Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-02-17, 12:56 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 lutego 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 lutego 2019 roku!
Opolskich polityków poprosiliśmy o podsumowanie zakończonej w czwartek w Warszawie Konferencji bliskowschodniej. Goście Niedzielnej Loży Radiowej odnieśli się m.in. do szokujących słów, które padły pod adresem Polski ze strony amerykańskiej dziennikarki oraz polityków USA i Izraela.
Tomasz Trzaska (Kukiz’15) stwierdził, że konferencja pokazała, jak traktują nas nasi sojusznicy. „Amerykanie szerzą nieprawdę mówić o mieniu pożydowskim” – tak przedstawiciel Kukiz’15 skomentował wypowiedź sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który podczas konferencji prasowej z szefem polskiego MSZ namawiał „polskich kolegów do pójścia naprzód w sprawie kompleksowej restytucji prywatnej własności".

Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, europoseł Sławomir Kłosowski stwierdził, że nie lekceważy „nieszczęsnych słów” wypowiedzianych przez amerykańską dziennikarkę A. Mitchell, która relacjonując wizytę wiceprezydenta Pence'a, powiedziała o „polskim i nazistowskim reżimie”. „To – jak stwierdził europoseł – jest jednak epizod. Natomiast trzeba powiedzieć, że konferencja jest wielkim sukcesem dyplomatycznym Polski. To sukces i prestiż”.

Odmienną ocenę zaprezentował poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś, który stwierdził, że zamiarem organizatorów było wzmocnienie prestiżu Polski, naszej pozycji międzynarodowej, ale skutek jest „zupełnie odwrotny”. Według przedstawiciela PO konferencja „obniżyła wizerunkowy prestiż naszego kraju i nasze bezpieczeństwo”. Poseł zwrócił uwagę na „skandaliczne wypowiedzi zaproszonych gości”, a także odnotował „wyraźnie ujemny bilans relacji polsko-amerykańskich”.

Do słów posła opozycji odniosła się Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska), zauważając, że „politycy PO zawsze mają problem, gdy państwo polskie aspiruje – i to skutecznie aspiruje – do zajmowania w świecie wyższej pozycji, niż to wynika z miejsca przypisanego Polsce przez Platformę: piąty, szósty, siódmy szereg”. Radna dodała, że „polskie zaangażowanie w politykę międzynarodową nie tylko w naszym regionie jest dowodem na to, że stajemy się państwem pierwszej ligi światowej”.

Piotr Piaseczny (Nowoczesna) ripostował, że „nie można wbijać ludziom do głów, iż Polska będzie kreowała politykę światową. To jest zabójcze dla naszego poczucia własnej wartości. Po takich wydarzeniach, jak ta konferencja jesteśmy albo śmieszni albo upokorzeni. Jesteśmy krajem ważnym w regionie i powinniśmy kreować politykę zagraniczną opartą o nasze relacje sąsiedzkie”.

Reprezentujący Porozumienie Piotr Pancześnik odnotował, że „w mediach mówi się już o procesie warszawskim, a więc konferencja ma znaczenie na arenie międzynarodowej. Jako niestały członek rady Bezpieczeństwa ONZ jesteśmy predestynowani do tego, by organizować takie wydarzenia. Z tej konferencji niewątpliwie jest więcej korzyści niż strat”.

Jan Krzesiński z PSL wskazał na główne pozytywy i słabości zakończonej konferencji. Przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego pozytywnie ocenił fakt organizacji konferencji w Warszawie, a także fakt, że „premier Izraela siadł do stołu z państwami arabskimi i to stało się w Warszawie”. W ocenie Jana Krzesińskiego zabrakło jednak rozmowy rządu z opozycją, a także z głównymi graczami UE na temat tej konferencji przed jej rozpoczęciem.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka) stwierdził, że „jeśli my dziś dyskutujemy więcej na temat wpadek przedstawicieli USA czy Izraela, to świadczy to o tym, iż niewiele po tym szczycie zostało. W debacie nie przedstawiono żadnych planów dotyczących polityki bliskowschodniej na najbliższe lata, a miał taki punkt być. Jeśli mamy uważać, że organizacja takiego szczytu plasuje nasze państwo w lidze światowej, to jesteśmy w błędzie”.

Goście Niedzielnej Loży Radiowej skomentowali także decyzję SLD dotyczącą startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji Europejskiej.

Zobacz także

2019-12-29, godz. 14:12 Niedzielna Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Które partie poprą, a które odrzucą projekt budżetu państwa na rok 2020, zakładający zbilansowanie dochodów i wydatków? Czy w Polsce szerzy się ekologizm?… » więcej 2019-12-26, godz. 12:05 Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny [FILM] Do świątecznej rozmowy zaprosiliśmy mieszkających w Opolu obywateli Ukrainy. Iryna Shvets i Daniil Kononenko opowiedzieli nam, jak czują się w naszym mieście… » więcej 2019-12-25, godz. 12:05 O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia [FILM, ZDJĘCIA] Po raz kolejny w Świątecznej Loży Radiowej udaliśmy się na daleką Syberię, gdzie o. Wojciech Ziółek, polski jezuita, jest proboszczem w jedynym kościele… » więcej 2019-12-22, godz. 14:24 Młodzieżowa Loża Radiowa z 22 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Mijający tydzień to kolejna odsłona sporów wokół reformy sądów. Propozycje PiS dotyczące zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów… » więcej 2019-12-22, godz. 14:08 Niedzielna Loża Radiowa z 22 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Mijający tydzień to kolejna odsłona sporów wokół reformy sądów. Propozycje PiS dotyczące zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów… » więcej 2019-12-15, godz. 16:00 Młodzieżowa Loża Radiowa z 15 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Uczestnicy Młodzieżowej Loży Radiowej ocenili, że nadchodząca kampania w wyborach prezydenckich będzie ciekawa z wielu względów. Wskazali m.in., że… » więcej 2019-12-15, godz. 14:13 Niedzielna Loża Radiowa z 15 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Małgorzata Kidawa-Błońska została oficjalną kandydatką Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Pokonała Jacka Jaśkowiaka w prawyborach. Tym samym… » więcej 2019-12-08, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku! - posłuchaj i zobacz [FILM, ZDJĘCIA] Ruchy migracyjne są nieuniknione, natomiast od państwa zależy, jakich migrantów przyjmuje. Powinno więc kierować się przede wszystkim potrzebami rynku pracy… » więcej 2019-12-08, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak i kiedy powinna powstać strategia imigracyjna Polski? Kogo i na jak długo powinniśmy przyjmować, a kogo nie? Czy jest szansa na porozumienie w tej sprawie… » więcej 2019-12-01, godz. 13:59 Młodzieżowa Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Wzrost opłat za śmieci rozpoczął się w 2017 r. i trwa. W latach 2018-2019 ponad 60 proc. gmin zdecydowało się na podwyżkę. Największy wzrost czeka nas… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »