Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 ...
2018-12-02, 13:28 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 grudnia 2018 roku! [FILM, ZDJĘCIA]

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o sytuacji społeczno-politycznej kobiet
28 listopada 1918 r. kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Byliśmy jednym z pierwszych państw europejskich, które wprowadziły takie prawo. W setną rocznicę tego wydarzenia, goście Niedzielnej Loży Radiowej dyskutowali o aktualnej sytuacji społeczno-politycznej kobiet i najważniejszych wyzwaniach polityki wobec kobiet.
Zuzanna Donat-Kasiura (MN) podkreśliła przede wszystkim na kwestie związane z edukacją i potrzebę ukazywania (m.in w podręcznikach szkolnych) kobiet i mężczyzn, jako równoprawnych partnerów oraz większego akcentowania przykładów kobiet aktywnych. Katarzyna Czochara (PiS) i Piotr Pancześnik (Porozumienie) również jako najważniejszą wskazywali kwestię zmiany świadomości. Posłanka Prawa i Sprawiedliwości zwracała uwagę na pozytywną rolę kwot na listach wyborczych, a także na konieczność codziennej troski o równość kobiet i mężczyzn. Przedstawiciel Porozumienia krytykował głosy deprecjonujące tradycyjną aktywność kobiet, czyli opiekę nad domem i dziećmi. Mówił o fałszywym przeciwstawianiu tej drogi karierze zawodowej, podkreślając konieczność zagwarantowania swobody dokonywania wyboru drogi życiowej.

Stanisław Rakoczy (PSL) stwierdził, że polskie prawodawstwo jest na poziomie zadowalającym, co nie oznacza, że nie wymaga zmian. PSL proponuje m.in. „Godziny dla rodziny”, czyli krótszy czas pracy rodziców wielodzietnych. Do kwestii prawnych nawiązał także Piotr Piaseczny (Nowoczesna), przywołując projekt dotyczący jawności wynagrodzeń, a także zwracając uwagę na konieczność przekształcenia programu 500 plus, tak by nie dezaktywizował kobiet na rynku pracy.

Radna Platformy Obywatelskiej, Jolanta Kawecka wskazała trzy najważniejsze dla swojej partii kwestie: bezpieczeństwo i godność kobiet w życiu rodzinnym i zawodowym, zdrowie i prawa reprodukcyjne kobiet oraz edukacja seksualna młodzieży. Marek Piasecki (Kukiz’15) podkreślił przede wszystkim konieczność aktywnej polityki państwa, które powinno współpracować z pracodawcami, wspierając kobiety w powrocie do pracy. Kędzierzyński radny zwrócił uwagę na to, że kobiety „wypadają” z rynku pracy po urodzeniu dziecka. Ten sam problem sygnalizował Fabian Pszon (Solidarna Polska), który mówił o ułatwieniu powrotu kobiet do aktywności zawodowej po okresie wychowywania dziecka. Podkreślał również, że warto pielęgnować polską tradycję, którą cechuje duży szacunek dla kobiet.

Gośćmi Ewy Skrabacz byli: Katarzyna Czochara (PiS), Piotr Piaseczny (.Nowoczesna), Stanisław Rakoczy (PSL), Fabian Pszon (SP), Zuzanna Donath-Kasiura (MN), Jolanta Kawecka (PO), Marek Piasecki (Kukiz'15) i Piotr Pancześnik (Porozumienie).

Zobacz także

2019-01-06, godz. 12:05 Izabela i Javier Loza oraz ich dzieci w "Świątecznej Loży Radiowej" o najstarszej w Hiszpanii paradzie Orszaku Trzech ... Hiszpańska tradycja Orszaków Trzech Króli sięga XIX w. – najstarsza parada organizowana jest od 1885 r. w miejscowości Alcoy. O tradycji i specyfice Cabalgata ... » więcej 2018-12-30, godz. 14:35 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 grudnia 2018! W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o polityczne prognozy na rok 2019. Kto wygra eurowybory i jak zmienią one układ sił w Komisji Euro ... » więcej 2018-12-26, godz. 12:05 O misjach w Syrii i Sudanie Południowym z siostrą Brygidą Maniurką i ojcem Tomaszem Nogajem W „Światowym Indeksie Prześladowań 2018" przygotowanym przez organizację Open Doors, pierwszą dziesiątkę krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześl ... » więcej 2018-12-25, godz. 12:00 W Świątecznej Loży Radiowej rozmowa z s. Marianną Lygą oraz Jarosławem Wachem W Boże Narodzenie do Świątecznej Loży Radiowej zaproszenie przyjęli s. Marianna Lyga CSSE, dyrektor opolskiego Domu Matki i Dziecka oraz Jarosław Wach, dyrekt ... » więcej 2018-12-23, godz. 13:16 Zobacz i posłuchaj drugiej części "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 grudnia 2018 roku! Setna rocznica odzyskania niepodległości i wybory samorządowe, ale także sytuacja międzynarodowa. Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek podsumowali w Niedzi ... » więcej 2018-12-23, godz. 13:20 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 23 grudnia 2018 roku! Podsumowanie mijającego roku w polskiej polityce było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 23 grudnia 2018, w przeddzień Wigilii i świąt Bożego Narodzeni ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:31 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku! Ostrzejszy przebieg niż zwykle miała druga część Niedzielnej Loży Radiowej z udziałem przedstawicieli partyjnych młodzieżówek. O ile raczej zgodnie wypowiadal ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:15 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku! Dzieciobójstwo w Ciecierzynie pod Byczyną, które wstrząsnęło całą Polską, a także projekt budżetu na 2019 rok były głównymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej ... » więcej 2018-12-09, godz. 14:55 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku! Człowiek czy naturalne zmiany klimatyczne? Klimatyczny pesymizm, dystans czy optymizm? Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek dyskutowali o zmianach klimatyc ... » więcej 2018-12-09, godz. 14:38 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku! Nawet jeśli szczyty klimatyczne nie są w stanie wpłynąć na politykę największych trucicieli, nie można uciekać od tematu zagrożeń związanych z emisją gazów ci ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »