Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 1 ...
2018-03-11, 13:19 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 11 marca 2018 roku! [FILM, ZDJĘCIA]

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 11 marca 2018 roku!
Problem z naborem urzędników wyborczych oraz nagrody dla ministrów i wiceministrów ustępującego rządu premier Beaty Szydło były tematami Niedzielnej Loży Radiowej 11 marca 2018 roku.
Zdaniem Tomasza Kostusia z Platformy Obywatelskiej niechęć do wzięcia na siebie obowiązków urzędnika wyborczego wynika z niechęci do firmowania wyborczej reformy PiS, która - jego zdaniem - upartyjnia procedury wyborcze. Piotr Wach z Nowoczesnej widzi analogię między naborem urzędników a tworzeniem nowej KRS, do której - jak przypomina - zgłosiło się raptem kilkunastu z 11 tysięcy sędziów.

Jan Krzesiński z PSL przyznał, że w czasie wyborów zdarzały się patologie (w Niemodlinie, co wykazał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, niezgodnie z przepisami liczono głosy po północy w urzędzie miejskim), ale osobiście uważa, że odpowiedzialność za wybory powinno się pozostawić samorządom. Zdaniem Ryszarda Galli z Mniejszości Niemieckiej, reforma wdrażana jest za późno i za szybko, więc najlepiej byłoby odłożyć ją do kolejnych wyborów. Robert Tistek z formacji Kukiz '15 zauważył, że mało jest informacji o potrzebie znalezienia nowych urzędników wyborczych, co może powodować kłopoty z naborem.

Optymistą był za to Antoni Duda z PiS, który przekonywał, że rząd na pewno poradzi sobie z organizacją wyborów, tak jak poradził sobie z innymi wyzwaniami, choć opozycja twierdziła, że poniesie klęskę. Brak urzędników uznał za problem niepokojący, ale przejściowy.

Goście programu dyskutowali także o nagrodach dla ministrów i wiceministrów ze Zjednoczonej Prawicy. Wach i Kostuś oburzali się na nagrody dla "funkcjonariuszy partyjnych", zarzucali prawicy hipokryzję i twierdzili także, że sprawa nagród ostatecznie trafi do sądu. Tistek mówił o zjawisku "koryto plus", Galla pytał retorycznie, czy nie należy podjąć debaty o wysokości wynagrodzeń ministrów, Krzesiński przypomniał o ustawie kominowej. Z kolei poseł Duda stwierdził, że jeśli ktoś dobrze wykonuje swoją pracę - w rządzie czy spółkach skarbu państwa - to nagroda mu się po prostu należy.

Gośćmi Marka Świercza byli: Antoni Duda (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Jan Krzesiński (PSL), Robert Tistek (Kukiz '15), Piotr Wach (Nowoczesna), Ryszard Galla (MN).
Robert Tistek, Piotr Wach, Ryszard Galla, Antoni Duda, Tomasz Kostuś, Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Robert Tistek, Piotr Wach, Ryszard Galla, Antoni Duda, Tomasz Kostuś, Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński, Tomasz Kostuś, Antoni Duda [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński, Tomasz Kostuś, Antoni Duda [fot. Paula Hołubowicz]
Ryszard Galla, Piotr Wach, Robert Tistek [fot. Paula Hołubowicz]
Ryszard Galla, Piotr Wach, Robert Tistek [fot. Paula Hołubowicz]
Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Ryszard Galla [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Jan Krzesiński [fot. Paula Hołubowicz]
Antoni Duda [fot. Paula Hołubowicz]
Antoni Duda [fot. Paula Hołubowicz]
Robert Tistek [fot. Paula Hołubowicz]
Robert Tistek [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Wach [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Wach [fot. Paula Hołubowicz]
Tomasz Kostuś [fot. Paula Hołubowicz]
Tomasz Kostuś [fot. Paula Hołubowicz]

Zobacz także

2018-12-09, godz. 14:55 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku! Człowiek czy naturalne zmiany klimatyczne? Klimatyczny pesymizm, dystans czy optymizm? Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek dyskutowali o zmianach klimatyc ... » więcej 2018-12-09, godz. 14:38 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 9 grudnia 2018 roku! Nawet jeśli szczyty klimatyczne nie są w stanie wpłynąć na politykę największych trucicieli, nie można uciekać od tematu zagrożeń związanych z emisją gazów ci ... » więcej 2018-12-02, godz. 13:39 Zobacz i posłuchaj drugiej części "Niedzielnej Loży Radiowej" w DAB+ i internecie z 2 grudnia 2018 roku! [FILM] W setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki z przedstawicielami partyjnych młodzieżówek rozmawialiśmy o tym, jak dziś wygląda sytuacja społeczno-po ... » więcej 2018-12-02, godz. 13:28 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 2 grudnia 2018 roku! [FILM, ZDJĘCIA] 28 listopada 1918 r. kobiety w Polsce uzyskały prawa wyborcze. Byliśmy jednym z pierwszych państw europejskich, które wprowadziły takie prawo. W setną rocznic ... » więcej 2018-11-25, godz. 14:55 Zobacz i posłuchaj drugiej części Niedzielnej Loży Radiowej z 25 listopada 2018 roku! Nowe rozdanie polityczne w opolskich powiatach, przypadek radnego Wojciecha Kałuży w sejmiku śląskim, ale także definicja tzw. korupcji politycznej – o tym ro ... » więcej 2018-11-25, godz. 14:40 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 listopada 2018 roku! Nowe rozdanie polityczne w opolskich powiatach oraz casus Wojciecha Kałuży, radnego Nowoczesnej z woj. śląskiego, który po wyborach przeszedł do PiS i umożliw ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:39 Zobacz i posłuchaj drugiej części "Niedzielnej Loży Radiowej" w DAB+ i Internecie z 18 listopada 2018 roku! [FILM] Utrzymanie koalicji rządzącej regionem od 12 lat a także plan powołania pełnomocnika do spraw wielokulturowości były głównymi tematami Młodzieżowej Loży Radio ... » więcej 2018-11-18, godz. 13:33 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 listopada 2018 roku! Zawiązanie nowej – a właściwie podtrzymanie starej – koalicji rządzącej Opolszczyzną, było głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 18 listopada 2018 roku. P ... » więcej 2018-11-11, godz. 12:08 Świąteczna Loża Radiowa z 11 listopada 2018 roku. Zobacz i posłuchaj! Choć wszyscy politycy biorący udział w Niedzielnej Loży Radiowej 11 listopada 2018 roku podkreślali konieczność wspólnego świętowania ponad podziałami, to w d ... » więcej 2018-11-01, godz. 12:00 O. Wojciech Ziółek o wyjątkowości polskich obchodów Uroczystości Wszystkich Świętych i o przeżywaniu tego czasu w Rosji - Zawsze powtarzam, że polskie obchody 1 i 2 listopada powinny być wpisane na listę UNESCO, jako światowe dziedzictwo kulturowe. Są one unikatowe i z niczym n ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »