Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku…
2019-11-17, 13:26 Autor: Marek Świercz

Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj [FILM]

Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senat
Pierwsze obrady nowego parlamentu były głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 17 listopada 2019 roku. Goście programu spierali się o wystąpienia prezydenta i marszałka seniora, orędzie marszałka Senatu i przyszłe scenariusze dla sceny politycznej, na której Sejm jest w rękach koalicji, a Senat - opozycji.
Piotr Pancześnik z Porozumienia zwrócił uwagę, że przewaga opozycji w Senacie to raptem jeden głos, co oznacza dla niej potrzebę ogromnej mobilizacji. Krytycznie wypowiedział się także o orędziu marszałka Tomasza Grodzkiego, które uznał po prostu za przesadzone i zbyt podniosłe.

W innym tonie wypowiedział się poseł PO Tomasz Kostuś. Jego zdaniem, w Senacie stoczono batalię o marszałka, który szybko zaprezentował się jako prawdziwy mąż stanu. Skrytykował za to wystąpienie Antoniego Macierewicza a o koncyliacyjnym orędziu prezydenta Andrzeja Dudy powiedział, że jego pojednawczy ton to wyłącznie efekt zaczynającej się prezydenckiej kampanii wyborczej.

Violetta Porowska, posłanka PiS, zaczęła od tego, jak wielkim przeżyciem było dla niej poselskie ślubowanie. Pochwaliła wystąpienie Macierewicza za wierność poglądom, jakie mają wyborcy PiS. Co do Grodzkiego, zauważyła, że zadeklarował on głosowanie zgodnie z własnymi przekonaniami, co - w jej ocenie - może być dla szukającej wspólnego frontu opozycji problemem.

Ryszard Galla, poseł MN, wyraził nadzieję, że przejęcie przez opozycję Senatu daje nadzieję na normalizację procedur legislacyjnych, zwrócił uwagę na to, że kluczowe dla zrównoważenia budżetu projekty ustaw znów zostały zgłoszone nie przez rząd, ale - posłów. Tu zirytowana Porowska zwróciła mu uwagę na to, że zgłaszanie projektów ustaw jest przecież poselską prerogatywą.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski wyraziła zdziwienie, że dla opozycji układ w Senacie to "triumf demokracji", bo to tylko efekt decyzji wyborców i w tym sensie każde kolejne polityczne rozdanie jest takim samym triumfem. Skrytykowała także marszałka Grodzkiego za plany zagranicznych podróży, przypominając, że prowadzenie polityki zagranicznej nie jest kompetencją Senatu.

Krzysztof Pieroń z PSL złośliwie stwierdził, że wybór Grodzkiego to dla PiS duży problem, bo nowy marszałek Senatu prezentuje inny model uprawiania polityki. Mówił także o "Banasiowej republice", potrzebie ujawnienia majątku premiera i "atrapowym prezydencie Dudzie". Pancześnik ripostował, że dziwi go taka agresja wobec głowy państwa, co uważa za brak szacunku dla wyborców Andrzeja Dudy.

W ostrym tonie wypowiadał się także Piotr Wach z Nowoczesnej, mówiąc o tym, że pojednawcze wystąpienie prezydenta to efekt strachu przed wyborami, w których do reelekcji musi otrzymać więcej niż 8 mln głosów, jakie dostała teraz prawica. Stwierdził też, że wygłoszone w TVP orędzie marszałka Grodzkiego musiało mocno zaboleć PiS i dlatego marszałek Senatu jest teraz ostro atakowany.

Daniel Szakrupski z Konfederacji skupił się na komisji rodziny, która będzie procedować projekt "Stop aborcji". Zwrócił uwagę, że na jej czele stanęła posłanka Lewicy Razem a w głosowaniu przepadł Grzegorz Braun, choć to jego poglądy - zdaniem Szkarupskiego - powinny być bliższe poglądom PiS. Porowska odparła, że podział funkcji między różne kluby to standard a szef komisji ma przede wszystkim zadania administracyjne.

Gośćmi Marka Świercza byli: Ryszard Galla (MN), Krzysztof Pieroń (PSL), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Daniel Szkarupski (Konfederacja), Małgorzata Wilkos (SP), Violetta Porowska (PiS), Tomasz Kostuś (PO), Piotra Wach (Nowoczesna).

Zobacz także

2020-01-05, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa z 5 stycznia 2020 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W niedzielę spotkaliśmy się z opolskimi parlamentarzystami. Naszych sejmowych i senackich reprezentantów zapytaliśmy o skandaliczne słowa Władimira Putina… » więcej 2020-01-01, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa z 1 stycznia 2020 roku - posłuchaj! [ZDJĘCIA] Wybory do parlamentu europejskiego, do polskiego parlamentu, wysoka frekwencja w nich, ale też przyznanie Oldze Tokarczuk Nobla, zabójstwo prezydenta Adamowicza… » więcej 2019-12-29, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Działalność Grety Thunberg podzieliła uczestników Młodzieżowej Loży Radiowej, połączyła natomiast ocena, że konieczna jest ponadpolityczna działalność… » więcej 2019-12-29, godz. 14:12 Niedzielna Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Które partie poprą, a które odrzucą projekt budżetu państwa na rok 2020, zakładający zbilansowanie dochodów i wydatków? Czy w Polsce szerzy się ekologizm?… » więcej 2019-12-26, godz. 12:05 Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny [FILM] Do świątecznej rozmowy zaprosiliśmy mieszkających w Opolu obywateli Ukrainy. Iryna Shvets i Daniil Kononenko opowiedzieli nam, jak czują się w naszym mieście… » więcej 2019-12-25, godz. 12:05 O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia [FILM, ZDJĘCIA] Po raz kolejny w Świątecznej Loży Radiowej udaliśmy się na daleką Syberię, gdzie o. Wojciech Ziółek, polski jezuita, jest proboszczem w jedynym kościele… » więcej 2019-12-22, godz. 14:24 Młodzieżowa Loża Radiowa z 22 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Mijający tydzień to kolejna odsłona sporów wokół reformy sądów. Propozycje PiS dotyczące zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów… » więcej 2019-12-22, godz. 14:08 Niedzielna Loża Radiowa z 22 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Mijający tydzień to kolejna odsłona sporów wokół reformy sądów. Propozycje PiS dotyczące zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów… » więcej 2019-12-15, godz. 16:00 Młodzieżowa Loża Radiowa z 15 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Uczestnicy Młodzieżowej Loży Radiowej ocenili, że nadchodząca kampania w wyborach prezydenckich będzie ciekawa z wielu względów. Wskazali m.in., że… » więcej 2019-12-15, godz. 14:13 Niedzielna Loża Radiowa z 15 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Małgorzata Kidawa-Błońska została oficjalną kandydatką Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Pokonała Jacka Jaśkowiaka w prawyborach. Tym samym… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***