Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » O. Wojciech Ziółek o wyjątkowości polskich obchodów…
2018-11-01, 12:00 Autor: Ewa Skrabacz (oprac. Paula Hołubowicz)

O. Wojciech Ziółek o wyjątkowości polskich obchodów Uroczystości Wszystkich Świętych i o przeżywaniu tego czasu w Rosji

Cmentarz [fot. o. Wojciech Ziółek]
Cmentarz [fot. o. Wojciech Ziółek]
- Zawsze powtarzam, że polskie obchody 1 i 2 listopada powinny być wpisane na listę UNESCO, jako światowe dziedzictwo kulturowe. Są one unikatowe i z niczym nieporównywalne – mówił o. Wojciech Ziółek, jezuita, proboszcz parafii w Tomsku, na Syberii.
- Tomsk to miasto wielkości Wrocławia, ośrodek uniwersytecki. Parafia katolicka w Tomsku, obejmująca cały obwód tomski, jest terytorialnie nieco większa od Polski. Na tym terenie mieszka blisko 1,7 mln ludzi, z czego 2 tys. stanowią katolicy. Na trzy Msze Św. niedzielne w naszej parafii przychodzi 300-350 osób, co jak na warunki syberyjskie jest ogromną liczbą. Prowadzimy jedyną w Rosji szkołę katolicką, która obejmuje klasy 1-11, czyli od małych dzieci do matury – opowiadał o. Ziółek.

- W Rosji 1 listopada nie jest żadnym świętem. Prawosławni świętują inaczej i kiedy indziej - ich święto jest ruchome, związane z Wielkanocą, to tzw. rodzicielska niedziela. Najczęściej jadą wówczas na groby rodziców. 1 listopada to zwykły dzień. Parę dni temu pojechaliśmy do supermarketu, żeby kupić znicze. Kupiliśmy 15 sztuk, zrobionych w Polsce – przeczytałem metkę, i to były wszystkie, które znajdowały się w tym dużym sklepie – mówił jezuita.

- Jeśli chodzi o naszą parafię, to „na cmentarz” idziemy 2 listopada. Mówię „na cmentarz”, bo po rewolucji, gdy zamknięto w Tomsku kościół, gdy prześladowano wierzących, a katolików w szczególności, cmentarz najpierw zamknięto, a potem, jeszcze za Stalina, nakazano go zburzyć, zaorać. Tam teraz jest wielka arteria miejska, tzw. Irkucki Trakt, a na środku dawnego cmentarza stoi korpus kadecki, szkoła wojskowa. Jedynym śladem postawionym przez wspólnotę Polaków, katolików, jest symboliczna mogiła, taka płyta nagrobna. Właśnie tam chodzimy 2 listopada po Mszy Św. i odprawiamy to wszystko, co w Polsce znamy jako procesję na cmentarzu. Przy naszym kościele jest też symboliczna mogiła wszystkich księży, którzy pracowali tu od powstania parafii w 1815 r. W tym miejscu też stawiamy znicze, tu też się modlimy – opowiadał o. Ziółek.

Zapytaliśmy, czy katolicy w Rosji, parafianie z tomskiego kościoła, odwiedzają w tych dniach groby swych bliskich. - W Rosji odległości są kilkutysięczne, samoloty ze względów cenowych dla wielu ludzi są nieosiągalne, zaś podróż pociągiem zajmuje kilka dni. Nikt nie ma tyle urlopu, by dotrzeć na groby swych najbliższych. Trzeba pamiętać, że Syberia to prawdziwe multi-kulti. Przodkowie wielu parafian pochodzą z terenu całego dawnego Związku Radzieckiego – dbał o to car, a potem Stalin, który realizując plan mieszania nacji, robił to bardzo skutecznie. Wciąż na Syberii jest to bardzo widoczne – mówił proboszcz tomskiej parafii.

Ziemia rosyjska, szczególnie Syberia, kojarzy się z setkami, tysiącami ofiar. Czy są one upamiętnione? - W Tomsku jest całe osiedle, takie komunistyczne blokowisko, które jest zbudowane na masowych grobach, bo tam były masowe egzekucje w czasach Wielkiego Terroru. Akurat o tym wiemy, bo jest to w centrum miasta. Ogromna większość obozów, gułagów została jednak opuszczona, zarasta drzewami, tajgą i tyle. W większości nie ma takiego pragnienia, by coś z tym zrobić, jakoś upamiętnić ofiary. Pragnieniem przeciętnego, młodszego Rosjanina jest, by zamknąć ten rozdział, by przestano im wypominać Związek Radziecki. U starszych pojawia się tęsknota za czasami, gdy „wszyscy nas szanowali, wszyscy się nas bali”, bo „teraz jesteśmy biedni i nikt się z nami nie liczy” – wyjaśniał o. Ziółek.

- Jedyne w całej Rosji muzeum umieszczone w gmachu dawnego więzienia śledczego NKWD znajduje się w Tomsku. Maleńkie, składające się z kilku cel. Przed nim znajduje się skwer pamięci, gdzie stoi pamiątkowy kamień poświęcony ofiarom represji stalinowskich. To jedyne takie miejsce pamięci. W Rosji nie ma takich obelisków, tablic upamiętniających ofiary, do których jesteśmy przyzwyczajeni np. w Warszawie: tu powstańcy polegli tego dnia, a tu była obrona tego, a tu zostało rozstrzelanych tylu ludzi. W Rosji wielu ludzi nie zwraca na to uwagi również dlatego, by bronić się przed dramatem. W czasach Wielkiego Terroru nikt nie wiedział, gdzie został zabity jego ojciec, dziadek. Wielu jest pochowanych w masowych grobach, o których do dziś nikt nie wie. Tu ludzie musieli się bronić, by nie przywiązywać do tego zbyt dużej wagi, bo trudno byłoby znieść niewiedzę – dodał jezuita.

Zobacz także

2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »