Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz…
2020-02-02, 13:30 Autor: Ewa Skrabacz (oprac. Maciej Wajler)

Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020
W Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy o Opolski Zespół Parlamentarny: Jakie plany mają przedstawiciele regionu w nowej kadencji parlamentu? Dlaczego nie wszyscy zdecydowali się dołączyć do zespołu?
Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska): Każda idea, każde działanie służące temu, by wspierać rozwój województwa opolskiego jest ważne i potrzebne. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu inicjatywna grupa dwunastu opolskich parlamentarzystów utworzyła zespół. Celem Opolskiego Zespołu Parlamentarnego jest podejmowanie wszelkich działań służących rozwojowi Opolszczyzny. Rozszerzyliśmy formułę także o ekspertów. Przewodnictwo w zespole ma charakter rotacyjny, a więc moja kadencja skończy się po 10 miesiącach i kolejna osoba będzie przede wszystkim organizować, koordynować pracę zespołu.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Idea tego typu zespołów jest żywa w różnych regionach Polski. Od trzech kadencji idea tworzenia zespołów jest bardzo atrakcyjna, bo jest ich w tej chwili w parlamencie więcej niż komisji. Pierwsza opolska inicjatywa to był Parlamentarny Zespół Przyjaciół Odry, który w tej kadencji też będzie funkcjonował. Na pewno warto powołać Opolski Zespół Parlamentarny, bo taka siła, szczególnie przy wsparciu posłów koalicji, jest bardzo istotna i w przekonywaniu rządu może być skuteczniejsza.

Paweł Kukiz (Koalicja Polska – Kukiz’15): Były trzy główne powody, dla których przystąpiłem do tego zespołu. Po pierwsze, to jest moja ziemia, kocham Opolszczyznę, miejsce specyficzne, gdzie łączą się różne kultury. Kolejny powód to dać przykład wszystkim opcjom, że można pracować wspólnie pod podziałami. Nie „nad” podziałami, bo gdy są już podziały, to nie ma żadnej współpracy. I trzeci powód to jest z kolei taka samoobrona, bo Opolszczyzna - szczególnie w ostatnich pięciu latach - jest traktowana po macoszemu: z jednej strony jako ziemia ukrytej opcji niemieckiej, a z drugiej strony w kretyńskiej, partyjnej ordynacji wyborczej Opolszczyzna nie jest atrakcyjna dla partii politycznych.

Witold Zembaczyński (Nowoczesna): Dlaczego tworzyć takie zespoły w parlamencie? Przede wszystkim dlatego, że zespół ma większe uprawnienia niż pojedynczy poseł. Możemy zaprosić na swoje posiedzenie konkretnych ministrów i poprosić ich o to, żeby powiedzieli, jakie mają plany rozwiązania naszych lokalnych czy wojewódzkich problemów. Sukces tego zespołu zależy od tego, czy będziemy w nim pracować całkowicie wyzbyci polityki krajowej. To musi być rozmowa wyłącznie na gruncie merytorycznym, która umożliwi budowanie koalicji wokół konkretnych problemów.

Katarzyna Czochara (Prawo i Sprawiedliwość): W takim zespole uczestniczyłam w poprzedniej kadencji, ale z racji tego, że miałam i mam wiele innych zajęć: sama założyłam kilka istotnych zespołów, które miały ogromny wpływ bezpośrednio na Opolszczyznę, również uczestniczyłam w grupach bilateralnych, gdzie byłam w prezydium, jak również mam w obecnej kadencji komisje sejmowe, które bardzo często się zbierają, nie zapiszę się do tego zespołu. Jestem przekonana, że zespół będzie skutecznie działał i jeśli pojawią się jakieś rozwiązania, będziemy z nich korzystać, natomiast ja dokonuję wyboru i do zespołu się nie zapiszę.

Parlamentarzyści skomentowali także środowe (29.01) spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami opozycji.

Zobacz także

2020-02-23, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 23 lutego - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] - Nie możemy dać się podzielić między kraje skąpe i hojne, między euroentuzjastów i eurosceptyków. Wszyscy powinniśmy być eurorealistami chcącymi ambitnej Europy… » więcej 2020-02-16, godz. 12:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 lutego 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak będzie trwająca kampania w wyborach prezydenckich? - zastanawiali się goście Niedzielnej Loży Radiowej. Odnieśli się m.in. do opinii wyrażonej przez prof… » więcej 2020-02-09, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa z 9 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rusza kolejny wyścig wyborczy. 10 maja pierwsza, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - 24 maja. Swój start deklarowało w ostatnim czasie 8 kandydatów:… » więcej 2020-01-26, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa… » więcej 2020-01-19, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa z 19 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (15.01) w Parlamencie Europejskim debatowano o próbach fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję, a także o stanie praworządności w Polsce. Dzień… » więcej 2020-01-12, godz. 12:51 Niedzielna Loża Radiowa z 12 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Podczas niedzielnej dyskusji w gronie opolskich parlamentarzystów skomentowaliśmy kolejne wydarzenia towarzyszące pracom nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Posłowie… » więcej 2020-01-06, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z 6 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W święto Objawienia Pańskiego zatrzymaliśmy się nad znaczeniem tego, co widoczne, dostrzegalne. O tym, że „wiara rodzi się z patrzenia”, opowiedział o. Przemek… » więcej 2020-01-05, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa z 5 stycznia 2020 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W niedzielę spotkaliśmy się z opolskimi parlamentarzystami. Naszych sejmowych i senackich reprezentantów zapytaliśmy o skandaliczne słowa Władimira Putina na temat… » więcej 2020-01-01, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa z 1 stycznia 2020 roku - posłuchaj! [ZDJĘCIA] Wybory do parlamentu europejskiego, do polskiego parlamentu, wysoka frekwencja w nich, ale też przyznanie Oldze Tokarczuk Nobla, zabójstwo prezydenta Adamowicza… » więcej 2019-12-29, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Działalność Grety Thunberg podzieliła uczestników Młodzieżowej Loży Radiowej, połączyła natomiast ocena, że konieczna jest ponadpolityczna działalność na rzecz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***