Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i…
2020-03-01, 14:31 Autor: Maciej Wajler

Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM]

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej (01.03.2020)
W minionym tygodniu temat koronawirusa zdominował polską politykę. Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o konsekwencje upolitycznienia kwestii bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków i o stan przygotowań do zmierzenia się z zagrożeniem.

W niedzielnej dyskusji skomentowaliśmy także senackie poprawki do budżetu na 2020 r.
Witold Zembaczyński (Nowoczesna): Obowiązkiem każdego polityka jest wchodzić w dialog ze społeczeństwem, gdy jego dobrostan jest zagrożony. Tak jest w przypadku zagrożenia koronawirusem, gdy rząd nie informuje, jak zadbać o bezpieczeństwo. Powiem to ja. Warto zgromadzić żywność z długim terminem przydatności do spożycia i mieć lekki zapas. Nie warto czekać na moment, gdy zostaną potwierdzone pierwsze przypadki zachorowań.

Paweł Kukiz (Koalicja Polska – Kukiz’15): Z całą pewnością zwoływanie posiedzenia Sejmu, gdy każdy dzień posiedzenia kosztuje 1,3 mln jest kampanijnym elementem albo jest zupełnie niepotrzebne. Wystarczyłaby Rada Gabinetowa czy Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Te pieniądze mogłyby pójść na maseczki czy płyny dezynfekujące, których w aptekach brakuje. A żenujące spektakle z panem Karczewski i Grodzkim w roli głównej, prześciganie się w tym, jak się naciska dozownik z płynem, to jest już farsa.

Antoni Duda (Prawo i Sprawiedliwość): Sejm został zwołany po to, by przedstawiciele narodu usłyszeli, jaki jest stan przygotowania państwa, by nie padały takie głupoty, jak tutaj w tym studiu. Co dzień są podawane informacje, jaki jest ten stan, podawane są informacje na temat badania próbek. Nikt z rządu nie ukrywa, że spodziewamy się, że koronawirus, który nie zna granic, będzie u nas w kraju. Już dziś 79 oddziałów funkcjonuje w trybie podwyższonej gotowości.

Rajmund Miller (Platforma Obywatelska): To, że domagamy się od rządu rzetelnej informacji, nie ma nic wspólnego z tworzeniem sytuacji paniki. Rząd i ministerstwo stwierdziło, że nie ma żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, co nie znaczy, że nie mamy prawa mieć zastrzeżeń do działań rządu i ministerstwa. Koronawirus został stwierdzony w połowie grudnia w Chinach, więc należy pytać, dlaczego rząd reaguje dopiero po dwóch miesiącach.

Janusz Kowalski (Solidarna Polska): Mogę zapewnić, że polska kolej, którą nadzoruję w Ministerstwie Aktywów Państwowych, jest przygotowana informacyjnie i instrukcyjnie na sytuację pojawienia się potencjalnie chorego pasażera. Jeśli chodzi o szerszy kontekst, to analizowane jest, jakie ewentualne zmiany w prawie powinny być dokonane i zakładam, ze na jutrzejszym posiedzeniu Sejmu pojawią się takie propozycje. Mamy przecież nowe sytuacje, np. konieczność finansowania szpitali, pozostających w stanie gotowości.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Ważne, byśmy podchodzili do tematu rozważnie. Rzetelna informacja, rzetelna instrukcja, jak postępować, jest najważniejsza. Staram się wierzyć, że jesteśmy przygotowani na zwalczanie skutków, by były one jak najsłabsze. W Niemczech minister zdrowia przyznał się do popełnienia błędów, przegapienia elementów, które spowodowały, że epidemia zaczęła się rozszerzać. Powinniśmy ponadpartyjnie dbać o to, by społeczeństwo było jak najlepiej przygotowane.

Zobacz także

2020-11-22, godz. 15:55 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z dnia 22 listopada 2020 roku! [FILM] Jak ocenić decyzję i co dalej - w "Niedzielnej Loży Radiowej" z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o polskim wecie ws. budżetu unijnego i jego konsekwencjach. » więcej 2020-11-15, godz. 13:18 "Niedzielna Loża Radiowa" (15.11.2020) - zobacz i posłuchaj! Tematem Niedzielnej Loży Radiowej był Marsz Niepodległości i jego konsekwencje polityczne i społeczne. Zaproszenie na debatę przyjęli: Ryszard Wilczyński… » więcej 2020-11-11, godz. 12:00 "Świąteczna Loża Radiowa" z 11 listopada 2020! „Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze” zwykł mawiać Józef Piłsudski. W świątecznej odsłonie Loży Radiowej zastanowimy się więc czym… » więcej 2020-11-08, godz. 12:42 "Niedzielna Loża Radiowa" (08.11.2020) - zobacz i posłuchaj! Czy wybór Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych jest dobry dla Polski? Czy coś w związku z tym zmieni się w naszych relacjach? Na to pytanie odpowiadali… » więcej 2020-11-01, godz. 12:00 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 listopada 2020 Skoro nie można udać się na cmentarz, odwiedzimy je za pomocą... opowieści! W Świątecznej Loży Radiowej naszym gościem był Tadeusz Rogoża, honorowy… » więcej 2020-10-25, godz. 13:12 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 października 2020! Przygotowaniom do walki z pandemią koronawirusa, w tym do ewentualnego zamknięcia gospodarki poświęcona był Niedzielna Loża Radiowa, w zmienionej przez epidemię… » więcej 2020-10-18, godz. 15:12 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 października 2020 W dzisiejszym programie dwa tematy. Premier i minister zdrowia chcą „wcisnąć hamulec” i w walce z pandemią wprowadzają nowe obostrzenia. Blisko połowa… » więcej 2020-10-11, godz. 14:09 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 października 2020 Koronawirus nie odpuszcza. W ostatnich dniach obserwowaliśmy znaczny wzrost zakażeń, w sobotę odnotowano 5300 nowych przypadków, ale ta seria rekordów została… » więcej 2020-10-04, godz. 12:32 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 4 października 2020 – Polska polityka dotycząca Białorusi wpłynęła na unijną politykę – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki na zakończenie unijnego szczytu… » więcej 2020-09-27, godz. 14:20 Niedzielna Loża Radiowa z 27 września 2020: O zakończeniu negocjacji koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy i nowym rz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***