Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 1 ...
2019-03-17, 12:11 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 marca 2019! [FILM, ZDJĘCIA]

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 marca 2019!
Minister spraw zagranicznych rokrocznie przedstawia w Sejmie informację dotyczącą celów polskiej dyplomacji w danym roku. Opolskich polityków poprosiliśmy o skomentowanie wygłoszonego w czwartek (14.03) exposé szefa MSZ Jacka Czaputowicza.
Piotr Wach (Nowoczesna) podkreślał, że polityka zagraniczna powinna być analizowana w dłuższej perspektywie. Oceniając więc cały okres rządów PiS stwierdził, że „to jest jedna wielka katastrofa”. Wskazywał, że Polska została sprowadzona na margines Unii Europejskiej.

Reprezentująca Solidarną Polskę Małgorzata Wilkos podkreślając spójną wizję polskiej polityki zagranicznej, zwróciła uwagę na „świetną współpracę MSZ z prezydentem”. Zaznaczyła, że „Polska odzyskuje rolę lidera w tej części Europy”.

Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej z satysfakcją wskazał na fakt wyeksponowania w wystąpieniu min. Jacka Czaputowicza współpracy z Niemcami: „Po kwestiach związanych z NATO i UE, następny akapit dotyczył partnera niemieckiego. Wskazano Niemcy jako najważniejszego gospodarczo sąsiada i partnera w UE”.

Jako zrównoważone, określił exposé ministra spraw zagranicznych Piotr Pancześnik z Porozumienia. Zaakcentował trzy główne cele polityki wskazane przez szefa MSZ: „współdziałanie w ramach Grupy Wyszehradzkiej, dobre stosunki z Niemcami i strategiczny sojusz z USA”.

Sławomir Kłosowski (Prawo i Sprawiedliwość) stwierdził, że „sytuacja Polski po wieloletnim okresie dryfów w Europie zaczyna się zmieniać, ewoluować”. Zaznaczył, że dostrzega to m.in. na korytarzach Parlamentu Europejskiego, gdy posłowie innych państw pytają polskich eurodeputowanych o zdanie w ważnych kwestiach europejskich.

Reprezentujący Platformę Obywatelską Tomasz Kostuś wskazywał na fakt „skonfliktowania Polski ze wszystkimi sąsiadami”. Krytykował „podwieszenie się tylko pod Amerykanów”. Mówiąc o samym exposé stwierdził, że „było dobre, dobrze sprzedane, ale jak wyciśniemy marketing i fajerwerki, to mamy do czynienia ze smutną rzeczywistością”.

Robert Tistek (Kukiz’15) krytykował brak działań rządowych w sprawie ustawy dotyczącej żydowskiego mienia bezspadkowego (amerykańska ustawa 447). Podkreślił, że „to Polonia amerykańska działała, żeby Polska była wyłączona z tej ustawy”. Krytycznie odniósł się również do wycofania się przez władze polskie z części zapisów ustawy o IPN.

Antoni Konopka z Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdził, że polityka zagraniczna obecnego rządu to jedna z przyczyn wejścia jego ugrupowania do Koalicji Europejskiej. „Nie możemy zgodzić się na to, jak reprezentowana jest Polska, jak bronione są interesy Polski na arenie międzynarodowej”.
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Ryszard Galla (MN),
  • Sławomir Kłosowski (PiS),
  • Antoni Konopka (PSL),
  • Tomasz Kostuś (PO),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Robert Tistek (Kukiz'15),
  • Piotr Wach (.Nowoczesna),
  • Małgorzata Wilkos (SP).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 17 marca 2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2019-04-21, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 21 kwietnia 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Krajobraz przed eurowyborami, główne tematy kampanii oraz opolskie problemy z frekwencją były najważniejszymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej 21 kwietnia 2 ... » więcej 2019-04-14, godz. 12:11 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 14 kwietnia 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Od poniedziałku (8.04) trwa strajk nauczycieli. Mimo obaw, udało się w tym czasie przeprowadzić egzaminy gimnazjalne. Niebawem jednak zakładnikami sporu naucz ... » więcej 2019-04-07, godz. 12:18 EUROWYBORY: Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 7 kwietnia 2019 roku! [FILM] W czwartek (4.04) Sejm uchwalił rządowy projekt dotyczący tzw. trzynastki dla emerytów i rencistów. Blisko 10 mln osób ma otrzymać jednorazowe świadczenie w w ... » więcej 2019-03-31, godz. 13:21 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 31 marca 2019 roku! [FILM] O ile decyzja o wycofaniu z rynku jednorazowych produktów plastikowych (choć trudna dla polskiego przemysłu) nie wzbudziła większych kontrowersji, to decyzje ... » więcej 2019-03-24, godz. 12:41 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 24 marca 2019 roku! Choć ordynacja nam nie sprzyja, to przy przyzwoitej frekwencji Opolszczyzna ma dużą szansę na własnego europosła - do takiego wniosku doszli goście Niedzielne ... » więcej 2019-03-10, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa (10.03.19) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Niedzielną Lożę Radiową zdominowały tematy związane ze szkołą. Opolscy politycy przede wszystkim skomentowali decyzję Związku Nauczycielstwa Polskiego, który ... » więcej 2019-03-03, godz. 14:00 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 3 marca 2019 roku! Pomysł utworzenia województwa górnośląskiego na bazie województw śląskiego i opolskiego (zgłoszony po raz kolejny przez Ruch Autonomii Śląska) oraz postulat o ... » więcej 2019-02-24, godz. 13:30 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z dnia 24 lutego 2019! [FILM] Senator PiS, Jerzy Czerwiński podkreślał, że zapowiedzi ogłoszone w ramach sobotniej konwencji programowej (23.02), będące swoistymi zapowiedziami wyborczymi, ... » więcej 2019-02-17, godz. 12:56 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 lutego 2019 roku! Opolskich polityków poprosiliśmy o podsumowanie zakończonej w czwartek w Warszawie Konferencji bliskowschodniej. Goście Niedzielnej Loży Radiowej odnieśli się ... » więcej 2019-02-10, godz. 12:15 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 lutego 2019 roku! Śmierć byłego premiera Jana Olszewskiego, nowy projekt polityczny Roberta Biedronia oraz tak zwana matczyna emerytura były głównymi tematami Niedzielnej Loży ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »