Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku…
2019-11-17, 13:26 Autor: Marek Świercz

Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj [FILM]

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senat
Pierwsze obrady nowego parlamentu były głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 17 listopada 2019 roku. Goście programu spierali się o wystąpienia prezydenta i marszałka seniora, orędzie marszałka Senatu i przyszłe scenariusze dla sceny politycznej, na której Sejm jest w rękach koalicji, a Senat - opozycji.
Piotr Pancześnik z Porozumienia zwrócił uwagę, że przewaga opozycji w Senacie to raptem jeden głos, co oznacza dla niej potrzebę ogromnej mobilizacji. Krytycznie wypowiedział się także o orędziu marszałka Tomasza Grodzkiego, które uznał po prostu za przesadzone i zbyt podniosłe.

W innym tonie wypowiedział się poseł PO Tomasz Kostuś. Jego zdaniem, w Senacie stoczono batalię o marszałka, który szybko zaprezentował się jako prawdziwy mąż stanu. Skrytykował za to wystąpienie Antoniego Macierewicza a o koncyliacyjnym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy powiedział, że jego pojednawczy ton to wyłącznie efekt zaczynającej się prezydenckiej kampanii wyborczej.

Violetta Porowska, posłanka PiS, zaczęła od tego, jak wielkim przeżyciem było dla niej poselskie ślubowanie. Pochwaliła wystąpienie Macierewicza za wierność poglądom, jakie mają wyborcy PiS. Co do Grodzkiego, zauważyła, że zadeklarował on głosowanie zgodnie z własnymi przekonaniami, co - w jej ocenie - może być dla szukającej wspólnego frontu opozycji problemem.

Ryszard Galla, poseł MN, wyraził nadzieję, że przejęcie przez opozycję Senatu daje nadzieję na normalizację procedur legislacyjnych, zwrócił uwagę na to, że kluczowe dla zrównoważenia budżetu projekty ustaw znów zostały zgłoszone nie przez rząd, ale - posłów. Tu zirytowana Porowska zwróciła mu uwagę na to, że zgłaszanie projektów ustaw jest przecież poselską prerogatywą.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski wyraziła zdziwienie, że dla opozycji układ w Senacie to "triumf demokracji", bo to tylko efekt decyzji wyborców i w tym sensie każde kolejne polityczne rozdanie jest takim samym triumfem. Skrytykowała także marszałka Grodzkiego za plany zagranicznych podróży, przypominając, że prowadzenie polityki zagranicznej nie jest kompetencją Senatu.

Krzysztof Pieroń z PSL złośliwie stwierdził, że wybór Grodzkiego to dla PiS duży problem, bo nowy marszałek Senatu prezentuje inny model uprawiania polityki. Mówił także o "Banasiowej republice", potrzebie ujawnienia majątku premiera i "atrapowym prezydencie Dudzie". Pancześnik ripostował, że dziwi go taka agresja wobec głowy państwa, co uważa za brak szacunku dla wyborców Andrzeja Dudy.

W ostrym tonie wypowiadał się także Piotr Wach z Nowoczesnej, mówiąc o tym, że pojednawcze wystąpienie prezydenta to efekt strachu przed wyborami, w których do reelekcji musi otrzymać więcej niż 8 mln głosów, jakie dostała teraz prawica. Stwierdził też, że wygłoszone w TVP orędzie marszałka Grodzkiego musiało mocno zaboleć PiS i dlatego marszałek Senatu jest teraz ostro atakowany.

Daniel Szakrupski z Konfederacji skupił się na komisji rodziny, która będzie procedować projekt "Stop aborcji". Zwrócił uwagę, że na jej czele stanęła posłanka Lewicy Razem a w głosowaniu przepadł Grzegorz Braun, choć to jego poglądy - zdaniem Szkarupskiego - powinny być bliższe poglądom PiS. Porowska odparła, że podział funkcji między różne kluby to standard a szef komisji ma przede wszystkim zadania administracyjne.

Gośćmi Marka Świercza byli: Ryszard Galla (MN), Krzysztof Pieroń (PSL), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Daniel Szkarupski (Konfederacja), Małgorzata Wilkos (SP), Violetta Porowska (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Piotra Wach (Nowoczesna).

Zobacz także

2019-11-24, godz. 13:50 Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Początek kadencji nowego parlamentu to czas powołania nowego rządu. We wtorek (19.11) premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé i uzyskał wymagane wotum… » więcej 2019-11-17, godz. 13:26 Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowej kadencji dyskutowali także uczestnicy reaktywowanej - i to na głównej antenie Radia Opole! - Młodzieżowej Loży Radiowej… » więcej 2019-11-11, godz. 12:30 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 11 listopada 2019 roku! - O to, kto jest prawdziwym ojcem niepodległości, politycy spierają się co roku, kiedy zbliża się 11 listopada. Przecież polityk żyje z poparcia wyborców, ważne… » więcej 2019-11-10, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (10.11.2019) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Zmiany w rządzie i wybory prezydenckie - to dwa główne tematy, na które dyskutowali dziś goście Niedzielnej Loży Radiowej. Jeszcze nie wybrzmiały ostatnie echa… » więcej 2019-11-03, godz. 13:04 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 3 listopada 2019 roku! Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla najwyraźniej stracili cierpliwość. Najpierw na ulice miasta wyszło kilkadziesiąt osób, w sobotę 2 listopada już kilkaset. Domagają… » więcej 2019-11-01, godz. 12:10 Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 listopada 2019! W pierwszym dniu listopada wyruszyliśmy na wędrówkę po opolskich cmentarzach. Przez te szczególne miejsca poprowadzili nas dr Joanna Filipczyk, kierownik Działu… » więcej 2019-10-27, godz. 12:26 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 27 października 2019! W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy, wnioskując o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty… » więcej 2019-10-20, godz. 13:38 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 października 2019 roku! Podziękowania dla wyborców (także za udział w wyborach, które miały rekordową, blisko 62-procentową frekwencję), scenariusze na przyszłość, także w kontekście… » więcej 2019-10-06, godz. 14:05 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 6 października 2019 roku! W minionym tygodniu sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju rozpatrzyła informację o planowanych zmianach w składkach ZUS dla przedsiębiorców. Już w przyszłym roku… » więcej 2019-09-29, godz. 15:46 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 29 września 2019 roku! Miniony tydzień to czas problemów personalnych zarówno dla rządzącego PiS (Marian Banaś, szef NIK), jak i opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej (Klaudia Jachira… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »