Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » O misjach w Syrii i Sudanie Południowym z siostrą…
2018-12-26, 12:05 Autor: Ewa Skrabacz

O misjach w Syrii i Sudanie Południowym z siostrą Brygidą Maniurką i ojcem Tomaszem Nogajem

Prywatne archiwum s. Brygidy Maniurki
Prywatne archiwum s. Brygidy Maniurki
W „Światowym Indeksie Prześladowań 2018" przygotowanym przez organizację Open Doors, pierwszą dziesiątkę krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, tworzą kolejno: Korea Północna, Afganistan, Somalia, Sudan, Pakistan, Erytrea, Libia, Irak, Jemen i Iran. W porównaniu z rokiem ubiegłym w pierwszej dziesiątce nie ma Syrii, która dzięki znacznej poprawie sytuacji chrześcijan znalazła się na miejscu 15.
S. Brygida Maniurka, franciszkanka Misjonarka Maryi (FMM), jest jedyną polską misjonarką pracującą w Aleppo. Na Bliski Wschód trafiła zaraz po ślubach wieczystych, 30 lat temu. 23 lata pracowała w Syrii, a ostanie 3 – w Aleppo.

– Gdy przyjechałam na Bliski Wschód, to nie było tu prześladowań chrześcijan. Tu w wielkiej harmonii żyli chrześcijanie i muzułmanie: w tych samych dzielnicach, budynkach, rodziny się odwiedzały. Uderzające było to, że chrześcijanie byli mniejszością i to budowało zupełnie inne doświadczenie od tego, które mamy w Polsce. Poznawanie muzułmanów i islamu to pierwsze moje doświadczenie. Prześladowanie chrześcijan zaczęło się tu w czasie wojny i to w miejscach, które były pod kontrolą Państwa Islamskiego – mówiła s. Brygida.

– Dziś bardzo się poprawiło życie w Aleppo, bo nie ma już nieustannych walk, strzelanin, pocisków. Ostatnio, kilometr od klasztoru spadł pocisk z chlorem, ale to są już sporadyczne sytuacje. Jeszcze 5 kilometrów od nas toczą się walki, ale to już nie w centrum miasta, więc można poczuć się bezpieczniej. Mamy wciąż liczne problemy codzienne – prąd jest bardzo nieregularnie, właściwie nigdy nie wiadomo, w których godzinach będzie. Woda często jest niezdatna do picia, no i do Aleppo wciąż prowadzi jedna droga dojazdowa – relacjonowała s. Brygida.

Można wesprzeć finansowo projekty pomocy humanitarnej dla ludności w Aleppo, m.in. leczenie dzieci, pomoc niepełnosprawnym.

Numer konta parafii św. Franciszka z Aleppo w Polsce:
97 1090 2590 0000 0001 3466 0247


FUNDACJA KOMISARIAT ZIEMI ŚWIĘTEJ
Ul. Reformacka 4
31-012 KRAKÓW
Cel: DLA UBOGICH
Z siostrą Brygidą Maniurką rozmawia Ewa Skrabacz
W Świątecznej Loży Radiowej rozmowa z ojcem Tomaszem Nogajem
O. Tomasz Nogaj SJ przez dwa lata pracował w placówce jezuitów w Sudanie Południowym w Akol Jal koło Rumbek.

– Wyjątkowa misja. Przede wszystkim ludzie, którzy bardzo potrzebują pomocy, towarzyszenia, wsparcia, w takim zwykłym byciu na co dzień. Potrzebują kapłana, kogoś, kto będzie przypominał, że warto się poświęcić dla drugiego człowieka. To, czego doświadczałem na co dzień, to zamiana nienawiści w miłość. Dosłownie. Bo to kraj wojny, bardzo trudne warunki – mówił o. Tomasz.

– W Sudanie żyje już trzecie pokolenie urodzone w czasie wojny, która – za wyjątkiem dwuletniej przerwy – trwa od 1956 r. W pierwszej fazie wojny, do 2011 r., zginęło ok. 4 mln ludzi, co świadczy o skali tego konfliktu. W tle były napady na wioski chrześcijańskie, podszyte nienawiścią motywowaną religijnie. Teraz to jest już nowa wojna, wojna plemienna – informował misjonarz.

– W połowie listopada zamordowany został w Sudanie Południowym mój współbrat, jezuita, o. Victor-Luke Odhiamo. Przez dwa lata mieszkałem z nim razem we wspólnocie, pracowaliśmy razem. Założył centrum kształcenia dla nauczycieli w Południowym Sudanie, by tworzyć podstawy do dobrej edukacji. Potężne przedsięwzięcie jezuickie. Po dwóch latach, mając już młodych uczniów, kształconych na nauczycieli, stracił życie. To bardzo trudna sytuacja – stwierdził o. Tomasz.

– Zawiozłem do Sudanu trochę nasion, by zainicjować dużą farmę, by nauczyć tutejszych mieszkańców uprawy ziemi. Doszliśmy do 22 gatunków warzyw. Przysyłano nam także nasiona np. ze Stanów Zjednoczonych – opowiadał jezuita.

– Kiedy byłem w Sudanie, poprosiłem dziewczęta ze szkoły sióstr loretanek, by w tym całym zgiełku wojennym wróciły do dzieciństwa, gdy były przy mamie, przy babci, do tego, co im mówiły, jak przygotowywały je do życia. Okazało się, że mają swoje baśnie, bajki, opowiadania i w tej sposób, podobnie jak my, uczą się życia. Poprosiłem o spisanie tych historii i dostałem około 60 opowieści. Kilka dni temu ukazała się piękna książka „Baśnie z Południowego Sudanu”. To wielka radość móc teraz wysłać im ten zbiór, by pokazali światu, że pomimo wojny jest świat serca, fantazji, marzeń, przyszłości. Świat, o który warto zawalczyć – mówił o. Nogaj.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »