Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » O. Wojciech Ziółek o wyjątkowości polskich obcho ...
2018-11-01, 12:00 Autor: Ewa Skrabacz (oprac. Paula Hołubowicz)

O. Wojciech Ziółek o wyjątkowości polskich obchodów Uroczystości Wszystkich Świętych i o przeżywaniu tego czasu w Rosji

Cmentarz [fot. o. Wojciech Ziółek]
Cmentarz [fot. o. Wojciech Ziółek]
- Zawsze powtarzam, że polskie obchody 1 i 2 listopada powinny być wpisane na listę UNESCO, jako światowe dziedzictwo kulturowe. Są one unikatowe i z niczym nieporównywalne – mówił o. Wojciech Ziółek, jezuita, proboszcz parafii w Tomsku, na Syberii.
- Tomsk to miasto wielkości Wrocławia, ośrodek uniwersytecki. Parafia katolicka w Tomsku, obejmująca cały obwód tomski, jest terytorialnie nieco większa od Polski. Na tym terenie mieszka blisko 1,7 mln ludzi, z czego 2 tys. stanowią katolicy. Na trzy Msze Św. niedzielne w naszej parafii przychodzi 300-350 osób, co jak na warunki syberyjskie jest ogromną liczbą. Prowadzimy jedyną w Rosji szkołę katolicką, która obejmuje klasy 1-11, czyli od małych dzieci do matury – opowiadał o. Ziółek.

- W Rosji 1 listopada nie jest żadnym świętem. Prawosławni świętują inaczej i kiedy indziej - ich święto jest ruchome, związane z Wielkanocą, to tzw. rodzicielska niedziela. Najczęściej jadą wówczas na groby rodziców. 1 listopada to zwykły dzień. Parę dni temu pojechaliśmy do supermarketu, żeby kupić znicze. Kupiliśmy 15 sztuk, zrobionych w Polsce – przeczytałem metkę, i to były wszystkie, które znajdowały się w tym dużym sklepie – mówił jezuita.

- Jeśli chodzi o naszą parafię, to „na cmentarz” idziemy 2 listopada. Mówię „na cmentarz”, bo po rewolucji, gdy zamknięto w Tomsku kościół, gdy prześladowano wierzących, a katolików w szczególności, cmentarz najpierw zamknięto, a potem, jeszcze za Stalina, nakazano go zburzyć, zaorać. Tam teraz jest wielka arteria miejska, tzw. Irkucki Trakt, a na środku dawnego cmentarza stoi korpus kadecki, szkoła wojskowa. Jedynym śladem postawionym przez wspólnotę Polaków, katolików, jest symboliczna mogiła, taka płyta nagrobna. Właśnie tam chodzimy 2 listopada po Mszy Św. i odprawiamy to wszystko, co w Polsce znamy jako procesję na cmentarzu. Przy naszym kościele jest też symboliczna mogiła wszystkich księży, którzy pracowali tu od powstania parafii w 1815 r. W tym miejscu też stawiamy znicze, tu też się modlimy – opowiadał o. Ziółek.

Zapytaliśmy, czy katolicy w Rosji, parafianie z tomskiego kościoła, odwiedzają w tych dniach groby swych bliskich. - W Rosji odległości są kilkutysięczne, samoloty ze względów cenowych dla wielu ludzi są nieosiągalne, zaś podróż pociągiem zajmuje kilka dni. Nikt nie ma tyle urlopu, by dotrzeć na groby swych najbliższych. Trzeba pamiętać, że Syberia to prawdziwe multi-kulti. Przodkowie wielu parafian pochodzą z terenu całego dawnego Związku Radzieckiego – dbał o to car, a potem Stalin, który realizując plan mieszania nacji, robił to bardzo skutecznie. Wciąż na Syberii jest to bardzo widoczne – mówił proboszcz tomskiej parafii.

Ziemia rosyjska, szczególnie Syberia, kojarzy się z setkami, tysiącami ofiar. Czy są one upamiętnione? - W Tomsku jest całe osiedle, takie komunistyczne blokowisko, które jest zbudowane na masowych grobach, bo tam były masowe egzekucje w czasach Wielkiego Terroru. Akurat o tym wiemy, bo jest to w centrum miasta. Ogromna większość obozów, gułagów została jednak opuszczona, zarasta drzewami, tajgą i tyle. W większości nie ma takiego pragnienia, by coś z tym zrobić, jakoś upamiętnić ofiary. Pragnieniem przeciętnego, młodszego Rosjanina jest, by zamknąć ten rozdział, by przestano im wypominać Związek Radziecki. U starszych pojawia się tęsknota za czasami, gdy „wszyscy nas szanowali, wszyscy się nas bali”, bo „teraz jesteśmy biedni i nikt się z nami nie liczy” – wyjaśniał o. Ziółek.

- Jedyne w całej Rosji muzeum umieszczone w gmachu dawnego więzienia śledczego NKWD znajduje się w Tomsku. Maleńkie, składające się z kilku cel. Przed nim znajduje się skwer pamięci, gdzie stoi pamiątkowy kamień poświęcony ofiarom represji stalinowskich. To jedyne takie miejsce pamięci. W Rosji nie ma takich obelisków, tablic upamiętniających ofiary, do których jesteśmy przyzwyczajeni np. w Warszawie: tu powstańcy polegli tego dnia, a tu była obrona tego, a tu zostało rozstrzelanych tylu ludzi. W Rosji wielu ludzi nie zwraca na to uwagi również dlatego, by bronić się przed dramatem. W czasach Wielkiego Terroru nikt nie wiedział, gdzie został zabity jego ojciec, dziadek. Wielu jest pochowanych w masowych grobach, o których do dziś nikt nie wie. Tu ludzie musieli się bronić, by nie przywiązywać do tego zbyt dużej wagi, bo trudno byłoby znieść niewiedzę – dodał jezuita.

Zobacz także

2019-01-20, godz. 14:06 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 stycznia 2019 roku! Tydzień po morderstwie prezydenta Pawła Adamowicza, w Niedzielnej Loży Radiowej zastanawialiśmy się nad tym, co zrobić - w wymiarze indywidualnym, wspólnotowy ... » więcej 2019-01-13, godz. 12:58 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 13 stycznia 2019 roku! Zapowiedziany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego wielki strajk szkolny był głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 13 stycznia 2019 roku. Uczestnicy pro ... » więcej 2019-01-06, godz. 12:05 Izabela i Javier Loza oraz ich dzieci w "Świątecznej Loży Radiowej" o najstarszej w Hiszpanii paradzie Orszaku Trzech ... Hiszpańska tradycja Orszaków Trzech Króli sięga XIX w. – najstarsza parada organizowana jest od 1885 r. w miejscowości Alcoy. O tradycji i specyfice Cabalgata ... » więcej 2018-12-30, godz. 14:35 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 grudnia 2018! W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o polityczne prognozy na rok 2019. Kto wygra eurowybory i jak zmienią one układ sił w Komisji Euro ... » więcej 2018-12-26, godz. 12:05 O misjach w Syrii i Sudanie Południowym z siostrą Brygidą Maniurką i ojcem Tomaszem Nogajem W „Światowym Indeksie Prześladowań 2018" przygotowanym przez organizację Open Doors, pierwszą dziesiątkę krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześl ... » więcej 2018-12-25, godz. 12:00 W Świątecznej Loży Radiowej rozmowa z s. Marianną Lygą oraz Jarosławem Wachem W Boże Narodzenie do Świątecznej Loży Radiowej zaproszenie przyjęli s. Marianna Lyga CSSE, dyrektor opolskiego Domu Matki i Dziecka oraz Jarosław Wach, dyrekt ... » więcej 2018-12-23, godz. 13:16 Zobacz i posłuchaj drugiej części "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 grudnia 2018 roku! Setna rocznica odzyskania niepodległości i wybory samorządowe, ale także sytuacja międzynarodowa. Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek podsumowali w Niedzi ... » więcej 2018-12-23, godz. 13:20 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 23 grudnia 2018 roku! Podsumowanie mijającego roku w polskiej polityce było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 23 grudnia 2018, w przeddzień Wigilii i świąt Bożego Narodzeni ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:31 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku! Ostrzejszy przebieg niż zwykle miała druga część Niedzielnej Loży Radiowej z udziałem przedstawicieli partyjnych młodzieżówek. O ile raczej zgodnie wypowiadal ... » więcej 2018-12-16, godz. 14:15 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 grudnia 2018 roku! Dzieciobójstwo w Ciecierzynie pod Byczyną, które wstrząsnęło całą Polską, a także projekt budżetu na 2019 rok były głównymi tematami Niedzielnej Loży Radiowej ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »