Paweł Grabowski (Kukiz '15), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Piotr Piaseczny (Nowoczesna) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2019-06-09, godz. 12:29 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 czerwca 2019 roku! Tak zwany projekt Wielkiej Polski Obywatelskiej, przedstawiony i dyskutowany podczas gdańskich obchodów 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku, był temate ... » więcej 2019-06-02, godz. 14:50 Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM] Za nami eurowybory 2019. Poznaliśmy skład polskiej reprezentacji w kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego. W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków ... » więcej 2019-05-12, godz. 13:12 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 roku! W minionym tygodniu z mocną reakcją spotkały się słowa o Kościele, które padły przed warszawskim wystąpieniem Donalda Tuska. Następnie burzliwa dyskusja zogni ... » więcej 2019-05-05, godz. 12:45 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 5 maja 2019 roku! Jeszcze przed wyborami samorządowymi opozycja zarzuciła rządzącej prawicy pełzający polexit. Z kolei statnio Jarosław Kaczyński zaproponował wszystkim partiom ... » więcej 2019-05-03, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa 3 maja 2019. Młodzi opolscy politycy o współczesnym patriotyzmie Patriotyzm niejedno ma imię. Przekonaliśmy się o tym po przełomie roku 1989, kiedy to zderzyły się ze sobą różne wizje patriotyzmu. Wielkie ambitne reformy cz ... » więcej 2019-05-01, godz. 12:00 Świąteczna Loża Radiowa o pracy, bez której nie ma kołaczy. Dziś są, bo pracy nie brakuje - Jeszcze nigdy sytuacja na rynku pracy nie była tak dobra. W kraju mamy bezrobocie na poziomie 5,8 procent, na Opolszczyźnie nieco wyższe, bo 6,2 procent, al ... » więcej 2019-04-28, godz. 11:32 Niedzielna Loża Radiowa (28.04) - zobacz i posłuchaj! - Nauczyciele wykazali się odpowiedzialnością, zawieszając strajk przed maturami, pokazali determinację i jedność środowiska, więc odnieśli sukces - zgodnie t ... » więcej 2019-04-22, godz. 12:00 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 22 kwietnia 2019 roku! - Nie wiemy kiedy kroszonka będzie wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa - powiedział w Świątecznej Loży Radiowej Bogdan Jasiński, etnograf z M ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 21 kwietnia 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Krajobraz przed eurowyborami, główne tematy kampanii oraz opolskie problemy z frekwencją były najważniejszymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej 21 kwietnia 2 ... » więcej 2019-04-14, godz. 12:11 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 14 kwietnia 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Od poniedziałku (8.04) trwa strajk nauczycieli. Mimo obaw, udało się w tym czasie przeprowadzić egzaminy gimnazjalne. Niebawem jednak zakładnikami sporu naucz ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »