Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 ...
2018-11-25, 14:40 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 listopada 2018 roku!

Niedzielna Loża Radiowa (25.11.18)
Nowe rozdanie polityczne w opolskich powiatach oraz casus Wojciecha Kałuży, radnego Nowoczesnej z woj. śląskiego, który po wyborach przeszedł do PiS i umożliwił prawicy przejęcie władzy w śląskim sejmiku – to były główne tematy w Niedzielnej Loży Radiowej 25 listopada 2018 roku.
PSL stracił dwóch bardzo wyrazistych starostów. W Nysie Czesława Biłobrana zastąpił Andrzej Kruczkowski z PiS a w Kluczborku Piotra Pośpiecha Mirosław Birecki z lokalnego komitetu burmistrza Jarosława Kielara. Co ciekawe, z poparciem Koalicji Obywatelskiej, która nie chciała ludowców. W Brzegu Macieja Stefańskiego z PiS zastąpił Jacek Monkiewicz, popierany przez Koalicję Obywatelską a także radnych PSL i Kukiz ’15.

Agnieszka Zagola z PSL mówiła, że ludowcy odnieśli sukces (38 tys. głosów) w wyborach do sejmiku, choć stracili dwóch starostów. Dodała, że PSL współrządzi dodatkowo w powiecie oleskim i prudnickim. Ryszard Galla z MN stwierdził, że Mniejszość jest partnerem przewidywalnym i racjonalnym, dlatego utrzymała układ z PO nawet tam, gdzie mogła rządzić sama, odpuściła też powiat prudnicki, gdzie mogła mieć starostę. Potwierdził to Ryszard Wilczyński z PO, który zauważył, że PSL stracił w Kluczborku starostę, bo ten cztery lata temu zignorował koalicjantów z PO.

Tomasz Trzaska, powiatowy radny Kukiz ’15 z Brzegu, zaryzykował twierdzenie, że jego ruch jednak odniósł w wyborach sukces, dodał także, że w powiecie brzeskim ludzie oczekiwali zmian, stąd opowiedział się za odwołaniem starosty Macieja Stefańskiego z PiS, choć docenia jego dokonania. Andrzej Kruczkiewicz z PiS, nowy starosta nyski, stwierdził, że koalicja, która rządziła powiatem 12 lat, zawiązała koalicję przed wyborami, ale nie przewidziała wyniku wyborów i dlatego straciła władzę. Zapowiedział jednak wspólną pracę na rzecz powiatu nyskiego.

Piotr Wach z Nowoczesnej stwierdził, że Koalicja Obywatelska miała świetną kampanię w Brzegu i słabą w Nysie, stąd taki a nie inny wynik. Mówił także o tym, że casus radnego Kałuży jest godny potępienia i Nowoczesna przeprasza za swojego kandydata, który okazał się być nielojalny. To z kolei skrytykował Fabian Pszon z Solidarnej Polski, który przypomniał, że takie transfery to nic nowego a PiS wygrał i w powiecie brzeskim, i w województwie śląskim, więc targi polityczne – zakończone różnym skutkiem, czasem korzystnym dla prawicy – także nie powinny dziwić. Także Piotr Pancześnik z Porozumienia przypomniał głośne polityczne przejścia z partii do partii, krytykował też tych polityków, którzy – choć partyjnie powiązani – szli do wyborów jako kandydaci pozornie obywatelskich komitetów, dezorientując wyborców.

Gośćmi Marka Świercza byli: Piotr Pancześnik (Porozumienie), Tomasz Trzaska (Kukiz ’15), Piotr Wach (Nowoczesna), Ryszard Galla (MN), Fabian Pszon (SP), Agnieszka Zagola (PSL), Ryszard Wilczyński (PO) i Andrzej Kruczkiewicz (PiS).

Zobacz także

2019-01-20, godz. 14:06 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 roku! Tydzień po morderstwie prezydenta Pawła Adamowicza, w Niedzielnej Loży Radiowej zastanawialiśmy się nad tym, co zrobić - w wymiarze indywidualnym, wspólnotowy ... » więcej 2019-01-13, godz. 12:58 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 13 stycznia 2019 roku! Zapowiedziany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wielki strajk szkolny był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 13 stycznia 2019 roku. Uczestnicy pro ... » więcej 2019-01-06, godz. 12:05 Izabela i Javier Loza oraz ich dzieci w "Świątecznej Loży Radiowej" o najstarszej w Hiszpanii paradzie Orszaku Trzech ... Hiszpańska tradycja Orszaków Trzech Króli sięga XIX w. – najstarsza parada organizowana jest od 1885 r. w miejscowości Alcoy. O tradycji i specyfice Cabalgata ... » więcej 2018-12-30, godz. 14:35 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 grudnia 2018! W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o polityczne prognozy na rok 2019. Kto wygra eurowybory i jak zmienią one układ sił w Komisji Euro ... » więcej 2018-12-26, godz. 12:05 O misjach w Syrii i Sudanie Południowym z siostrą Brygidą Maniurką i ojcem Tomaszem Nogajem W „Światowym Indeksie Prześladowań 2018" przygotowanym przez organizację Open Doors, pierwszą dziesiątkę krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześl ... » więcej 2018-12-25, godz. 12:00 W Świątecznej Loży Radiowej rozmowa z s. Marianną Lygą oraz Jarosławem Wachem W Boże Narodzenie do Świątecznej Loży Radiowej zaproszenie przyjęli s. Marianna Lyga CSSE, dyrektor opolskiego Domu Matki i Dziecka oraz Jarosław Wach, dyrekt ... » więcej 2018-12-23, godz. 13:16 Zobacz i posłuchaj drugiej części "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 grudnia 2018 roku! Setna rocznica odzyskania niepodległości i wybory samorządowe, ale także sytuacja międzynarodowa. Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek podsumowali w Niedzi ... » więcej 2018-12-23, godz. 13:20 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 23 grudnia 2018 roku! Podsumowanie mijającego roku w polskiej polityce było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 23 grudnia 2018, w przeddzień Wigilii i świąt Bożego Narodzeni ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:31 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku! Ostrzejszy przebieg niż zwykle miała druga część Niedzielnej Loży Radiowej z udziałem przedstawicieli partyjnych młodzieżówek. O ile raczej zgodnie wypowiadal ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:15 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku! Dzieciobójstwo w Ciecierzynie pod Byczyną, które wstrząsnęło całą Polską, a także projekt budżetu na 2019 rok były głównymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »