Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17…
2019-02-17, 12:56 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 lutego 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 lutego 2019 roku!
Opolskich polityków poprosiliśmy o podsumowanie zakończonej w czwartek w Warszawie Konferencji bliskowschodniej. Goście Niedzielnej Loży Radiowej odnieśli się m.in. do szokujących słów, które padły pod adresem Polski ze strony amerykańskiej dziennikarki oraz polityków USA i Izraela.
Tomasz Trzaska (Kukiz’15) stwierdził, że konferencja pokazała, jak traktują nas nasi sojusznicy. „Amerykanie szerzą nieprawdę mówić o mieniu pożydowskim” – tak przedstawiciel Kukiz’15 skomentował wypowiedź sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który podczas konferencji prasowej z szefem polskiego MSZ namawiał „polskich kolegów do pójścia naprzód w sprawie kompleksowej restytucji prywatnej własności".

Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, europoseł Sławomir Kłosowski stwierdził, że nie lekceważy „nieszczęsnych słów” wypowiedzianych przez amerykańską dziennikarkę A. Mitchell, która relacjonując wizytę wiceprezydenta Pence'a, powiedziała o „polskim i nazistowskim reżimie”. „To – jak stwierdził europoseł – jest jednak epizod. Natomiast trzeba powiedzieć, że konferencja jest wielkim sukcesem dyplomatycznym Polski. To sukces i prestiż”.

Odmienną ocenę zaprezentował poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś, który stwierdził, że zamiarem organizatorów było wzmocnienie prestiżu Polski, naszej pozycji międzynarodowej, ale skutek jest „zupełnie odwrotny”. Według przedstawiciela PO konferencja „obniżyła wizerunkowy prestiż naszego kraju i nasze bezpieczeństwo”. Poseł zwrócił uwagę na „skandaliczne wypowiedzi zaproszonych gości”, a także odnotował „wyraźnie ujemny bilans relacji polsko-amerykańskich”.

Do słów posła opozycji odniosła się Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska), zauważając, że „politycy PO zawsze mają problem, gdy państwo polskie aspiruje – i to skutecznie aspiruje – do zajmowania w świecie wyższej pozycji, niż to wynika z miejsca przypisanego Polsce przez Platformę: piąty, szósty, siódmy szereg”. Radna dodała, że „polskie zaangażowanie w politykę międzynarodową nie tylko w naszym regionie jest dowodem na to, że stajemy się państwem pierwszej ligi światowej”.

Piotr Piaseczny (Nowoczesna) ripostował, że „nie można wbijać ludziom do głów, iż Polska będzie kreowała politykę światową. To jest zabójcze dla naszego poczucia własnej wartości. Po takich wydarzeniach, jak ta konferencja jesteśmy albo śmieszni albo upokorzeni. Jesteśmy krajem ważnym w regionie i powinniśmy kreować politykę zagraniczną opartą o nasze relacje sąsiedzkie”.

Reprezentujący Porozumienie Piotr Pancześnik odnotował, że „w mediach mówi się już o procesie warszawskim, a więc konferencja ma znaczenie na arenie międzynarodowej. Jako niestały członek rady Bezpieczeństwa ONZ jesteśmy predestynowani do tego, by organizować takie wydarzenia. Z tej konferencji niewątpliwie jest więcej korzyści niż strat”.

Jan Krzesiński z PSL wskazał na główne pozytywy i słabości zakończonej konferencji. Przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego pozytywnie ocenił fakt organizacji konferencji w Warszawie, a także fakt, że „premier Izraela siadł do stołu z państwami arabskimi i to stało się w Warszawie”. W ocenie Jana Krzesińskiego zabrakło jednak rozmowy rządu z opozycją, a także z głównymi graczami UE na temat tej konferencji przed jej rozpoczęciem.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka) stwierdził, że „jeśli my dziś dyskutujemy więcej na temat wpadek przedstawicieli USA czy Izraela, to świadczy to o tym, iż niewiele po tym szczycie zostało. W debacie nie przedstawiono żadnych planów dotyczących polityki bliskowschodniej na najbliższe lata, a miał taki punkt być. Jeśli mamy uważać, że organizacja takiego szczytu plasuje nasze państwo w lidze światowej, to jesteśmy w błędzie”.

Goście Niedzielnej Loży Radiowej skomentowali także decyzję SLD dotyczącą startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji Europejskiej.

Zobacz także

2020-02-23, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 23 lutego - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] - Nie możemy dać się podzielić między kraje skąpe i hojne, między euroentuzjastów i eurosceptyków. Wszyscy powinniśmy być eurorealistami chcącymi ambitnej Europy… » więcej 2020-02-16, godz. 12:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 lutego 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak będzie trwająca kampania w wyborach prezydenckich? - zastanawiali się goście Niedzielnej Loży Radiowej. Odnieśli się m.in. do opinii wyrażonej przez prof… » więcej 2020-02-09, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa z 9 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rusza kolejny wyścig wyborczy. 10 maja pierwsza, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - 24 maja. Swój start deklarowało w ostatnim czasie 8 kandydatów:… » więcej 2020-02-02, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy o Opolski Zespół Parlamentarny: Jakie plany mają przedstawiciele regionu w nowej kadencji parlamentu? Dlaczego nie wszyscy… » więcej 2020-01-26, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa… » więcej 2020-01-19, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa z 19 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (15.01) w Parlamencie Europejskim debatowano o próbach fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję, a także o stanie praworządności w Polsce. Dzień… » więcej 2020-01-12, godz. 12:51 Niedzielna Loża Radiowa z 12 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Podczas niedzielnej dyskusji w gronie opolskich parlamentarzystów skomentowaliśmy kolejne wydarzenia towarzyszące pracom nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Posłowie… » więcej 2020-01-06, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z 6 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W święto Objawienia Pańskiego zatrzymaliśmy się nad znaczeniem tego, co widoczne, dostrzegalne. O tym, że „wiara rodzi się z patrzenia”, opowiedział o. Przemek… » więcej 2020-01-05, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa z 5 stycznia 2020 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W niedzielę spotkaliśmy się z opolskimi parlamentarzystami. Naszych sejmowych i senackich reprezentantów zapytaliśmy o skandaliczne słowa Władimira Putina na temat… » więcej 2020-01-01, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa z 1 stycznia 2020 roku - posłuchaj! [ZDJĘCIA] Wybory do parlamentu europejskiego, do polskiego parlamentu, wysoka frekwencja w nich, ale też przyznanie Oldze Tokarczuk Nobla, zabójstwo prezydenta Adamowicza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »