Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji…
2019-12-25, 12:05 Autor: Ewa Skrabacz

O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia [FILM, ZDJĘCIA]

O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia
Po raz kolejny w Świątecznej Loży Radiowej udaliśmy się na daleką Syberię, gdzie o. Wojciech Ziółek, polski jezuita, jest proboszczem w jedynym kościele katolickim w Tomsku. Tym razem podpatrzyliśmy, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia.
- Boże Narodzenie na Syberii diametralnie różni się od tego przeżywanego w Polsce. Przede wszystkim z tego względu, że tu jest to roboczy dzień. Dla wszystkich moich parafian to jest zwyczajny dzień pracy. Była wielka dyskusja po upadku Związku Radzieckiego, kiedy tworzyły się struktury katolickie w Rosji, co zrobić, kiedy świętować Boże Narodzenie i Paschę. Jednym z wariantów był taki, jak w Grecji, gdzie katolicy też są mniejszością. Przyjęli oni kalendarz juliański, w związku z czym świętują Boże Narodzenie razem prawosławnymi, więc zawsze dzień świąteczny jest wolny od pracy. W Rosji jednak biskupi stwierdzili, że skoro przez tyle lat prześladowań katolików w ZSRR tyle osób z narażeniem życia świętowało Boże Narodzenie 25 grudnia, przekazywało taką tradycję, trzeba być wiernym temu, co zostało przechowane, ocalone – mówił o. Ziółek.

- Pasterka była u nas wczoraj o godz. 20:00, bo zrobienie tej Mszy św. o północy mija się z celem. Nie tylko dlatego, że później ludzie by się nie wyspali, a przecież idą do pracy na drugi dzień, ale nie działa już o tej godzinie transport publiczny i nie byłoby jak dojechać do kościoła. A pamiętajmy, że nasz kościół jest jedyny w Tomsku i w całym województwie tomskim, terytorialnie większym od Polski – dodał jezuita.

- Tu nie ma żadnego wiru przygotowań do Świąt, bo tu po prostu trzeba iść do pracy i gdzieś po drodze znaleźć czas na świętowanie. Wigilię moi parafianie świętują albo przed pasterką, jeśli zdążą wrócić odpowiednio wcześnie z pracy, albo w niektórych rodzinach po powrocie z pasterki jedzą taką szybciutką kolację. Czasem na drugi dzień, 25 grudnia się spotykają lub przychodzą jedynie do kościoła. Sprowadzamy z Polski opłatki, po pasterce w kościele ministranci roznoszą je i dzielimy się. Wcześniej jeszcze pokazujemy na przykładzie, z ministrantem, jak trzeba się dzielić, że trzeba w oczy spojrzeć, mówimy o tym, co to wszystko znaczy – opowiadał o. Wojciech.

Z o. Wojciechem Ziółkiem zaglądnęliśmy też do wioski Białystok, gdzie dobiega końca odbudowa spalonego kościółka. Dopytaliśmy go również o to, jak wyglądają bożonarodzeniowe obrzędy prawosławnych.

Zobacz także

2020-11-29, godz. 14:14 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 29 listopada 2020 O uchwałach Sejmu i Senatu, w sprawie negocjacji rządu z Komisją Europejską w sprawie kolejnego budżetu i środków na plan gospodarczej odbudowy po pandemii… » więcej 2020-11-22, godz. 15:55 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z dnia 22 listopada 2020 roku! [FILM] Jak ocenić decyzję i co dalej - w "Niedzielnej Loży Radiowej" z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o polskim wecie ws. budżetu unijnego i jego konsekwencjach. » więcej 2020-11-15, godz. 13:18 "Niedzielna Loża Radiowa" (15.11.2020) - zobacz i posłuchaj! Tematem Niedzielnej Loży Radiowej był Marsz Niepodległości i jego konsekwencje polityczne i społeczne. Zaproszenie na debatę przyjęli: Ryszard Wilczyński… » więcej 2020-11-11, godz. 12:00 "Świąteczna Loża Radiowa" z 11 listopada 2020! „Niepodległość nie jest dana Polakom raz na zawsze” zwykł mawiać Józef Piłsudski. W świątecznej odsłonie Loży Radiowej zastanowimy się więc czym… » więcej 2020-11-08, godz. 12:42 "Niedzielna Loża Radiowa" (08.11.2020) - zobacz i posłuchaj! Czy wybór Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych jest dobry dla Polski? Czy coś w związku z tym zmieni się w naszych relacjach? Na to pytanie odpowiadali… » więcej 2020-11-01, godz. 12:00 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 listopada 2020 Skoro nie można udać się na cmentarz, odwiedzimy je za pomocą... opowieści! W Świątecznej Loży Radiowej naszym gościem był Tadeusz Rogoża, honorowy… » więcej 2020-10-25, godz. 13:12 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 października 2020! Przygotowaniom do walki z pandemią koronawirusa, w tym do ewentualnego zamknięcia gospodarki poświęcona był Niedzielna Loża Radiowa, w zmienionej przez epidemię… » więcej 2020-10-18, godz. 15:12 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 października 2020 W dzisiejszym programie dwa tematy. Premier i minister zdrowia chcą „wcisnąć hamulec” i w walce z pandemią wprowadzają nowe obostrzenia. Blisko połowa… » więcej 2020-10-11, godz. 14:09 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 października 2020 Koronawirus nie odpuszcza. W ostatnich dniach obserwowaliśmy znaczny wzrost zakażeń, w sobotę odnotowano 5300 nowych przypadków, ale ta seria rekordów została… » więcej 2020-10-04, godz. 12:32 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 4 października 2020 – Polska polityka dotycząca Białorusi wpłynęła na unijną politykę – mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki na zakończenie unijnego szczytu… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »