Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-10-27, 12:26 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 27 października 2019!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 27 października 2019!
W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy, wnioskując o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty złożyła też Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Teraz na temat zasadności protestów wypowie się Sąd Najwyższy. Opolskich polityków poprosiliśmy o komentarz do powyborczej sytuacji.
Łukasz Fomicz (Konfederacja): Uważamy, że wpływ TVP na wybory jest duży i należałoby zweryfikować wyniki wyborów. Telewizja regularnie wycinała nasze wyniki z badań sondażowych, gdy przekraczaliśmy próg wyborczy. Wygraliśmy trzy sprawy sądowe z TVP. Gdyby TVP zachowała się tak, jak prawo nakazuje i wyemitowała sondaże, zmieniłaby się zupełnie scena polityczna w Polsce, prawdopodobnie PiS nie miałby większości.

Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość): W momencie, gdy zwycięża PiS – zarówno w Sejmie, jak i w Senacie, opozycja próbuje w warstwie medialnej przykryć ten wynik. Mówi się zatem, że PiS nie wygrał w Senacie, mimo, że mamy najwięcej - 48 mandatów. Ponadto w strukturach PO następują próby rozliczeń powyborczych, ruchy tektoniczne. I trzeba to przykryć. My natomiast korzystamy z prawa, które kodeks wyborczy daje wszystkim. Nie oceniamy protestów innych partii.

Danuta Jazłowiecka (Platforma Obywatelska): Nieupublicznienie uzasadnienia protestów PiS świadczy o tym, że nie są to merytoryczne oceny, tylko poszukiwanie dziury w całym, by móc zdobyć większość w Senacie. Natomiast protesty złożone przez Koalicję Obywatelską odwołują się do wskazywanych już w trakcie wyborów przez obywateli mylących rozwiązań, gdy logo partii było wpisane w kratkę.

Paweł Kampa (Sojusz Lewicy Demokratycznej): To, co jest w uzasadnieniu odwołania, nie ma znaczenia, bo czasami i do bzdur się trzeba odnieść, gdyż taki jest wymóg prawny. Są protesty wyborcze, które zdarzają się na całym świecie. Ważne, by te protesty były rozpatrywane w miarę jawnie, na ile się da, by nie było wątpliwości – jeżeli już dojdzie do ponownego przeliczania głosów. Chodzi o to, by było to dla wszystkich akceptowalne.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Każdy z komitetów może składać wnioski. Nie byłoby tej dyskusji, gdyby różnica pomiędzy PiS a pozostałymi komitetami była na tyle wystarczająca, byście mogli powołać sobie marszałka. Jedna z pierwszych wypowiedzi marszałka Terleckiego pokazuje wyraźnie, że szukacie dodatkowych głosów i ewentualnych możliwości, aby wynik został odwrócony.

Arkadiusz Jasiński (Porozumienie): Opozycja próbuje odwracać wynik wyborów, który nie jest po jej myśli. Widzimy, jakim sztucznym sporem żyliśmy przez ostatnie lata, sporem dotyczącym istoty demokracji w Polsce. Widzimy, że obywatele się wypowiedzieli, demokracja zatriumfowała, wygrała Zjednoczona Prawica. I druga sprawa, czyli niezależność sądów, które będą podejmowały decyzję w sprawie ważności wyborów. Widać, jak ważna była reforma sądownictwa.

Agnieszka Zagola (Polskie Stronnictwo Ludowe): W tym roku rzeczywiście nie było dużo protestów wyborczych, ale są one charakterystyczne. Jest jasne, że Zjednoczona Prawica chce mieć większość decyzyjną w Senacie. I ucieka się do różnych środków. Kuriozalne jest składanie protestów o takiej niskiej wartości formalnej. Protest PSL dotyczy kwestii formalnej, by uzyskać wykładnię prawa, co do rejestracji kandydatów. To konkret.

Fabian Pszon (Solidarna Polska): Na miejscu przedstawicieli PSL uważałbym z odwoływaniem się do wykładni prawa, bo w wyborach 2014 r. nie byliście chętni do tego. PSL złożyło protest, Konfederacja i KO, ale tylko protesty PiS są – jak się słyszy w przestrzeni publicznej - zamachem na demokrację. A prawda jest taka, że w PO nadszedł czas osądu nad Grzegorzem Schetyną i trzeba to jakoś przykryć.
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Jerzy Czerwiński (PiS),
  • Łukasz Fomicz (Konfederacja),
  • Ryszard Galla (MN),
  • Arkadiusz Jasiński (Porozumienie),
  • Danuta Jazłowiecka (PO),
  • Paweł Kampa (SLD),
  • Fabian Pszon (SP),
  • Agnieszka Zagola (PSL).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 27.10.2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2019-11-24, godz. 15:19 Młodzieżowa Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Reprezentantów partyjnych młodzieżówek poprosiliśmy o ocenę exposé premiera Mateusza Morawieckiego (19.11). Jak wygląda rządowy plan na najbliższe… » więcej 2019-11-24, godz. 13:50 Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Początek kadencji nowego parlamentu to czas powołania nowego rządu. We wtorek (19.11) premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé i uzyskał wymagane… » więcej 2019-11-17, godz. 13:26 Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowej kadencji dyskutowali także uczestnicy reaktywowanej - i to na głównej antenie Radia Opole! - Młodzieżowej Loży… » więcej 2019-11-17, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Pierwsze obrady nowego parlamentu były głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 17 listopada 2019 roku. Goście programu spierali się o wystąpienia prezydenta… » więcej 2019-11-11, godz. 12:30 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 11 listopada 2019 roku! - O to, kto jest prawdziwym ojcem niepodległości, politycy spierają się co roku, kiedy zbliża się 11 listopada. Przecież polityk żyje z poparcia wyborców… » więcej 2019-11-10, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (10.11.2019) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Zmiany w rządzie i wybory prezydenckie - to dwa główne tematy, na które dyskutowali dziś goście Niedzielnej Loży Radiowej. Jeszcze nie wybrzmiały ostatnie… » więcej 2019-11-03, godz. 13:04 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 3 listopada 2019 roku! Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla najwyraźniej stracili cierpliwość. Najpierw na ulice miasta wyszło kilkadziesiąt osób, w sobotę 2 listopada już kilkaset… » więcej 2019-11-01, godz. 12:10 Wędrówka po opolskich cmentarzach - zobacz i posłuchaj Świątecznej Loży Radiowej z 1 listopada 2019! W pierwszym dniu listopada wyruszyliśmy na wędrówkę po opolskich cmentarzach. Przez te szczególne miejsca poprowadzili nas dr Joanna Filipczyk, kierownik… » więcej 2019-10-20, godz. 13:38 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 października 2019 roku! Podziękowania dla wyborców (także za udział w wyborach, które miały rekordową, blisko 62-procentową frekwencję), scenariusze na przyszłość, także… » więcej 2019-10-06, godz. 14:05 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 6 października 2019 roku! W minionym tygodniu sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju rozpatrzyła informację o planowanych zmianach w składkach ZUS dla przedsiębiorców. Już w przyszłym… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***