Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 1 ...
2019-02-17, 12:56 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 lutego 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 lutego 2019 roku!
Opolskich polityków poprosiliśmy o podsumowanie zakończonej w czwartek w Warszawie Konferencji bliskowschodniej. Goście Niedzielnej Loży Radiowej odnieśli się m.in. do szokujących słów, które padły pod adresem Polski ze strony amerykańskiej dziennikarki oraz polityków USA i Izraela.
Tomasz Trzaska (Kukiz’15) stwierdził, że konferencja pokazała, jak traktują nas nasi sojusznicy. „Amerykanie szerzą nieprawdę mówić o mieniu pożydowskim” – tak przedstawiciel Kukiz’15 skomentował wypowiedź sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo, który podczas konferencji prasowej z szefem polskiego MSZ namawiał „polskich kolegów do pójścia naprzód w sprawie kompleksowej restytucji prywatnej własności".

Przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, europoseł Sławomir Kłosowski stwierdził, że nie lekceważy „nieszczęsnych słów” wypowiedzianych przez amerykańską dziennikarkę A. Mitchell, która relacjonując wizytę wiceprezydenta Pence'a, powiedziała o „polskim i nazistowskim reżimie”. „To – jak stwierdził europoseł – jest jednak epizod. Natomiast trzeba powiedzieć, że konferencja jest wielkim sukcesem dyplomatycznym Polski. To sukces i prestiż”.

Odmienną ocenę zaprezentował poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś, który stwierdził, że zamiarem organizatorów było wzmocnienie prestiżu Polski, naszej pozycji międzynarodowej, ale skutek jest „zupełnie odwrotny”. Według przedstawiciela PO konferencja „obniżyła wizerunkowy prestiż naszego kraju i nasze bezpieczeństwo”. Poseł zwrócił uwagę na „skandaliczne wypowiedzi zaproszonych gości”, a także odnotował „wyraźnie ujemny bilans relacji polsko-amerykańskich”.

Do słów posła opozycji odniosła się Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska), zauważając, że „politycy PO zawsze mają problem, gdy państwo polskie aspiruje – i to skutecznie aspiruje – do zajmowania w świecie wyższej pozycji, niż to wynika z miejsca przypisanego Polsce przez Platformę: piąty, szósty, siódmy szereg”. Radna dodała, że „polskie zaangażowanie w politykę międzynarodową nie tylko w naszym regionie jest dowodem na to, że stajemy się państwem pierwszej ligi światowej”.

Piotr Piaseczny (Nowoczesna) ripostował, że „nie można wbijać ludziom do głów, iż Polska będzie kreowała politykę światową. To jest zabójcze dla naszego poczucia własnej wartości. Po takich wydarzeniach, jak ta konferencja jesteśmy albo śmieszni albo upokorzeni. Jesteśmy krajem ważnym w regionie i powinniśmy kreować politykę zagraniczną opartą o nasze relacje sąsiedzkie”.

Reprezentujący Porozumienie Piotr Pancześnik odnotował, że „w mediach mówi się już o procesie warszawskim, a więc konferencja ma znaczenie na arenie międzynarodowej. Jako niestały członek rady Bezpieczeństwa ONZ jesteśmy predestynowani do tego, by organizować takie wydarzenia. Z tej konferencji niewątpliwie jest więcej korzyści niż strat”.

Jan Krzesiński z PSL wskazał na główne pozytywy i słabości zakończonej konferencji. Przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego pozytywnie ocenił fakt organizacji konferencji w Warszawie, a także fakt, że „premier Izraela siadł do stołu z państwami arabskimi i to stało się w Warszawie”. W ocenie Jana Krzesińskiego zabrakło jednak rozmowy rządu z opozycją, a także z głównymi graczami UE na temat tej konferencji przed jej rozpoczęciem.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka) stwierdził, że „jeśli my dziś dyskutujemy więcej na temat wpadek przedstawicieli USA czy Izraela, to świadczy to o tym, iż niewiele po tym szczycie zostało. W debacie nie przedstawiono żadnych planów dotyczących polityki bliskowschodniej na najbliższe lata, a miał taki punkt być. Jeśli mamy uważać, że organizacja takiego szczytu plasuje nasze państwo w lidze światowej, to jesteśmy w błędzie”.

Goście Niedzielnej Loży Radiowej skomentowali także decyzję SLD dotyczącą startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ramach Koalicji Europejskiej.

Zobacz także

2019-04-22, godz. 12:00 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 22 kwietnia 2019 roku! - Nie wiemy kiedy kroszonka będzie wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa - powiedział w Świątecznej Loży Radiowej Bogdan Jasiński, etnograf z M ... » więcej 2019-04-21, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 21 kwietnia 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Krajobraz przed eurowyborami, główne tematy kampanii oraz opolskie problemy z frekwencją były najważniejszymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej 21 kwietnia 2 ... » więcej 2019-04-14, godz. 12:11 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 14 kwietnia 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Od poniedziałku (8.04) trwa strajk nauczycieli. Mimo obaw, udało się w tym czasie przeprowadzić egzaminy gimnazjalne. Niebawem jednak zakładnikami sporu naucz ... » więcej 2019-04-07, godz. 12:18 EUROWYBORY: Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 7 kwietnia 2019 roku! [FILM] W czwartek (4.04) Sejm uchwalił rządowy projekt dotyczący tzw. trzynastki dla emerytów i rencistów. Blisko 10 mln osób ma otrzymać jednorazowe świadczenie w w ... » więcej 2019-03-31, godz. 13:21 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 31 marca 2019 roku! [FILM] O ile decyzja o wycofaniu z rynku jednorazowych produktów plastikowych (choć trudna dla polskiego przemysłu) nie wzbudziła większych kontrowersji, to decyzje ... » więcej 2019-03-24, godz. 12:41 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 24 marca 2019 roku! Choć ordynacja nam nie sprzyja, to przy przyzwoitej frekwencji Opolszczyzna ma dużą szansę na własnego europosła - do takiego wniosku doszli goście Niedzielne ... » więcej 2019-03-17, godz. 12:11 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 marca 2019! [FILM, ZDJĘCIA] Minister spraw zagranicznych rokrocznie przedstawia w Sejmie informację dotyczącą celów polskiej dyplomacji w danym roku. Opolskich polityków poprosiliśmy o s ... » więcej 2019-03-10, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa (10.03.19) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Niedzielną Lożę Radiową zdominowały tematy związane ze szkołą. Opolscy politycy przede wszystkim skomentowali decyzję Związku Nauczycielstwa Polskiego, który ... » więcej 2019-03-03, godz. 14:00 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 3 marca 2019 roku! Pomysł utworzenia województwa górnośląskiego na bazie województw śląskiego i opolskiego (zgłoszony po raz kolejny przez Ruch Autonomii Śląska) oraz postulat o ... » więcej 2019-02-24, godz. 13:30 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z dnia 24 lutego 2019! [FILM] Senator PiS, Jerzy Czerwiński podkreślał, że zapowiedzi ogłoszone w ramach sobotniej konwencji programowej (23.02), będące swoistymi zapowiedziami wyborczymi, ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »