Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku…
2019-11-24, 13:50 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA]

Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj!
Początek kadencji nowego parlamentu to czas powołania nowego rządu. We wtorek (19.11) premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé i uzyskał wymagane wotum zaufania. O głównych założeniach rządu, o planach na rozpoczętą kadencję, o tym co było, a czego zabrakło w programowym przemówieniu Prezesa Rady Ministrów, porozmawialiśmy z opolskimi politykami.
Politycy zapytani o pozytywne aspekty wygłoszonego exposé wskazywali:

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Można powiedzieć, że jest w nim dużo pozytywów, a można powiedzieć, że nic w nim nie ma. Bardziej chciałbym je oceniać po roku działalności rządu. Mając na uwadze doświadczenie minionych czterech lat, podchodzę do tego exposé bardzo ostrożnie.

Jan Zimoch (Porozumienie): Najważniejszą kwestią, którą poruszył Premier w swoim exposé jest wsparcie osób niepełnosprawnych. Jest to rzecz problematyczna w Polsce i mam nadzieję, że sytuacja takich osób zostanie znacznie poprawiona.

Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska): Będzie ciężko znaleźć coś dobrego, bo są same hasła, nieobudowane konkretnymi rozwiązaniami. Co to znaczy, że „zaproponujemy dodatkowe ulgi i ułatwienia dla rodzin z trójką i większą liczbą dzieci”? Jakie ulgi? Jakie ułatwienia?

Fabian Pszon (Solidarna Polska): Jako mieszkaniec Kędzierzyna wskażę na program „Czyste powietrze”, który pojawił się w exposé. Dla nas jest to bardzo ważne, bo mamy problem z licznymi substancjami emitowanymi do atmosfery. Ucieszyła mnie zapowiedź kontynuacji programu.

Krzysztof Pieroń (Polskie Stronnictwo Ludowe): Podobała mi się jedna rzecz. Pochodzę z obiegu gospodarczego i na pewno estoński CIT to jest dobry pomysł. Chodzi o to, by dopiero dywidenda była opodatkowana, ale jeśli zysk zostaje w przedsiębiorstwie, to nie jest opodatkowany. To dobra droga szczególnie dla przemysłowców.

Longin Bartnik (Konfederacja): Premier w swoim exposé wymienił dziesięć razy słowo „dobrobyt” i raz określenie „cud gospodarczy”. I to jest pozytyw. Pozytywem będzie też, jeśli w pierwszym roku dekoniunktury powie „dramat gospodarczy PiS-owski”.

Jan Chabraszewski (Prawo i Sprawiedliwość): Dla mnie najważniejsza rzecz, która przebijała z exposé Premiera, to ukierunkowanie na człowieka. Wszystkie elementy, konkrety, to są pochodne takiego podstawowego założenia, że człowiek jest najważniejszy, człowiek żyjący w konkretnej wspólnocie.

Debatę prowadziła Ewa Skrabacz. Zaproszenie do studia przyjęli:

  • Jan Chabraszewski (PiS),
  • Ryszard Wilczyński (PO),
  • Longin Bartnik (Konfederacja),
  • Ryszard Galla (MN),
  • Krzysztof Pieroń (PSL),
  • Fabian Pszon (SP),
  • Jan Zimoch (Porozumienie).

Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" (24.11.2019)

Zobacz także

2019-12-26, godz. 12:05 Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny [FILM] Do świątecznej rozmowy zaprosiliśmy mieszkających w Opolu obywateli Ukrainy. Iryna Shvets i Daniil Kononenko opowiedzieli nam, jak czują się w naszym mieście… » więcej 2019-12-25, godz. 12:05 O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia [FILM, ZDJĘCIA] Po raz kolejny w Świątecznej Loży Radiowej udaliśmy się na daleką Syberię, gdzie o. Wojciech Ziółek, polski jezuita, jest proboszczem w jedynym kościele… » więcej 2019-12-22, godz. 14:24 Młodzieżowa Loża Radiowa z 22 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Mijający tydzień to kolejna odsłona sporów wokół reformy sądów. Propozycje PiS dotyczące zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów… » więcej 2019-12-22, godz. 14:08 Niedzielna Loża Radiowa z 22 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Mijający tydzień to kolejna odsłona sporów wokół reformy sądów. Propozycje PiS dotyczące zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów… » więcej 2019-12-15, godz. 16:00 Młodzieżowa Loża Radiowa z 15 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Uczestnicy Młodzieżowej Loży Radiowej ocenili, że nadchodząca kampania w wyborach prezydenckich będzie ciekawa z wielu względów. Wskazali m.in., że… » więcej 2019-12-15, godz. 14:13 Niedzielna Loża Radiowa z 15 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Małgorzata Kidawa-Błońska została oficjalną kandydatką Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Pokonała Jacka Jaśkowiaka w prawyborach. Tym samym… » więcej 2019-12-08, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku! - posłuchaj i zobacz [FILM, ZDJĘCIA] Ruchy migracyjne są nieuniknione, natomiast od państwa zależy, jakich migrantów przyjmuje. Powinno więc kierować się przede wszystkim potrzebami rynku pracy… » więcej 2019-12-08, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak i kiedy powinna powstać strategia imigracyjna Polski? Kogo i na jak długo powinniśmy przyjmować, a kogo nie? Czy jest szansa na porozumienie w tej sprawie… » więcej 2019-12-01, godz. 13:59 Młodzieżowa Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Wzrost opłat za śmieci rozpoczął się w 2017 r. i trwa. W latach 2018-2019 ponad 60 proc. gmin zdecydowało się na podwyżkę. Największy wzrost czeka nas… » więcej 2019-12-01, godz. 13:16 Niedzielna Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Radni w Białymstoku zainicjowali zmianę nazwy ulicy im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską, a w Żyrardowie postanowiono przemianować… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***