Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji…
2019-12-25, 12:05 Autor: Ewa Skrabacz

O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia [FILM, ZDJĘCIA]

O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia
Po raz kolejny w Świątecznej Loży Radiowej udaliśmy się na daleką Syberię, gdzie o. Wojciech Ziółek, polski jezuita, jest proboszczem w jedynym kościele katolickim w Tomsku. Tym razem podpatrzyliśmy, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia.
- Boże Narodzenie na Syberii diametralnie różni się od tego przeżywanego w Polsce. Przede wszystkim z tego względu, że tu jest to roboczy dzień. Dla wszystkich moich parafian to jest zwyczajny dzień pracy. Była wielka dyskusja po upadku Związku Radzieckiego, kiedy tworzyły się struktury katolickie w Rosji, co zrobić, kiedy świętować Boże Narodzenie i Paschę. Jednym z wariantów był taki, jak w Grecji, gdzie katolicy też są mniejszością. Przyjęli oni kalendarz juliański, w związku z czym świętują Boże Narodzenie razem prawosławnymi, więc zawsze dzień świąteczny jest wolny od pracy. W Rosji jednak biskupi stwierdzili, że skoro przez tyle lat prześladowań katolików w ZSRR tyle osób z narażeniem życia świętowało Boże Narodzenie 25 grudnia, przekazywało taką tradycję, trzeba być wiernym temu, co zostało przechowane, ocalone – mówił o. Ziółek.

- Pasterka była u nas wczoraj o godz. 20:00, bo zrobienie tej Mszy św. o północy mija się z celem. Nie tylko dlatego, że później ludzie by się nie wyspali, a przecież idą do pracy na drugi dzień, ale nie działa już o tej godzinie transport publiczny i nie byłoby jak dojechać do kościoła. A pamiętajmy, że nasz kościół jest jedyny w Tomsku i w całym województwie tomskim, terytorialnie większym od Polski – dodał jezuita.

- Tu nie ma żadnego wiru przygotowań do Świąt, bo tu po prostu trzeba iść do pracy i gdzieś po drodze znaleźć czas na świętowanie. Wigilię moi parafianie świętują albo przed pasterką, jeśli zdążą wrócić odpowiednio wcześnie z pracy, albo w niektórych rodzinach po powrocie z pasterki jedzą taką szybciutką kolację. Czasem na drugi dzień, 25 grudnia się spotykają lub przychodzą jedynie do kościoła. Sprowadzamy z Polski opłatki, po pasterce w kościele ministranci roznoszą je i dzielimy się. Wcześniej jeszcze pokazujemy na przykładzie, z ministrantem, jak trzeba się dzielić, że trzeba w oczy spojrzeć, mówimy o tym, co to wszystko znaczy – opowiadał o. Wojciech.

Z o. Wojciechem Ziółkiem zaglądnęliśmy też do wioski Białystok, gdzie dobiega końca odbudowa spalonego kościółka. Dopytaliśmy go również o to, jak wyglądają bożonarodzeniowe obrzędy prawosławnych.

Zobacz także

2023-11-12, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa w przeddzień posiedzenia nowego Sejmu Jesteśmy w przededniu otwierającego posiedzenia nowego Sejmu. Jaka to będzie kadencja? Co z misją Mateusza Morawieckiego? Jak ułoży się kohabitacja z prezydentem?… » więcej 2023-11-05, godz. 13:20 Niedzielna Loża Radiowa o ciągłości władzy po wyborach Tym razem rozmawialiśmy o ciągłości władzy po wyborach - czy nowy rząd powinien realizować projekty i inwestycje rozpoczęte przez poprzedników, takie… » więcej 2023-10-29, godz. 14:01 Niedzielna Loża Radiowa o spotkaniach u prezydenta i zmianach traktatów UE Pierwszym tematem, na który dyskutowali uczestnicy Niedzielnej Loży Radiowej (29.10)było powstawanie nowego rządu. – Mamy dwie grupy polityczne, które… » więcej 2023-10-22, godz. 12:38 Niedzielna Loża Radiowa o szansach na budowę rządu "kolorowej koalicji" oraz prawdopodobnego powrotu do koabitacji najwyższych… Znamy już wynik wyborów parlamentarnych, jednak wciąż nie wiemy, kiedy i w jakim kształcie zostanie powołany nowy rząd. Choć arytmetyka nie daje PiS-owi… » więcej 2023-10-01, godz. 12:16 Niedzielna Loża Radiowa o cenach paliw, przedwyborczej mobilizacji i przywróceniu czasowych kontroli na granicy z Ni… Mimo, iż ropa osiąga obecnie najwyższe ceny w tym roku, dolar umacnia się względem złotówki, a do tego przestał obowiązywać niższy VAT na paliwa, 2… » więcej 2023-09-24, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa o Ukrainie i agresji w życiu politycznym Sprawa kryzysu w relacjach polsko-ukraińskich była głównym tematem niedzielnej dyskusji opolskich polityków, którzy zastanawiali się m.in. co go spowodowało… » więcej 2023-09-17, godz. 13:11 Niedzielna Loża Radiowa z 17.09 o embargu na zboża z Ukrainy i polityce imigracyjnej Komisja Europejska zdecydowała, że nie przedłuży embarga na produkty rolne z Ukrainy, bo uznała, że rynek ustabilizował się i ukraińskie towary nie stanowią… » więcej 2023-09-10, godz. 12:58 Niedzielna Loża Radiowa o rozpędzającej się kampanii wyborczej Ten weekend mija pod znakiem konwencji i zapowiedzi programowych. Wczoraj w Końskich Prawo i Sprawiedliwość przypomniało o swoich ogłoszonych dotychczas tak… » więcej 2023-06-25, godz. 13:14 Niedzielna Loża Radiowa o buncie w Rosji, zakończeniu roku szkolnego i inwestycji Intela Jakie wnioski powinniśmy jako państwo wyciągnąć z ostatnich wydarzeń w Rosji. Chodzi o bunt najemników z grupy Wagnera i zamieszanie z tym związane. Czy… » więcej 2023-06-18, godz. 12:55 Niedzielna Loża Radiowa o referendum ws. przyjmowania przez Polskę imigrantów Czy uzasadnione jest przeprowadzenie referendum w sprawie przyjmowania przez Polskę imigrantów, w ramach przymusowej relokacji, którą zapowiada Komisja Europejska?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »