Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 1 ...
2018-12-16, 14:15 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku!
Dzieciobójstwo w Ciecierzynie pod Byczyną, które wstrząsnęło całą Polską, a także projekt budżetu na 2019 rok były głównymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej 16 grudnia 2018 roku.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodnie uznali, że zamach na życie własnych dzieci jest czymś nie do pojęcia. Padło pytanie, dlaczego otoczenie dzieciobójczyni nie było w stanie albo nie chciało dostrzec, że kobieta jest w ciąży, a nie pojawia się żadne dziecko.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski stwierdziła, że jest to tym bardziej dziwne, że w grę nie wchodziła rodzina patologiczna. Ryszard Wilczyński z PO mówił, że konieczna jest edukacja: kobiety muszą wiedzieć, gdzie mogą zwrócić się po pomoc, stwierdził też, że sprawę winni zbadać nie tylko śledczy, ale także socjolodzy i psycholodzy. Ryszard Galla z MN zauważył, że sprawa jest o tyle dziwna, że małe wiejskie społeczności są zwykle zwarte.
Nie zgodził się z tym Wilczyński, przekonując, że w takich małych zamkniętych społecznościach często obowiązuje zmowa milczenia. Wilczyński starł się także z Kamilem Bortniczukiem z Porozumienia, który przekonywał, że takie zbrodnie to odosobnione przypadki, bo polska rodzina jest zasadniczo zdrowa. Zdaniem posła PO, nie jest tak dobrze. Grzegorz Peczkis z PiS zauważył, że brak reakcji otoczenia to dowód na znieczulicę społeczną, z którą koniecznie trzeba walczyć. Szymon Godyla z Nowoczesnej przypomniał, że dzieciobójczyni pracowała tylko do marca, więc ludzie mogli ciąży nie zauważyć, pytał też, jak się odnajdzie po odbyciu kary. Uczestników debaty zbulwersował radykalny Paweł Gadżała z Kukiz ’15, który powiedział, że prawa człowieka tylko w teorii są niezbywalne, w praktyce takie czyny sprawiają, że zbrodniarz tego człowieczeństwa się wyrzeka.

Uczestników programu poróżniła także ocena projektu budżetu państwa. Przedstawiciele koalicji przekonywali, że budżet jest najlepszy od dawna, ma najniższy deficyt w historii, co potwierdziła nawet antyrządowa „Gazeta Wyborcza”. Politycy opozycji się z nimi nie zgodzili. Tylko Galla ocenił, że budżet ma wady, ale w sumie jest dobrze skonstruowany. Pytał za to, czy przesunięcie głosowania na nowy rok nie oznacza przypadkiem pomysłu na wcześniejsze wybory. Politycy PO i Nowoczesnej mówili, że budżet obciążony jest koniecznością spłaty rosnącego zadłużenia i pokazuje, że w czasach prosperity rząd chętnie wydaje pieniądze zamiast szykować się na bessę, jak robią inne kraje unii. Gadżała stwierdził, że skoro koniunktura jest tak dobra, to rząd powinien ciąć podatki.

Gośćmi Marka Świercza byli: Grzegorz Peczkis (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Szymon Godyla (Nowoczesna), Paweł Gadżała (Kukiz ’15), Małgorzata Wilkos (SP), Kamil Bortniczuk (Porozumienie) i Ryszard Galla (MN).

Zobacz także

2019-01-13, godz. 12:58 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 13 stycznia 2019 roku! Zapowiedziany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wielki strajk szkolny był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 13 stycznia 2019 roku. Uczestnicy pro ... » więcej 2019-01-06, godz. 12:05 Izabela i Javier Loza oraz ich dzieci w "Świątecznej Loży Radiowej" o najstarszej w Hiszpanii paradzie Orszaku Trzech ... Hiszpańska tradycja Orszaków Trzech Króli sięga XIX w. – najstarsza parada organizowana jest od 1885 r. w miejscowości Alcoy. O tradycji i specyfice Cabalgata ... » więcej 2018-12-30, godz. 14:35 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 grudnia 2018! W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o polityczne prognozy na rok 2019. Kto wygra eurowybory i jak zmienią one układ sił w Komisji Euro ... » więcej 2018-12-26, godz. 12:05 O misjach w Syrii i Sudanie Południowym z siostrą Brygidą Maniurką i ojcem Tomaszem Nogajem W „Światowym Indeksie Prześladowań 2018" przygotowanym przez organizację Open Doors, pierwszą dziesiątkę krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześl ... » więcej 2018-12-25, godz. 12:00 W Świątecznej Loży Radiowej rozmowa z s. Marianną Lygą oraz Jarosławem Wachem W Boże Narodzenie do Świątecznej Loży Radiowej zaproszenie przyjęli s. Marianna Lyga CSSE, dyrektor opolskiego Domu Matki i Dziecka oraz Jarosław Wach, dyrekt ... » więcej 2018-12-23, godz. 13:16 Zobacz i posłuchaj drugiej części "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 grudnia 2018 roku! Setna rocznica odzyskania niepodległości i wybory samorządowe, ale także sytuacja międzynarodowa. Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek podsumowali w Niedzi ... » więcej 2018-12-23, godz. 13:20 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 23 grudnia 2018 roku! Podsumowanie mijającego roku w polskiej polityce było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 23 grudnia 2018, w przeddzień Wigilii i świąt Bożego Narodzeni ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:31 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku! Ostrzejszy przebieg niż zwykle miała druga część Niedzielnej Loży Radiowej z udziałem przedstawicieli partyjnych młodzieżówek. O ile raczej zgodnie wypowiadal ... » więcej 2018-12-09, godz. 14:55 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku! Człowiek czy naturalne zmiany klimatyczne? Klimatyczny pesymizm, dystans czy optymizm? Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek dyskutowali o zmianach klimatyc ... » więcej 2018-12-09, godz. 14:38 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku! Nawet jeśli szczyty klimatyczne nie są w stanie wpłynąć na politykę największych trucicieli, nie można uciekać od tematu zagrożeń związanych z emisją gazów ci ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »