Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj 'Niedzielnej Loży Radiowej'…
2020-10-11, 14:09 Autor: Joanna Matlak

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 października 2020

Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 października 2020
Koronawirus nie odpuszcza. W ostatnich dniach obserwowaliśmy znaczny wzrost zakażeń, w sobotę odnotowano 5300 nowych przypadków, ale ta seria rekordów została przerwana dzisiejszą statystyką. Dziś (11.10) odnotowano 4178 przypadków zakażenia. Nasi goście dyskutowali o jesiennej strategii walki z koronawirusem, którą w sobotę wygłosił premier i minister zdrowia. Już od soboty w całej Polsce wprowadzono żółtą strefę, obowiązuje zakrywanie nosa i ust, nie ma jednak decyzji o nauczaniu zdalnym w szkołach.
Zaproszenie do dyskusji w Niedzielnej Loży Radiowej przyjęli: Krzysztof Grabowiecki (PiS), Szymon Godyla (Nowoczesna, KO), Aleksander Bugla (PiS), Michał Nowak (Solidarna Polska), Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska, KO), Robert Tistek (Kukiz’15) i Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).

- Na podstawie danych z dwóch dni trudno prognozować czy to dobry zwiastun, miejmy nadzieję, że ta liczba zakażeń będzie spadała. Mamy do czynienia z sytuacją o której mówiono w 1 półroczu pandemii, a większa ilość zakażeń jest spowodowana większą ilością testów i rozluźnieniem dyscypliny. Teraz mamy już odniesienie z pierwszego półrocza i uważam, że nowa strategia to dobra droga – mówił Krzysztof Grabowiecki z PiS.

- Nasz szczyt to 5300 zakażeń i martwi mnie to, że liczba ozdrowieńców nie rośnie tak szybko jak liczba nowych zachowowań, a to oznacza, że więcej ludzi będzie w systemie. W kolejkach do SOR-u umierają ludzie. Mając taki rząd jaki mamy, ja nie czuję się bezpiecznie - mówił Szymon Godyla z Nowoczesnej.

- Jesteśmy bogatsi o doświadczenie z poprzedniego półrocza i wiemy, że następny lockdown nie byłby żadnym rozwiązaniem dla nas wszystkich, dlatego analizując sytuacje musimy powoli starać się wprowadzać pewne środki, które pozwolą zrównoważyć działania osadzone w pewnej rzeczywistości gospodarczej i społecznej. Dzisiaj to co możemy zrobić to zastosować się do zasad DDM - stwierdził Aleksander Bugla z PiS.

Robert Tistek z Kukiz’15 zwracał uwagę na nieścisłość prawa w walce z pandemią. – Sądy odrzucają większość pozwów i mandatów nakładanych przez policję. Wystarczyłoby stosować się do prawa, które obowiązuje. Wystarczy dobrze stanowić prawo, a nie na kolanie – dodał Tistek.

- Zróbmy wszystko, żeby nie trafić w objęcia sytemu ochrony zdrowia, bo to najgorsze co może nam się zdarzyć. Ten system przy staraniach personelu jest rozsadnikiem COVID-a. Nie udało się doprowadzić do sytuacji w której system jest odporny na samozakażenie. W mojej ocenie rząd nie ma żadnej strategii, jest tylko zarządzenie kryzysowe - mówił Ryszard wilczyński z Platformy Obywatelskiej.

- Po stronie Nowoczesnej widzimy typowe straszenie, a wystarczy popatrzeć na dzień dzisiejszy, bo w Polsce jest 5 tys. zakażeń, we Francji jest 26 tys. dziennie, więc miejmy tę skalę porównawczą. W sytuacji w której jesteśmy, jedną z najważniejszych rzeczy jest zdrowy rozsądek i spokój, a nie sianie paniki - mówił Michał Nowak z Solidarnej Polski.

- Zgodzę się, że rzeczywiście strategii nie ma albo jest w zależności od tego jaką mamy sytuację. Z początkiem roku premier często rzucał cyfry, które występowały po stronie niemieckiej, a dzisiaj kiedy powinniśmy powiedzieć, że „mądry Polak po szkodzie”, to my przekraczamy te stany jakie są na terenie Niemiec. Tutaj potrzeba wspólnego działania, począwszy od każdego obywatela - mówił Ryszard Galla z Mniejszości Niemieckiej.

Zobacz także

2020-10-18, godz. 15:12 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 października 2020 W dzisiejszym programie dwa tematy. Premier i minister zdrowia chcą „wcisnąć hamulec” i w walce z pandemią wprowadzają nowe obostrzenia. Blisko połowa… » więcej 2020-10-04, godz. 12:32 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 4 października 2020 – Polska polityka dotycząca Białorusi wpłynęła na unijną politykę – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki na zakończenie unijnego szczytu… » więcej 2020-09-27, godz. 14:20 Niedzielna Loża Radiowa z 27 września 2020: O zakończeniu negocjacji koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy i nowym rz… » więcej 2020-09-20, godz. 12:27 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 września 2020 Zawieszenie negocjacji koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy. To najważniejsze wydarzenie polityczne ostatnich dni, więc nie mogło go zabraknąć w dyskusji przedstawicieli… » więcej 2020-09-13, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa z 13 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] W dzisiejszym programie jak zwykle spotkanie z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Omówiliśmy "śmierdzącą" sprawę - kolejną awarię "Czajki" w… » więcej 2020-09-06, godz. 14:32 Niedzielna Loża Radiowa z 6 września 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Kiedy i jaka rekonstrukcja rządu? Jak głęboka reorganizacja administracji i zwolnienia w niej? Między innymi o to w Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy… » więcej 2020-08-30, godz. 12:39 Niedzielna Loża Radiowa z 30 sierpnia 2020 [FILM, GALERIA] To wyjątkowa rocznica. 40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980… » więcej 2020-08-23, godz. 13:36 Niedzielna Loża Radiowa z 23 sierpnia 2020- zobacz i posłuchaj [FILM] Zamieszanie z podwyżkami dla najważniejszych osób w państwie - kto na niej stracił? Dymisje i szybkie nominacje - polski rząd w rekonstrukcji. O tych sprawach… » więcej 2020-08-16, godz. 14:10 "Niedzielna Loża Radiowa" z 16 sierpnia 2020 - zobacz i posłuchaj [FILM] Białoruś w ogniu. Po wyborach nie ustają protesty społeczne. Czy wybory prezydenckie na Białorusi były uczciwe? Co dalej z Białorusią? W jakiej roli powinna… » więcej 2020-08-15, godz. 12:30 Świąteczna Loża Radiowa z prof. Stanisławem Sławomirem Nicieją 100-lecie Bitwy Warszawskiej to doskonała okazja do tego, by prześledzić uwarunkowania i przebieg wojny polsko-bolszewickiej. Omówić jej znaczenie tak dla… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***