Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz…
2020-02-02, 13:30 Autor: Ewa Skrabacz (oprac. Maciej Wajler)

Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020
W Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy o Opolski Zespół Parlamentarny: Jakie plany mają przedstawiciele regionu w nowej kadencji parlamentu? Dlaczego nie wszyscy zdecydowali się dołączyć do zespołu?
Tomasz Kostuś (Platforma Obywatelska): Każda idea, każde działanie służące temu, by wspierać rozwój województwa opolskiego jest ważne i potrzebne. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu inicjatywna grupa dwunastu opolskich parlamentarzystów utworzyła zespół. Celem Opolskiego Zespołu Parlamentarnego jest podejmowanie wszelkich działań służących rozwojowi Opolszczyzny. Rozszerzyliśmy formułę także o ekspertów. Przewodnictwo w zespole ma charakter rotacyjny, a więc moja kadencja skończy się po 10 miesiącach i kolejna osoba będzie przede wszystkim organizować, koordynować pracę zespołu.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Idea tego typu zespołów jest żywa w różnych regionach Polski. Od trzech kadencji idea tworzenia zespołów jest bardzo atrakcyjna, bo jest ich w tej chwili w parlamencie więcej niż komisji. Pierwsza opolska inicjatywa to był Parlamentarny Zespół Przyjaciół Odry, który w tej kadencji też będzie funkcjonował. Na pewno warto powołać Opolski Zespół Parlamentarny, bo taka siła, szczególnie przy wsparciu posłów koalicji, jest bardzo istotna i w przekonywaniu rządu może być skuteczniejsza.

Paweł Kukiz (Koalicja Polska – Kukiz’15): Były trzy główne powody, dla których przystąpiłem do tego zespołu. Po pierwsze, to jest moja ziemia, kocham Opolszczyznę, miejsce specyficzne, gdzie łączą się różne kultury. Kolejny powód to dać przykład wszystkim opcjom, że można pracować wspólnie pod podziałami. Nie „nad” podziałami, bo gdy są już podziały, to nie ma żadnej współpracy. I trzeci powód to jest z kolei taka samoobrona, bo Opolszczyzna - szczególnie w ostatnich pięciu latach - jest traktowana po macoszemu: z jednej strony jako ziemia ukrytej opcji niemieckiej, a z drugiej strony w kretyńskiej, partyjnej ordynacji wyborczej Opolszczyzna nie jest atrakcyjna dla partii politycznych.

Witold Zembaczyński (Nowoczesna): Dlaczego tworzyć takie zespoły w parlamencie? Przede wszystkim dlatego, że zespół ma większe uprawnienia niż pojedynczy poseł. Możemy zaprosić na swoje posiedzenie konkretnych ministrów i poprosić ich o to, żeby powiedzieli, jakie mają plany rozwiązania naszych lokalnych czy wojewódzkich problemów. Sukces tego zespołu zależy od tego, czy będziemy w nim pracować całkowicie wyzbyci polityki krajowej. To musi być rozmowa wyłącznie na gruncie merytorycznym, która umożliwi budowanie koalicji wokół konkretnych problemów.

Katarzyna Czochara (Prawo i Sprawiedliwość): W takim zespole uczestniczyłam w poprzedniej kadencji, ale z racji tego, że miałam i mam wiele innych zajęć: sama założyłam kilka istotnych zespołów, które miały ogromny wpływ bezpośrednio na Opolszczyznę, również uczestniczyłam w grupach bilateralnych, gdzie byłam w prezydium, jak również mam w obecnej kadencji komisje sejmowe, które bardzo często się zbierają, nie zapiszę się do tego zespołu. Jestem przekonana, że zespół będzie skutecznie działał i jeśli pojawią się jakieś rozwiązania, będziemy z nich korzystać, natomiast ja dokonuję wyboru i do zespołu się nie zapiszę.

Parlamentarzyści skomentowali także środowe (29.01) spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami opozycji.

Zobacz także

2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej 2021-03-07, godz. 14:55 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o roku walki z pandemią 4 marca ub.r. Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad milion, 700 tysięcy… » więcej 2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej 2021-02-21, godz. 14:30 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o zwolnieniu z funkcji wiceprezesa Agnieszki Zagoli oraz o zliberalizowanym stanowisku… Gości Niedzielnej Loży Radiowej pytaliśmy o sprawę zwolnienia z funkcji wiceprezesa spółki Moszna Zamek Agnieszki Zagoli. Powodem miały być oszczędności… » więcej 2021-02-14, godz. 14:35 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o podatku od reklam w mediach oraz funduszach unijnych na lata 2021-2027 Planowany przez rząd nowy podatek ma dotyczyć m.in. portali internetowych, mediów tradycyjnych oraz firm, które w swojej ofercie mają zewnętrzne nośniki… » więcej 2021-02-07, godz. 12:29 Goście Niedzielnej Loży Radiowej o uchwale w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2040 roku" oraz programie "Rodzina… Niedzielna Loża Radiowa dziś pełna tematów. Naszych gości pytaliśmy o nową politykę energetyczną Polski do 2040 roku, ocenę programu 500 plus po 5 latach… » więcej 2021-01-31, godz. 14:36 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Głuchołazach i zmianach na stanowisku wicemarszałka r… Głuchołaski szpital MSWiA jako pierwszy w kraju i w Europie rozpoczął i prowadzi z powodzeniem rehabilitację ozdrowieńców, którzy przeszli Covid -19. W… » więcej 2021-01-24, godz. 14:30 Niedzielna Loża Radiowa z 24 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Parlament Europejski wezwał do natychmiastowego wstrzymania budowy gazociągu Nord Stream 2. Deputowani przyjęli rezolucję w tej sprawie w związku z aresztowaniem… » więcej 2021-01-17, godz. 14:47 Niedzielna Loża Radiowa z 17 stycznia 2021- zobacz i posłuchaj! Coraz więcej przedsiębiorców ma dość obostrzeń epidemicznych. Część z nich, mimo zakazów, otworzyła swoje firmy już wcześniej, ale duża część… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »