Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-03-17, 12:11 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 marca 2019! [FILM, ZDJĘCIA]

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 marca 2019!
Minister spraw zagranicznych rokrocznie przedstawia w Sejmie informację dotyczącą celów polskiej dyplomacji w danym roku. Opolskich polityków poprosiliśmy o skomentowanie wygłoszonego w czwartek (14.03) exposé szefa MSZ Jacka Czaputowicza.
Piotr Wach (Nowoczesna) podkreślał, że polityka zagraniczna powinna być analizowana w dłuższej perspektywie. Oceniając więc cały okres rządów PiS stwierdził, że „to jest jedna wielka katastrofa”. Wskazywał, że Polska została sprowadzona na margines Unii Europejskiej.

Reprezentująca Solidarną Polskę Małgorzata Wilkos podkreślając spójną wizję polskiej polityki zagranicznej, zwróciła uwagę na „świetną współpracę MSZ z prezydentem”. Zaznaczyła, że „Polska odzyskuje rolę lidera w tej części Europy”.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej z satysfakcją wskazał na fakt wyeksponowania w wystąpieniu min. Jacka Czaputowicza współpracy z Niemcami: „Po kwestiach związanych z NATO i UE, następny akapit dotyczył partnera niemieckiego. Wskazano Niemcy jako najważniejszego gospodarczo sąsiada i partnera w UE”.

Jako zrównoważone, określił exposé ministra spraw zagranicznych Piotr Pancześnik z Porozumienia. Zaakcentował trzy główne cele polityki wskazane przez szefa MSZ: „współdziałanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej, dobre stosunki z Niemcami i strategiczny sojusz z USA”.

Sławomir Kłosowski (Prawo i Sprawiedliwość) stwierdził, że „sytuacja Polski po wieloletnim okresie dryfów w Europie zaczyna się zmieniać, ewoluować”. Zaznaczył, że dostrzega to m.in. na korytarzach Parlamentu Europejskiego, gdy posłowie innych państw pytają polskich eurodeputowanych o zdanie w ważnych kwestiach europejskich.

Reprezentujący Platformę Obywatelską Tomasz Kostuś wskazywał na fakt „skonfliktowania Polski ze wszystkimi sąsiadami”. Krytykował „podwieszenie się tylko pod Amerykanów”. Mówiąc o samym exposé stwierdził, że „było dobre, dobrze sprzedane, ale jak wyciśniemy marketing i fajerwerki, to mamy do czynienia ze smutną rzeczywistością”.

Robert Tistek (Kukiz’15) krytykował brak działań rządowych w sprawie ustawy dotyczącej żydowskiego mienia bezspadkowego (amerykańska ustawa 447). Podkreślił, że „to Polonia amerykańska działała, żeby Polska była wyłączona z tej ustawy”. Krytycznie odniósł się również do wycofania się przez władze polskie z części zapisów ustawy o IPN.

Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdził, że polityka zagraniczna obecnego rządu to jedna z przyczyn wejścia jego ugrupowania do Koalicji Europejskiej. „Nie możemy zgodzić się na to, jak reprezentowana jest Polska, jak bronione są interesy Polski na arenie międzynarodowej”.
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Ryszard Galla (MN),
  • Sławomir Kłosowski (PiS),
  • Antoni Konopka (PSL),
  • Tomasz Kostuś (PO),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Robert Tistek (Kukiz'15),
  • Piotr Wach (.Nowoczesna),
  • Małgorzata Wilkos (SP).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 17 marca 2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »