Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz…
2020-01-26, 13:19 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" (26.01.2020)
Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa nie są uprawnieni do orzekania.
Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska): Znaleźliśmy się w takim punkcie, w którym władza wykonawcza mówi, że nie będzie szanować wyroków Sądu Najwyższego. To jest właściwie zapowiedź wprowadzenia jakiegoś stanu wyjątkowego, który będzie już zupełnym chaosem. Zamiast reformować sądownictwo, mamy próbę – poprzez ustawę kagańcową – wzięcia sądów pod but. Po prostu. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której Europa, TSUE będzie mogła zaakceptować taki stan rzeczy. Tym PiS wyprowadził Polskę z Unii Europejskiej w sensie prawnym.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Jeśli my dzisiaj nie podejdziemy do tematu bardzo profesjonalnie, to rzeczywiście będziemy się rozbijali o rafy unijne. Nie chciałbym tego doczekać, że my wyjdziemy z Unii Europejskiej, albo nas zawieszą. Państwo musi się oprzeć na sądach niezawisłych, które dobrze osądzają i na Sejmie i Senacie, które będą tworzyć dobre prawo. Jeśli każdy pilnowałby swojego zadania, które ma do zrealizowania zgodnie z Konstytucją, nie kłócilibyśmy się.

Witold Zembaczyński (Nowoczesna): Prezydent powinien zobowiązać się do zawetowania ustawy kagańcowej. Sejm powinien rozpocząć pracę nad przygotowaną i zgłoszoną drogą senacką ustawą naprawiającą Krajową Radę Sądownictwa, wyłączającą ją spod wpływów polityków. Unia Europejska powinna wymierzać personalne sankcje pod adresem konkretnych polityków np. z Ministerstwa Sprawiedliwości. Sędziowie w Trybunale Konstytucyjnym, tacy jak Piotrowicz czy Pawłowicz, sami powinni sami zrezygnować z zasiadania w nim.

Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość): Pytanie jest takie, czy Sąd Najwyższy może wszystko? Otóż nie, nie może. Musi pracować w granicach kompetencji. Jeśli przejmuje kompetencje innych organów, to mamy spór kompetencyjny. Trybunał Konstytucyjny w przypadku takiej sytuacji wypowiada się co do stanu faktycznego. Taki wniosek o rozstrzygnięcie złożyła marszałek Witek i Trybunał Konstytucyjny zawiesił postępowanie Sądu Najwyższego, który tego nie przestrzega. Teraz przede wszystkim czekamy na pisemne uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego.

Goście programu skomentowali również przebieg Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie.

Zobacz także

2020-01-19, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa z 19 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (15.01) w Parlamencie Europejskim debatowano o próbach fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję, a także o stanie praworządności w Polsce. Dzień… » więcej 2020-01-12, godz. 12:51 Niedzielna Loża Radiowa z 12 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Podczas niedzielnej dyskusji w gronie opolskich parlamentarzystów skomentowaliśmy kolejne wydarzenia towarzyszące pracom nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Posłowie… » więcej 2020-01-06, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z 6 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W święto Objawienia Pańskiego zatrzymaliśmy się nad znaczeniem tego, co widoczne, dostrzegalne. O tym, że „wiara rodzi się z patrzenia”, opowiedział o. Przemek… » więcej 2020-01-05, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa z 5 stycznia 2020 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W niedzielę spotkaliśmy się z opolskimi parlamentarzystami. Naszych sejmowych i senackich reprezentantów zapytaliśmy o skandaliczne słowa Władimira Putina na temat… » więcej 2020-01-01, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa z 1 stycznia 2020 roku - posłuchaj! [ZDJĘCIA] Wybory do parlamentu europejskiego, do polskiego parlamentu, wysoka frekwencja w nich, ale też przyznanie Oldze Tokarczuk Nobla, zabójstwo prezydenta Adamowicza… » więcej 2019-12-29, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Działalność Grety Thunberg podzieliła uczestników Młodzieżowej Loży Radiowej, połączyła natomiast ocena, że konieczna jest ponadpolityczna działalność na rzecz… » więcej 2019-12-29, godz. 14:12 Niedzielna Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Które partie poprą, a które odrzucą projekt budżetu państwa na rok 2020, zakładający zbilansowanie dochodów i wydatków? Czy w Polsce szerzy się ekologizm? Na te… » więcej 2019-12-26, godz. 12:05 Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny [FILM] Do świątecznej rozmowy zaprosiliśmy mieszkających w Opolu obywateli Ukrainy. Iryna Shvets i Daniil Kononenko opowiedzieli nam, jak czują się w naszym mieście… » więcej 2019-12-25, godz. 12:05 O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia [FILM, ZDJĘCIA] Po raz kolejny w Świątecznej Loży Radiowej udaliśmy się na daleką Syberię, gdzie o. Wojciech Ziółek, polski jezuita, jest proboszczem w jedynym kościele katolickim… » więcej 2019-12-22, godz. 14:24 Młodzieżowa Loża Radiowa z 22 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Mijający tydzień to kolejna odsłona sporów wokół reformy sądów. Propozycje PiS dotyczące zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów budzą mocny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »