Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-01-13, 12:58 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 13 stycznia 2019 roku!

Goście Niedzielnej Loży Radiowej o proteście nauczycieli i zaplanowanym przez ZNP strajku
Zapowiedziany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wielki strajk szkolny był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 13 stycznia 2019 roku. Uczestnicy programu zamienili także kilka zdań na temat planu masowego odstrzału dzików w ramach walki z ASF.
Europoseł PiS Sławomir Kłosowski, były wiceminister edukacji, stwierdził, że nauczyciele zarabiają za mało i ich postulaty są słuszne (i podwyżki, choć mniejsze, są planowane i będą kosztować budżet 6,5 mld zł), ale zapowiedź strajku uznał za niebezpieczny precedens. Zauważył także, że ZNP nie protestował za rządów PO – PSL, choć podwyżek nie było a nauczycielom zabrano za to wcześniejsze emerytury.

Ryszard Wilczyński z PO zarzucił przedmówcy mijanie się z prawdą i przytoczył dane na temat podwyżek dla nauczycieli w latach 2007 – 2012. Stwierdził także, że jego żona, nauczycielka dyplomowana z 20-lenim stażem, dostaje na rękę około 2 700 zł. Oskarżył też polityków atakujących nauczycieli o szantaż moralny.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski stwierdziła, że nauczycielom należą się podwyżki, ale ich postulaty muszą być bardziej realistyczne. Stwierdziła, że jeśli wyliczenia Wilczyńskiego są prawidłowe, to ZNP oczekuje, że wielu nauczycieli dostałoby w ciągu roku prawie o 50 proc. więcej a to jest niemożliwe.

Agnieszka Zagola z PSL mówiła o tym, że uczniowie i nauczyciele są zmęczeni chaotycznie przeprowadzoną reformą i przeładowanymi podstawami programowymi. Stwierdziła, że jej dzieci, choć dzieli je półtora roku, będą równocześnie zdawały do liceum, choć miały zupełnie różne programy. – Są ofiarami reformy – powiedziała.

Ryszard Galla z MN zarzucił minister edukacji Annie Zalewskiej, że manipuluje opinią publiczną i nie chce poważnie rozmawiać ze związkowcami. – Musi się coś stać, bo tak dalej być nie może – przekonywał. - Pytanie, czy dialog jest jeszcze możliwy?

Szymon Godyla z Nowoczesnej zauważył, że problem dotyczy nie tylko nauczycieli, ale wszystkich pracowników budżetówki. Jego zdaniem, należy go rozwiązać systemowo, poprzez powiązanie płac w budżetówce ze średnim i najniższym wynagrodzeniem, by także ta grupa Polaków korzystała ze wzrostu gospodarczego.

Robert Tistek z Kukiz ’15 zaproponował zupełnie inne rozwiązanie. Przypomniał, że Mateusz Morawiecki, jeszcze jako wicepremier, w swojej strategii odpowiedzialnego rozwoju obiecał obniżenie kosztów pracy poprzez obniżkę składek na ZUS i innych obciążeń. Jego zdaniem, wystarczy dotrzymać tych zapowiedzi i temat podwyżek przestanie być aktualny.

Gośćmi Marka Świercza byli: Ryszard Galla (MN), Robert Tistek (Kukiz ’15), Sławomir Kłosowski (PiS), Małgorzata Wilkos (SP), Agnieszka Zagola (PSL), Szymon Godyla (Nowoczesna) i Ryszard Wilczyński (PO).
Z gośćmi Niedzielnej Loży Radiowej rozmawia Marek Świercz

Zobacz także

2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej 2024-01-07, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa o chaosie w sądownictwa, budżecie i Proteście Wolnych Polaków Marszałek sejmu stwierdził wygaśnięcie mandatów dwóch posłów opozycji, jednak ci nie zamierzają podporządkowywać się tej decyzji. W efekcie odwołania… » więcej 2023-12-31, godz. 12:10 Podsumowanie roku 2023 w Sylwestrowej Loży Radiowej W jakich nastrojach będą witali Nowy Rok opolscy politycy? W sylwestrowej Loży Radiowej pytał o to Ireneusz Prochera. Dla kogo kończący się rok był dobrym… » więcej 2023-12-24, godz. 12:00 Wigilijna Loża Radiowa - świąteczne wpadki i rodzinne tradycje u opolskich polityków Tym razem w Niedzielnej Loży Radiowej udowadniamy, że politykom zdarza się przemówić bardziej ludzkim głosem. Zamiast o palących sporach, rozmawiamy o promieniach… » więcej 2023-12-17, godz. 12:36 Niedzielna Loża Radiowa o pierwszych decyzjach i działaniach nowego rządu Powstał nowy rząd: za nami expose premiera i jego pierwsze ruchy zarówno w kraju, jak i w Unii Europejskiej. Nowi ministrowie podjęli też już pierwsze decyzje… » więcej 2023-12-10, godz. 11:22 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych, wyborach kopertowych i składzie nowego rządu Tuska Sejm jednogłośnie zdecydował o powołaniu komisji śledczej mającej zbadać okoliczności wyborów korespondencyjnych. Kolejną decyzją podjęta w tym tygodniu… » więcej 2023-12-03, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa o "Aferze wiatrakowej", zmianach komisji mającej badać rosyjskie wpływy i współpracy z nowym… Miało być dobrze, a wyszło tak sobie - przynajmniej wizerunkowo. Nowy sejm nie zakończył jeszcze formalnie pierwszego posiedzenia, a już doczekał się czegoś… » więcej 2023-11-26, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa o komisjach śledczych i wymiarze sprawiedliwości We wtorek (28.11) w parlamencie rozpoczną się prace nad powołaniem trzech komisji śledczych. Zajmą się one tak zwaną aferą wizową, kwestią wyborów korespondencyjnych… » więcej 2023-11-19, godz. 13:15 Niedzielna Loża Radiowa - o pierwszym posiedzeniu sejmu i emocjach na sali plenarnej Pierwsze posiedzenie sejmu i związane z nim emocje były głównymi tematami dzisiejszej (19.11.2023) Niedzielnej Loży Radiowej w Radiu Opole. W trakcie debaty… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »