Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych…
2024-07-14, 12:13 Autor: Daniel Klimczak

O szczycie NATO i powadze sejmowych komisji śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej (14.07.2024)

O szczycie NATO, bezpieczeństwie Polski i pracy sejmowych komisji śledczych. Niedzielna Loża Radiowa (14.07.2024)
W tym tygodniu miały miejsce dwa istotne wydarzenia związane z wojną za wschodnią granicą, w których brały udział polskie władze. W poniedziałek nasz kraj odwiedził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oba państwa podpisały porozumienie o współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. W skrócie chodzi o to, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę w walce z nieprzyjacielem, jednak jak podkreślał premier Donald Tusk, nie będzie to odbywało się kosztem naszego bezpieczeństwa.

O wsparciu Ukrainy i wzmacnianiu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO rozmawiano także podczas szczytu sojuszu w Waszyngtonie. Jak ustalono, w Bydgoszczy powstanie Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina, a w Niemczech od 2026 roku będą stacjonować kolejne amerykańskie systemy obrony powietrznej. Podczas szczytu potwierdzono też, że Rosja jest dla sojuszu głównym zagrożeniem, choć wskazano, że niejedynym, bo coraz większe jest dostrzegane także ze strony Chin.

Opolskich polityków zapytaliśmy, czy szczyt spełnił ich oczekiwania i czy przyniesie on realne wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. W programie poruszyliśmy też wątek sejmowych komisji śledczych, które coraz częściej stają się areną wymiany uszczypliwości.
Po trwającej od maja przerwie, komisja śledcza do spraw tzw. wyborów kopertowych wznowiła swoje prace. W składzie nastąpiło sporo zmian. Jest nowa przewodnicząca (to już czwarta osoba kierująca pracami od momentu powołania komisji), zmieniło się też troje jej członków, co ma związek z wyborami do europarlamentu. Część publicystów zaczyna nazywać to grono "komisją ds. przesiadek na krzesłach". Krytykowana jest też przewlekłość prac, bo choć raport końcowy z jej prac miał być gotowy w czerwcu to nadal go nie opracowano. Nowa przewodnicząca Magdalena Filiks zapowiada obecnie, że dokument ma powstać do końca tego miesiąca.

Spore emocje wywołało także wtorkowe przesłuchanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka przez komisję ds. tzw. afery wizowej. W przekazach medialnych relacjonujących to wydarzenie przeczytamy głównie o dialektach, sztucznych zębach czy botoksie.

Czy zatem komisje śledcze są jeszcze traktowane poważnie - także przez jej członków i czy rzeczywiście mają one szanse wyjaśnić kwestie, do ustalenia szczegółów których zostały powołane? To kolejne pytanie, które zadaliśmy uczestnikom naszej debaty.


W programie udział wzięli:
  • Tadeusz Jarmuziewicz - Koalicja Obywatelska,
  • Leszek Pierzga - Prawo i Sprawiedliwość,
  • Ryszard Skawiński - Konfederacja,
  • Piotr Fitowski - Polska 2050,
  • Kacper Czubaszek - Lewica.
Debatę prowadził Daniel Klimczak.

Zobacz także

2024-07-07, godz. 13:00 O stosunkach polsko-niemieckich i polsko-ukraińskich w Niedzielnej Loży Radiowej (07.07) Po sześciu latach przerwy odbyły się w Warszawie konsultacje międzyrządowe niemiecko-polskie. Po ich zakończeniu opublikowano liczący około 40 stron protokół… » więcej 2024-06-30, godz. 12:13 Nowa wizja CPK i wielki powrót Ursuli von der Leyen. Niedzielna Loża Radiowa (30.06.2024) Rząd przedstawił swoją wizję CPK. Jak mówią jej autorzy: "urealnioną" wobec zamierzeń poprzedników. Zmiana dotyczy m.in. przebiegu budowanych w ramach… » więcej 2024-06-23, godz. 12:15 800+ i dodatkowe emerytury znikną przez procedurę nadmiernego długu? Jaka przyszłość czeka małe partie? Niedzielna… Janusz Kowalski opuszcza Suwerenną Polskę. W jednym z programów polityk, pytany o powody tej decyzji, dał do zrozumienia, że nie ma porozumienia między nim… » więcej 2024-06-16, godz. 11:28 Krajobraz po wyborczej bitwie i sytuacja na granicy - Niedzielna Loża Radiowa 16.06.2024 W Niedzielnej Loży Radiowej z opolskimi przedstawicielami środowisk politycznych spotkaliśmy się po raz pierwszy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, by… » więcej 2024-06-02, godz. 12:48 Debata kandydatów do Parlamentu Europejskiego w Niedzielnej Loży Radiowej (02.06.2024) Już za tydzień Polacy - po raz piąty - pójdą do urn by wybrać swoich przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. Do obsadzenia są 52 mandaty w 13 okręgach… » więcej 2024-05-26, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (26.05) o komisjach śledczych, Funduszu Sprawiedliwości i Trybunale Stanu " Na kary trzeba poczekać, bo od karania są prokuratura i sąd, a nie politycy; politycy i partie nie będą decydowały o tym, kto idzie do więzienia" - powiedział… » więcej 2024-05-19, godz. 13:00 Bezpieczeństwo polityków po zamachu na premiera Słowacji i pakt migracyjny w Niedzielnej Loży Radiowej Mimo sprzeciwu Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Malty, Rada Unii Europejskiej przyjęła w tym tygodniu pakt migracyjny. Największe kontrowersje wzbudza w… » więcej 2024-05-12, godz. 12:25 Ucieczka sędziego Tomasza Sz. na Białoruś godzi w bezpieczeństwo państwa? Niedzielna Loża Radiowa 12.05.2024 W tym tygodniu przedstawiciele partii politycznych skupili się na dwóch tematach: aferze szpiegowskiej i rekonstukcji rządu. Ucieczka sędziego Tomasza Sz… » więcej 2024-05-05, godz. 13:21 Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2… 40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »