Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają…
2019-12-25, 12:05 Autor: Ewa Skrabacz

O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia [FILM, ZDJĘCIA]

O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia
Po raz kolejny w Świątecznej Loży Radiowej udaliśmy się na daleką Syberię, gdzie o. Wojciech Ziółek, polski jezuita, jest proboszczem w jedynym kościele katolickim w Tomsku. Tym razem podpatrzyliśmy, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia.
- Boże Narodzenie na Syberii diametralnie różni się od tego przeżywanego w Polsce. Przede wszystkim z tego względu, że tu jest to roboczy dzień. Dla wszystkich moich parafian to jest zwyczajny dzień pracy. Była wielka dyskusja po upadku Związku Radzieckiego, kiedy tworzyły się struktury katolickie w Rosji, co zrobić, kiedy świętować Boże Narodzenie i Paschę. Jednym z wariantów był taki, jak w Grecji, gdzie katolicy też są mniejszością. Przyjęli oni kalendarz juliański, w związku z czym świętują Boże Narodzenie razem prawosławnymi, więc zawsze dzień świąteczny jest wolny od pracy. W Rosji jednak biskupi stwierdzili, że skoro przez tyle lat prześladowań katolików w ZSRR tyle osób z narażeniem życia świętowało Boże Narodzenie 25 grudnia, przekazywało taką tradycję, trzeba być wiernym temu, co zostało przechowane, ocalone – mówił o. Ziółek.

- Pasterka była u nas wczoraj o godz. 20:00, bo zrobienie tej Mszy św. o północy mija się z celem. Nie tylko dlatego, że później ludzie by się nie wyspali, a przecież idą do pracy na drugi dzień, ale nie działa już o tej godzinie transport publiczny i nie byłoby jak dojechać do kościoła. A pamiętajmy, że nasz kościół jest jedyny w Tomsku i w całym województwie tomskim, terytorialnie większym od Polski – dodał jezuita.

- Tu nie ma żadnego wiru przygotowań do Świąt, bo tu po prostu trzeba iść do pracy i gdzieś po drodze znaleźć czas na świętowanie. Wigilię moi parafianie świętują albo przed pasterką, jeśli zdążą wrócić odpowiednio wcześnie z pracy, albo w niektórych rodzinach po powrocie z pasterki jedzą taką szybciutką kolację. Czasem na drugi dzień, 25 grudnia się spotykają lub przychodzą jedynie do kościoła. Sprowadzamy z Polski opłatki, po pasterce w kościele ministranci roznoszą je i dzielimy się. Wcześniej jeszcze pokazujemy na przykładzie, z ministrantem, jak trzeba się dzielić, że trzeba w oczy spojrzeć, mówimy o tym, co to wszystko znaczy – opowiadał o. Wojciech.

Z o. Wojciechem Ziółkiem zaglądnęliśmy też do wioski Białystok, gdzie dobiega końca odbudowa spalonego kościółka. Dopytaliśmy go również o to, jak wyglądają bożonarodzeniowe obrzędy prawosławnych.

Zobacz także

2020-01-26, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa… » więcej 2020-01-19, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa z 19 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (15.01) w Parlamencie Europejskim debatowano o próbach fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję, a także o stanie praworządności w Polsce. Dzień… » więcej 2020-01-12, godz. 12:51 Niedzielna Loża Radiowa z 12 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Podczas niedzielnej dyskusji w gronie opolskich parlamentarzystów skomentowaliśmy kolejne wydarzenia towarzyszące pracom nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Posłowie… » więcej 2020-01-06, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z 6 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W święto Objawienia Pańskiego zatrzymaliśmy się nad znaczeniem tego, co widoczne, dostrzegalne. O tym, że „wiara rodzi się z patrzenia”, opowiedział o. Przemek… » więcej 2020-01-05, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa z 5 stycznia 2020 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W niedzielę spotkaliśmy się z opolskimi parlamentarzystami. Naszych sejmowych i senackich reprezentantów zapytaliśmy o skandaliczne słowa Władimira Putina na temat… » więcej 2020-01-01, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa z 1 stycznia 2020 roku - posłuchaj! [ZDJĘCIA] Wybory do parlamentu europejskiego, do polskiego parlamentu, wysoka frekwencja w nich, ale też przyznanie Oldze Tokarczuk Nobla, zabójstwo prezydenta Adamowicza… » więcej 2019-12-29, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Działalność Grety Thunberg podzieliła uczestników Młodzieżowej Loży Radiowej, połączyła natomiast ocena, że konieczna jest ponadpolityczna działalność na rzecz… » więcej 2019-12-29, godz. 14:12 Niedzielna Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Które partie poprą, a które odrzucą projekt budżetu państwa na rok 2020, zakładający zbilansowanie dochodów i wydatków? Czy w Polsce szerzy się ekologizm? Na te… » więcej 2019-12-26, godz. 12:05 Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny [FILM] Do świątecznej rozmowy zaprosiliśmy mieszkających w Opolu obywateli Ukrainy. Iryna Shvets i Daniil Kononenko opowiedzieli nam, jak czują się w naszym mieście… » więcej 2019-12-22, godz. 14:24 Młodzieżowa Loża Radiowa z 22 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Mijający tydzień to kolejna odsłona sporów wokół reformy sądów. Propozycje PiS dotyczące zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów budzą mocny… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »