Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20…
2019-01-20, 14:06 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 roku!
Tydzień po morderstwie prezydenta Pawła Adamowicza, w Niedzielnej Loży Radiowej zastanawialiśmy się nad tym, co zrobić - w wymiarze indywidualnym, wspólnotowym, instytucjonalnym - by wstrząsająca śmierć prezydenta Gdańska nie poszła na marne.
- Chciałbym, żeby Gdańsk był dla nas mocnym symbolem i żebyśmy długo pamiętali o tej tragedii i wyciągnęli wnioski. Pamiętajmy, że możemy się różnić, ale nie możemy się dzielić. To jest najważniejsze. Różnorodność jest ważna, jednak musimy unikać podziałów - mówił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

- Krytyka może prowadzić do odnajdywania lepszych rozwiązań. Krytykujmy jednak poglądy, a nie ludzi. Za sposób, za język debaty odpowiadamy wszyscy. W każdym obozie są ludzie wypowiadający słowa niegodne. I może najlepiej byłoby krytykować nie tych z przeciwnej strony, lecz tych, którzy siedzą obok nas, bo na nich możemy wpływać - stwierdził Fabian Pszon z Solidarnej Polski.

- Ważne byśmy potrafili się pochylić nad tą sytuacją i byśmy umieli wyciągnąć wnioski. Powinniśmy się skupiać na pielęgnowaniu wartości w życiu publicznym. Ważna jest edukacja społeczna, by ludzie nie dawali przyzwolenia na internetowy hejt - podkreślił Mariusz Pinkowski z Kukiz’15.

- Jestem przeciwny zaostrzaniu prawa ad hoc. Ostatnie dni pokazują, że są przepisy umożliwiające skuteczne ściganie tych, którzy sięgają po mowę nienawiści. Używajmy tego sformułowania, bo ono jest mocniejsze, nie stosujmy eufemizmu sięgając po hasło ”hejt” - zaznaczył Piotr Wach z Nowoczesnej.

- Myślę, że w zaistniałej sytuacji absolutna większość Polaków zdała egzamin z przyzwoitości. To sytuacja tragiczna, nie do zaakceptowania. To morderstwo natury politycznej, bo zginął polityk na służbie. Mam nadzieję, ze zdamy też egzamin w kolejnych dniach, by udało się zmienić oblicze polskiej polityki, by trwający spór załagodzić - mówił Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

- Dopiero to nieszczęście pokazało nam, jakim człowiekiem był Paweł Adamowicz, jak wiele wspaniałych rzeczy zrobił. Jaką kadrę wychował i jakie miał poważanie w społeczeństwie. Jeżeli dziś nie przeanalizujemy dlaczego zdarzyła się ta tragedia, to istnieje zagrożenie, że taka sytuacja może się powtórzyć. Nienawiść jest potężną bronią i jest niedopuszczalne, by była podstawą polityki - stwierdził Rajmund Miller z Platformy Obywatelskiej.

- Cieszę się i jestem z tego dumna, że było ogólnokrajowe poruszenie i zjednoczenie. Również w parlamencie został oddany hołd prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, odmówiona została modlitwa. Każdy z nas powinien przeprowadzić swego rodzaju analizę i samemu sobie wyznaczyć granicę, miejsce, w którym mówimy „stop”, tu trzeba się zatrzymać, tego mi nie wolno, bo to już za daleko idące stwierdzenie - zaznaczyła Katarzyna Czochara z Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także

2019-03-10, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa (10.03.19) - zobacz i posłuchaj! [FILM] Niedzielną Lożę Radiową zdominowały tematy związane ze szkołą. Opolscy politycy przede wszystkim skomentowali decyzję Związku Nauczycielstwa Polskiego, który poinformował… » więcej 2019-03-03, godz. 14:00 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 3 marca 2019 roku! Pomysł utworzenia województwa górnośląskiego na bazie województw śląskiego i opolskiego (zgłoszony po raz kolejny przez Ruch Autonomii Śląska) oraz postulat optymalizacji… » więcej 2019-02-24, godz. 13:30 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z dnia 24 lutego 2019! [FILM] Senator PiS, Jerzy Czerwiński podkreślał, że zapowiedzi ogłoszone w ramach sobotniej konwencji programowej (23.02), będące swoistymi zapowiedziami wyborczymi… » więcej 2019-02-17, godz. 12:56 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 17 lutego 2019 roku! Opolskich polityków poprosiliśmy o podsumowanie zakończonej w czwartek w Warszawie Konferencji bliskowschodniej. Goście Niedzielnej Loży Radiowej odnieśli się… » więcej 2019-02-10, godz. 12:15 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 10 lutego 2019 roku! Śmierć byłego premiera Jana Olszewskiego, nowy projekt polityczny Roberta Biedronia oraz tak zwana matczyna emerytura były głównymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej… » więcej 2019-02-03, godz. 15:23 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 3 lutego 2019 roku! [FILM] Podsumowanie gorącego tygodnia w polskiej polityce było tematem Niedzielnej Loży Radiowej 3 lutego 2019 roku. Jak można się było spodziewać, wrócił temat tzw… » więcej 2019-01-27, godz. 13:41 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 27 stycznia 2019 roku! Przeciwdziałanie mowie nienawiści w szkołach jest potrzebne, ale nie na zasadzie akcyjności i bez elementów ideologicznej indoktrynacji. Do takich wniosków doszli… » więcej 2019-01-13, godz. 12:58 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 13 stycznia 2019 roku! Zapowiedziany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wielki strajk szkolny był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 13 stycznia 2019 roku. Uczestnicy programu… » więcej 2019-01-06, godz. 12:05 Izabela i Javier Loza oraz ich dzieci w "Świątecznej Loży Radiowej" o najstarszej w Hiszpanii paradzie Orszaku Trzech Króli… Hiszpańska tradycja Orszaków Trzech Króli sięga XIX w. – najstarsza parada organizowana jest od 1885 r. w miejscowości Alcoy. O tradycji i specyfice Cabalgatas… » więcej 2018-12-30, godz. 14:35 EUROWYBORY Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 grudnia 2018! W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o polityczne prognozy na rok 2019. Kto wygra eurowybory i jak zmienią one układ sił w Komisji Europejskieje… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »