Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej…
2019-05-05, 12:45 Autor: Marek Świercz

EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 5 maja 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 5 maja 2019 roku!
Jeszcze przed wyborami samorządowymi opozycja zarzuciła rządzącej prawicy pełzający polexit. Z kolei statnio Jarosław Kaczyński zaproponował wszystkim partiom podpisanie deklaracji w sprawie euro, sugerując, że opozycja będzie optowała za wspólną walutą zanim polska gospodarka będzie gotowa. To realne problemy czy tylko kampanijne "strachy na Lachy"? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy Niedzielnej Loży radiowej 5 maja 2019 roku.
Stanisław Kłosowski z PiS stwierdził, że o polexicie w ogóle nie warto rozmawiać, bo to bzdura wymyślona przez opozycję, zwykła polityczna insynuacja. Co do euro, stwierdził, że jego przyjęcie jest przesądzone, ale trzeba dobrze wybrać moment, bo wspólna waluta oznaczać może wzrost kosztów utrzymania, którego nie wytrzymają Polacy, na przykład emeryci, których świadczenia wynoszą około 300 euro.

Tomasz Kostuś z PO wyliczył długą listę działań prawicy odsuwającą Polskę od Unii a dopytany, jak ta zmiana linii politycznej wobec Brukseli ma się do polexitu, stwierdził, że podobnie zaczęło się w Wielkiej Brytanii - od obrzydzania Brytyjczykom unii i jej instytucji. Przychylnie wypowiadał się też o euro, przypominając, że z 10 krajów wstępujących w tym samym czasie do unii, wśród których była Polska, już 7 jest w strefie euro. Dowodem na to, że to działa, ma być w jego opinii sukces gospodarczy Słowacji, która zdystansowała Czechy.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski ripostowała, że według zachodnich ekonomistów na wprowadzeniu euro skorzystały tylko dwa kraje: Niemcy i Holandia. Przypomniała, że badania pokazują, iż 65 procent Polaków boi się euro, bo rozumie, że po jego wprowadzeniu nie da się wyżyć za wspomniane 300 euro. Podkreśliła jednak, że mówienie o polexicie jest bezsensowne w kraju, w którym zdecydowana większość mieszkańców to jednak euroentuzjaści.

Paweł Grabowski z Kukiz '15 ironizował, że polexit jest tak samo realny jak to, że "zjedzą nas dinozaury z Krasiejowa", co potwierdził Jean Claude Juncker, mówiąc, że żadnego polexitu nie będzie, nawet jeśli w Polsce wygra PiS. Grabowskiego martwi raczej to, że unia, prowadząc taką politykę jak dziś, może wypychać kolejne kraje ze Wspólnoty. Dodał też, że Kukiz '15 jest przeciw euro, bo własna waluta pozwala łatwiej reagować na sytuacje kryzysowe, co potwierdził rok 2008.

Genowefa Prorok z PSL zauważyła, że choć nikt za polexitem nie jest, to jednak pewne działania prawicy muszą budzić niepokój. Zastanawiała się głośno, dlaczego "nawet hierarchowie Kościoła musieli potwierdzić naszą obecność w unii". Dodała, że ludowcy są za euro, ale nie w tej chwili, bo najpierw trzeba poprawić sytuację życiową Polaków, którzy powinni mieć większe poczucie bezpieczeństwa.

Ryszard Galla z MN zauważył, że na początku rządów Zjednoczonej Prawicy miał obawy przed polexitem, ale po ostatnich deklaracjach liderów PiS uważa, że nie powodów, by bać się wyjścia Polski z unii. Zadał jednak pytanie o miejsce Polski we Wspólnocie. Co do euro, stwierdził, że gospodarki, które przyjęły wspólną walutę, ostatecznie na tym skorzystały. Zauważył także, że ceny w unii są dziś nieraz niższe niż w Polsce. Co więcej, cześć polskiej gospodarki, przede wszystkim sektor bankowy, jest już dwuwalutowa.

O tym, że ceny w strefie euro są porównywalne z cenami w Polsce a nawet niższe, mówił także Szymon Godyla z Nowoczesnej. Przekonywał, że warunki spłacania kredytów w strefie euro są korzystniejsze niż w Polsce (na przykład rata od kredytu wartości 300 tys. zł w strefie euro to 1000 zł miesięcznie, a w Polsce - nawet 1 500 zł), co jest szczególnie ważne dla młodych ludzi. Dodał, że strach przed polexitem mógł być reakcją na pewne symboliczne działania prawicy, na przykład usuwanie unijnych flag z państwowych urzędów.

Gośćmi Marka Świercza byli: Sławomir Kłosowski (PiS), Szymon Godyla (Nowoczesna), Tomasz Kostuś (PO), Małgorzata Wilkos (SP), Paweł Grabowski (Kukiz '15), Genowefa Prorok (PSL) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2019-11-17, godz. 13:26 Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowej kadencji dyskutowali także uczestnicy reaktywowanej - i to na głównej antenie Radia Opole! - Młodzieżowej Loży Radiowej… » więcej 2019-11-17, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Pierwsze obrady nowego parlamentu były głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 17 listopada 2019 roku. Goście programu spierali się o wystąpienia prezydenta… » więcej 2019-11-11, godz. 12:30 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 11 listopada 2019 roku! - O to, kto jest prawdziwym ojcem niepodległości, politycy spierają się co roku, kiedy zbliża się 11 listopada. Przecież polityk żyje z poparcia wyborców, ważne… » więcej 2019-11-10, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (10.11.2019) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Zmiany w rządzie i wybory prezydenckie - to dwa główne tematy, na które dyskutowali dziś goście Niedzielnej Loży Radiowej. Jeszcze nie wybrzmiały ostatnie echa… » więcej 2019-11-03, godz. 13:04 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 3 listopada 2019 roku! Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla najwyraźniej stracili cierpliwość. Najpierw na ulice miasta wyszło kilkadziesiąt osób, w sobotę 2 listopada już kilkaset. Domagają… » więcej 2019-11-01, godz. 12:10 Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 listopada 2019! W pierwszym dniu listopada wyruszyliśmy na wędrówkę po opolskich cmentarzach. Przez te szczególne miejsca poprowadzili nas dr Joanna Filipczyk, kierownik Działu… » więcej 2019-10-27, godz. 12:26 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 27 października 2019! W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy, wnioskując o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty… » więcej 2019-10-20, godz. 13:38 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 października 2019 roku! Podziękowania dla wyborców (także za udział w wyborach, które miały rekordową, blisko 62-procentową frekwencję), scenariusze na przyszłość, także w kontekście… » więcej 2019-10-06, godz. 14:05 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 6 października 2019 roku! W minionym tygodniu sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju rozpatrzyła informację o planowanych zmianach w składkach ZUS dla przedsiębiorców. Już w przyszłym roku… » więcej 2019-09-29, godz. 15:46 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 29 września 2019 roku! Miniony tydzień to czas problemów personalnych zarówno dla rządzącego PiS (Marian Banaś, szef NIK), jak i opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej (Klaudia Jachira… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »