Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 1 ...
2018-09-16, 14:02 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 września 2018 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16 września 2018 roku!
Za nami kampanijny start wszystkich partii parlamentarnych. W pierwszej połowie września swoje ogólnopolskie konwencje wyborcze zorganizowały:
PiS (Zjednoczona Prawica), Koalicja Obywatelska (PO i N) oraz PSL. W minionym tygodniu na Opolszczyznę przyjechali pierwsi liderzy partyjni (PiS, PSL), by na regionalnych konwencjach towarzyszyć miejscowym działaczom przy prezentacji oferty programowej.
Gości Niedzielnej Loży Radiowej poprosiliśmy o przedstawienie najważniejszych zobowiązań wyborczych, które znalazły się w programach dla Opolszczyzny.
Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 16.09.2018
Katarzyna Czochara: My wielokrotnie prezentowaliśmy konkrety dotyczące Opolszczyzny. Kładziemy nacisk na rozwój bardzo szeroko rozumiany, realizowany na bardzo wielu płaszczyznach. Przede wszystkim mówimy o budowie nowych obwodnic, działaniach zmierzających w kierunku udrożnienia Odry i powstawaniu nowych miejsc pracy. Jako Zjednoczona Prawica jesteśmy bardzo blisko mieszkańców poszczególnych województw, powiatów nieustannie się z nimi spotykamy. W trakcie akcji „Polska jest jedna”, realizowanej na terenie całego kraju, dowiadywaliśmy się co jest istotne dla poszczególnych powiatów i województw.

Krzysztof Drynda (Porozumienie): Po raz kolejny pokazaliśmy jedność na konwencji. Zostało podpisane nowe porozumienie pomiędzy PiS – Porozumieniem – Solidarną Polską. Konwencja była bardzo efektowna pod względem organizacyjnym, wizerunkowym, była przygotowana bardzo dobrze, na wzór konwencji amerykańskich. Konkrety dla Opolszczyzny padły na konwencji regionalnej: trzy mosty na Odrze, w Krapkowicach, Opolu i w Brzegu, obwodnice m.in. dla Kędzierzyna-Koźla, Olesna, Gorzowa Śląskiego, a także nowy zjazd z autostrady w okolicach Prószkowa.

Wojciech Jagiełło (Kukiz’15): To jest czas obywateli, to są wybory samorządowe. Apeluję, by głosować na obywateli, a nie na szyldy partyjne. Obywatel jest blisko ludzi, nie wykonuje poleceń z centrali. Dziura w chodniku nie ma barw politycznych, smog ma barwę szaro-brązową, a nie zieloną, niebieską czy czarno-czerwoną, jak Kukiz’15. Dlatego byłbym za tym, by obywatele podjęli decyzję głosowania na ludzi z ruchów obywatelskich.

Tomasz Kostuś (PO): Ogólnopolska konwencja Koalicji Obywatelskiej była bardzo dobra pod względem organizacyjnym, medialnym, ale i mobilizacyjno-wyborczym. W wymiarze politycznym była ona ważna ze względu na rozszerzenie naszej formuły koalicyjnej o Inicjatywę Polską Barbary Nowackiej, co daje nam większe możliwości wyborcze. Dla nas najważniejszą kwestią jest podkreślenie roli i znaczenia samorządów. Bo pierwsze starcie, jakim są wybory samorządowe rozstrzygnie, jakiej Polski chcemy: czy Polski europejskiej, silnej samorządem, czy Polski scentralizowanej, monopolitycznej.

Mirosław Lasar (MN): My stawiamy na człowieka, na regionalizm. W tej kadencji udało nam się zrealizować ponad tysiąc projektów na kwotę ponad 192 mln, za pomocą Fundacji Rozwoju Śląska. Udało nam się zachować język mniejszości w szkołach i 32 tys. uczniów uczy się w ten sposób języka niemieckiego. Prowadzimy szkółki piłkarskie. Mamy bardzo wielu fachowców w naszych szeregach.

Mariusz Plaskota (Nowoczesna): Naszą politykę, jeśli chodzi o program samorządowy, opieramy na sześciu filarach. To powrót do programu realizowanego kiedyś, tj. powszechny program „schetynówek” i orlików, to polityka senioralna – planujemy objęcie seniorów całodobową opieką medyczną i pomocą techniczną. Mówimy o ochronie środowiska, czyli o walce ze smogiem, a także o komunikacji miejskiej, która ma być powszechnie, bezpłatnie dostępna dla młodzieży.

Stanisław Rakoczy (PSL): Idziemy do tych wyborów samodzielnie, jak zawsze odkąd jest samorząd. Zaczęliśmy w kwietniu, konwencją w Kraśniku, na której przyjęty został program „Polska samorządowa”, od którego teraz tworzone są mutacje dla każdego województwa, przyjmowane na konwencjach regionalnych. My gramy u siebie, bo samorząd to nasza dyscyplina, a murawa ma kolor zielony. Od 16 lat, przez ostatnie cztery kadencje, mamy najwięcej radnych gminnych, wójtów, burmistrzów i współrządzimy w 15 regionach.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska): Bardzo się cieszę, że jedna z pierwszych konwencji regionalnych odbyła się w Opolu. Hasło podstawowe, z którym Zjednoczona Prawica idzie do wyborów to: „Dotrzymaliśmy słowa w rządzie, dotrzymamy w samorządzie”. Jesteśmy wiarygodni i tę ofertę, którą przedstawił w Opolu premier Mateusz Morawiecki, będziemy realizowali przez kolejnych 5 lat. To nowe mosty w regionie, nowe obwodnice, to program przeciwpowodziowy.

Zobacz także

2018-12-09, godz. 14:55 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku! Człowiek czy naturalne zmiany klimatyczne? Klimatyczny pesymizm, dystans czy optymizm? Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek dyskutowali o zmianach klimatyc ... » więcej 2018-12-09, godz. 14:38 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku! Nawet jeśli szczyty klimatyczne nie są w stanie wpłynąć na politykę największych trucicieli, nie można uciekać od tematu zagrożeń związanych z emisją gazów ci ... » więcej 2018-12-02, godz. 13:39 Zobacz i posłuchaj drugiej części "Niedzielnej Loży Radiowej" w DAB+ i internecie z 2 grudnia 2018 roku! [FILM] W setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki z przedstawicielami partyjnych młodzieżówek rozmawialiśmy o tym, jak dziś wygląda sytuacja społeczno-po ... » więcej 2018-12-02, godz. 13:28 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 grudnia 2018 roku! [FILM, ZDJĘCIA] 28 listopada 1918 r. kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Byliśmy jednym z pierwszych państw europejskich, które wprowadziły takie prawo. W setną rocznic ... » więcej 2018-11-25, godz. 14:55 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 25 listopada 2018 roku! Nowe rozdanie polityczne w opolskich powiatach, przypadek radnego Wojciecha Kałuży w sejmiku śląskim, ale także definicja tzw. korupcji politycznej – o tym ro ... » więcej 2018-11-25, godz. 14:40 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 listopada 2018 roku! Nowe rozdanie polityczne w opolskich powiatach oraz casus Wojciecha Kałuży, radnego Nowoczesnej z woj. śląskiego, który po wyborach przeszedł do PiS i umożliw ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:39 Zobacz i posłuchaj drugiej części "Niedzielnej Loży Radiowej" w DAB+ i Internecie z 18 listopada 2018 roku! [FILM] Utrzymanie koalicji rządzącej regionem od 12 lat a także plan powołania pełnomocnika do spraw wielokulturowości były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radio ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:33 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 listopada 2018 roku! Zawiązanie nowej – a właściwie podtrzymanie starej – koalicji rządzącej Opolszczyzną, było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 18 listopada 2018 roku. P ... » więcej 2018-11-11, godz. 12:08 Świąteczna Loża Radiowa z 11 listopada 2018 roku. Zobacz i posłuchaj! Choć wszyscy politycy biorący udział w Niedzielnej Loży Radiowej 11 listopada 2018 roku podkreślali konieczność wspólnego świętowania ponad podziałami, to w d ... » więcej 2018-11-01, godz. 12:00 O. Wojciech Ziółek o wyjątkowości polskich obchodów Uroczystości Wszystkich Świętych i o przeżywaniu tego czasu w Rosji - Zawsze powtarzam, że polskie obchody 1 i 2 listopada powinny być wpisane na listę UNESCO, jako światowe dziedzictwo kulturowe. Są one unikatowe i z niczym n ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »