Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku…
2019-11-17, 13:26 Autor: Marek Świercz

Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM]

Goście Młodzieżowej Loży Radiowej o pierwszym posiedzeniu Parlamentu
O pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowej kadencji dyskutowali także uczestnicy reaktywowanej - i to na głównej antenie Radia Opole! - Młodzieżowej Loży Radiowej przedstawiciele partyjnych młodzieżówek.
Fabian Pszon z Solidarnej Polski stwierdził, że zachowanie opozycji w Sejmie może wskazywać na chęć większej współpracy z rządem, ale zauważył, że mogą to być "miłe złego początki', bo nie bardzo wierzy w to, że totalna dotąd opozycja jest skłonna do kompromisu. Dodał także, że triumfalne zachowanie opozycji w Senacie jest o tyle niezrozumiałe, że to jednak PiS ma największy klub.

Jarosław Draguć z PO przekonywał, że wielkim zwycięstwem Polek i Polaków jest to, że żaden z senatorów opozycji "nie dał się przekupić" i nie przeszedł do obozu rządzącego. Stwierdził, że nowy układ w Senacie daje nadzieję na normalne, merytoryczne procedowaniu ustaw. Cytował też orędzie marszałka Tomasza Grodzkiego, który mówił o "szacunku dla praworządności".

Łukasz Szerner z PSL zaznaczył, że ludowcy po latach mają swojego wicemarszałka Sejmu i Senatu, skrytykował też marszałka seniora Sejmu Antoniego Macierewicza za "brak kultury osobistej", który miał się wyrażać powitaniem duchowieństwa, ale już nie - byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Wyraził też nadzieję, że kierowany przez opozycję Senat skończy z "patologią legislacji" polegającą na pośpiesznym przepychaniu ustaw.

Także Szymon Godyla z Nowoczesnej podkreślał, że nowy Senat będzie procedował prawo w merytoryczny sposób, zwrócił też uwagę, że jednak to opozycja wprowadziła do Senatu większą liczbę senatorów niż prawica, więc jest naturalne, że to ona wybrała marszałka. Zauważył, że gdyby Senat poprzedniej kadencji był inny, nie byłoby takich wpadek jak nowelizacja ustawy o IPN, z której pod naciskiem światowej opinii publicznej Polska się w końcu wycofała.

Oskar Chabraszewski z PiS podkreślił, że o personalnych wyborach w Sejmie i Senacie zadecydowała wola wyborców i prosta arytmetyka. Komentując wybór marszałka Senatu, wspomniał o krytycznych uwagach pod adresem Tomasza Grodzkiego, dotyczących rzekomej łapówki sprzed 20 lat (taki zarzut wysunęła publicznie córka jego pacjentki) oraz zadłużenia szpitala w Szczecinie. Oburzony Draguć nazwał to "szukaniem haków".

Jakub Bedrunka z Konfederacji wyraził nadzieję, że nowy Senat nie będzie "blokował ustaw na złość", skrytykował też to, jak Konfederacja została potraktowana: jego zdaniem, marszałkiem seniorem winny być Janusz Korwin-Mikke a Konfederacja powinna otrzymać miejsce w prezydium. Ponieważ nie dostała, zagłosowała przeciwko kandydaturze Elżbiety Witek.

Szymon Folp z MN stwierdził, iż ma nadzieję, że nowi parlamentarzyści będą reprezentowali nie tylko swoich wyborców, ale wszystkich Polaków, w tym - przedstawicieli mniejszości narodowych. Jego zdaniem, największą niewiadomą w nowym politycznym rozdaniu jest Konfederacja.

Zobacz także

2019-12-08, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku! - posłuchaj i zobacz [FILM, ZDJĘCIA] Ruchy migracyjne są nieuniknione, natomiast od państwa zależy, jakich migrantów przyjmuje. Powinno więc kierować się przede wszystkim potrzebami rynku pracy i… » więcej 2019-12-08, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak i kiedy powinna powstać strategia imigracyjna Polski? Kogo i na jak długo powinniśmy przyjmować, a kogo nie? Czy jest szansa na porozumienie w tej sprawie… » więcej 2019-12-01, godz. 13:59 Młodzieżowa Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Wzrost opłat za śmieci rozpoczął się w 2017 r. i trwa. W latach 2018-2019 ponad 60 proc. gmin zdecydowało się na podwyżkę. Największy wzrost czeka nas jednak od… » więcej 2019-12-01, godz. 13:16 Niedzielna Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Radni w Białymstoku zainicjowali zmianę nazwy ulicy im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską, a w Żyrardowie postanowiono przemianować ul… » więcej 2019-11-24, godz. 15:19 Młodzieżowa Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Reprezentantów partyjnych młodzieżówek poprosiliśmy o ocenę exposé premiera Mateusza Morawieckiego (19.11). Jak wygląda rządowy plan na najbliższe cztery… » więcej 2019-11-24, godz. 13:50 Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Początek kadencji nowego parlamentu to czas powołania nowego rządu. We wtorek (19.11) premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé i uzyskał wymagane wotum… » więcej 2019-11-17, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Pierwsze obrady nowego parlamentu były głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 17 listopada 2019 roku. Goście programu spierali się o wystąpienia prezydenta… » więcej 2019-11-11, godz. 12:30 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 11 listopada 2019 roku! - O to, kto jest prawdziwym ojcem niepodległości, politycy spierają się co roku, kiedy zbliża się 11 listopada. Przecież polityk żyje z poparcia wyborców, ważne… » więcej 2019-11-10, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (10.11.2019) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Zmiany w rządzie i wybory prezydenckie - to dwa główne tematy, na które dyskutowali dziś goście Niedzielnej Loży Radiowej. Jeszcze nie wybrzmiały ostatnie echa… » więcej 2019-11-03, godz. 13:04 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 3 listopada 2019 roku! Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla najwyraźniej stracili cierpliwość. Najpierw na ulice miasta wyszło kilkadziesiąt osób, w sobotę 2 listopada już kilkaset. Domagają… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »