Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej' z…
2019-05-12, 13:12 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 roku!
W minionym tygodniu z mocną reakcją spotkały się słowa o Kościele, które padły przed warszawskim wystąpieniem Donalda Tuska. Następnie burzliwa dyskusja zogniskowała się wokół profanacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, a także reakcji władz na tę sytuację. Opolskich polityków zapytaliśmy o Kościół i religię w centrum politycznej uwagi, a także o standardy, które powinny obowiązywać w przypadku obrażania uczuć religijnych.
- Jestem wyczulona na to, gdy niszczy się czyjąś godność, albo gdy niszczy się jakiekolwiek symbole. Każdy naród ma swoje symbole. Kiedyś najważniejszymi były symbole religijne. Są zapisy w Konstytucji i w prawie karnym, są powołane odpowiednie instytucje i ścieżki, by tego prawa przestrzegać. I to jest najlepsza droga – mówiła Genowefa Prorok (PSL).

- Nawet ideowi komuniści, poza harcownikami, nie odważyli się zaatakować, znieważyć najważniejszych dla Polaków symboli. Od Wielkanocy widać zaś konsekwentne nakręcanie emocji wokół spraw religijnych, które wpisane jest bezpośrednio w kampanię wyborczą. To ryzykowne – stwierdził Piotr Pancześnik z Porozumienia.

– Rozmawiamy o sytuacjach, które mogły przejść bez echa, gdyby nie kampania wyborcza. PiS, widząc swoje spadające notowania, złapał się m.in. przemówienia pana Jażdżewskiego i na tej podstawie chce skonsolidować swój twardy elektorat – stwierdził Piotr Wach (Nowoczesna).

- Te słowa, które padły 3 maja nie przeszłyby bez echa, bo mimo tego, co robicie z PO, Kościół w Polsce i wierzący w Polsce są jeszcze na tyle silni, że nigdy nie pozwoliliby, żeby tego typu słowa przeszły bez echa – odpowiadała Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska).

- Prawo jest dobre, należy je właściwie stosować. Nie należy strzelać z armaty do muchy. Jeśli przychodzimy rano po szefa mafii czy po zabójcę, to trzeba wejść z butami, futrynami i z pełną amunicją. Natomiast pani Podleśnej wystarczyło wysłać wezwanie na policję. Czemu mają służyć takie pokazówki? – pytał przedstawiciel PO, Robert Węgrzyn.

- Zdecydowana reakcja jest po to, by w przyszłości nikomu innemu z tej lewej strony nie przyszło do głowy coś takiego wyprawiać, bo to jest rzecz niedopuszczalna. Dotykacie najbardziej wrażliwych sfer społecznych i próbujecie to jeszcze usprawiedliwiać. Tego się nie da usprawiedliwić. Nasz naród ma swego rodzaju kod genetyczny i tym kodem jest m.in. chrześcijaństwo – odpowiadała Katarzyna Czochara (PiS).

- Art. 196 kodeksu karnego odnosi się bezpośrednio do Konstytucji, gdzie zapisano prawo do wolności wyznania, religii i sumienia. Katolicy są grupą wyznaniową i korzystają z konstytucyjnego prawa do wolności religii. To jest prawo obywatelskie, prawo człowieka. Jeśli ktoś łamie to prawo, to podlega sankcji karnej – stwierdził Paweł Grabowski (Kukiz’15).
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Katarzyna Czochara (PiS),
  • Paweł Grabowski (Kukiz'15),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Genowefa Prorok (PSL),
  • Piotr Wach (.Nowoczesna),
  • Robert Węgrzyn (PO),
  • Małgorzata Wilkos (SP).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 12 maja 2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2019-11-17, godz. 13:26 Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowej kadencji dyskutowali także uczestnicy reaktywowanej - i to na głównej antenie Radia Opole! - Młodzieżowej Loży Radiowej… » więcej 2019-11-17, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Pierwsze obrady nowego parlamentu były głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 17 listopada 2019 roku. Goście programu spierali się o wystąpienia prezydenta… » więcej 2019-11-11, godz. 12:30 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 11 listopada 2019 roku! - O to, kto jest prawdziwym ojcem niepodległości, politycy spierają się co roku, kiedy zbliża się 11 listopada. Przecież polityk żyje z poparcia wyborców, ważne… » więcej 2019-11-10, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (10.11.2019) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Zmiany w rządzie i wybory prezydenckie - to dwa główne tematy, na które dyskutowali dziś goście Niedzielnej Loży Radiowej. Jeszcze nie wybrzmiały ostatnie echa… » więcej 2019-11-03, godz. 13:04 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 3 listopada 2019 roku! Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla najwyraźniej stracili cierpliwość. Najpierw na ulice miasta wyszło kilkadziesiąt osób, w sobotę 2 listopada już kilkaset. Domagają… » więcej 2019-11-01, godz. 12:10 Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 listopada 2019! W pierwszym dniu listopada wyruszyliśmy na wędrówkę po opolskich cmentarzach. Przez te szczególne miejsca poprowadzili nas dr Joanna Filipczyk, kierownik Działu… » więcej 2019-10-27, godz. 12:26 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 27 października 2019! W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy, wnioskując o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty… » więcej 2019-10-20, godz. 13:38 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 października 2019 roku! Podziękowania dla wyborców (także za udział w wyborach, które miały rekordową, blisko 62-procentową frekwencję), scenariusze na przyszłość, także w kontekście… » więcej 2019-10-06, godz. 14:05 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 6 października 2019 roku! W minionym tygodniu sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju rozpatrzyła informację o planowanych zmianach w składkach ZUS dla przedsiębiorców. Już w przyszłym roku… » więcej 2019-09-29, godz. 15:46 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 29 września 2019 roku! Miniony tydzień to czas problemów personalnych zarówno dla rządzącego PiS (Marian Banaś, szef NIK), jak i opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej (Klaudia Jachira… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »