Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-10-27, 12:26 Autor: Ewa Skrabacz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 27 października 2019!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 27 października 2019!
W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy, wnioskując o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty złożyła też Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Teraz na temat zasadności protestów wypowie się Sąd Najwyższy. Opolskich polityków poprosiliśmy o komentarz do powyborczej sytuacji.
Łukasz Fomicz (Konfederacja): Uważamy, że wpływ TVP na wybory jest duży i należałoby zweryfikować wyniki wyborów. Telewizja regularnie wycinała nasze wyniki z badań sondażowych, gdy przekraczaliśmy próg wyborczy. Wygraliśmy trzy sprawy sądowe z TVP. Gdyby TVP zachowała się tak, jak prawo nakazuje i wyemitowała sondaże, zmieniłaby się zupełnie scena polityczna w Polsce, prawdopodobnie PiS nie miałby większości.

Jerzy Czerwiński (Prawo i Sprawiedliwość): W momencie, gdy zwycięża PiS – zarówno w Sejmie, jak i w Senacie, opozycja próbuje w warstwie medialnej przykryć ten wynik. Mówi się zatem, że PiS nie wygrał w Senacie, mimo, że mamy najwięcej - 48 mandatów. Ponadto w strukturach PO następują próby rozliczeń powyborczych, ruchy tektoniczne. I trzeba to przykryć. My natomiast korzystamy z prawa, które kodeks wyborczy daje wszystkim. Nie oceniamy protestów innych partii.

Danuta Jazłowiecka (Platforma Obywatelska): Nieupublicznienie uzasadnienia protestów PiS świadczy o tym, że nie są to merytoryczne oceny, tylko poszukiwanie dziury w całym, by móc zdobyć większość w Senacie. Natomiast protesty złożone przez Koalicję Obywatelską odwołują się do wskazywanych już w trakcie wyborów przez obywateli mylących rozwiązań, gdy logo partii było wpisane w kratkę.

Paweł Kampa (Sojusz Lewicy Demokratycznej): To, co jest w uzasadnieniu odwołania, nie ma znaczenia, bo czasami i do bzdur się trzeba odnieść, gdyż taki jest wymóg prawny. Są protesty wyborcze, które zdarzają się na całym świecie. Ważne, by te protesty były rozpatrywane w miarę jawnie, na ile się da, by nie było wątpliwości – jeżeli już dojdzie do ponownego przeliczania głosów. Chodzi o to, by było to dla wszystkich akceptowalne.

Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka): Każdy z komitetów może składać wnioski. Nie byłoby tej dyskusji, gdyby różnica pomiędzy PiS a pozostałymi komitetami była na tyle wystarczająca, byście mogli powołać sobie marszałka. Jedna z pierwszych wypowiedzi marszałka Terleckiego pokazuje wyraźnie, że szukacie dodatkowych głosów i ewentualnych możliwości, aby wynik został odwrócony.

Arkadiusz Jasiński (Porozumienie): Opozycja próbuje odwracać wynik wyborów, który nie jest po jej myśli. Widzimy, jakim sztucznym sporem żyliśmy przez ostatnie lata, sporem dotyczącym istoty demokracji w Polsce. Widzimy, że obywatele się wypowiedzieli, demokracja zatriumfowała, wygrała Zjednoczona Prawica. I druga sprawa, czyli niezależność sądów, które będą podejmowały decyzję w sprawie ważności wyborów. Widać, jak ważna była reforma sądownictwa.

Agnieszka Zagola (Polskie Stronnictwo Ludowe): W tym roku rzeczywiście nie było dużo protestów wyborczych, ale są one charakterystyczne. Jest jasne, że Zjednoczona Prawica chce mieć większość decyzyjną w Senacie. I ucieka się do różnych środków. Kuriozalne jest składanie protestów o takiej niskiej wartości formalnej. Protest PSL dotyczy kwestii formalnej, by uzyskać wykładnię prawa, co do rejestracji kandydatów. To konkret.

Fabian Pszon (Solidarna Polska): Na miejscu przedstawicieli PSL uważałbym z odwoływaniem się do wykładni prawa, bo w wyborach 2014 r. nie byliście chętni do tego. PSL złożyło protest, Konfederacja i KO, ale tylko protesty PiS są – jak się słyszy w przestrzeni publicznej - zamachem na demokrację. A prawda jest taka, że w PO nadszedł czas osądu nad Grzegorzem Schetyną i trzeba to jakoś przykryć.
Zaproszenie Ewy Skrabacz przyjęli:
  • Jerzy Czerwiński (PiS),
  • Łukasz Fomicz (Konfederacja),
  • Ryszard Galla (MN),
  • Arkadiusz Jasiński (Porozumienie),
  • Danuta Jazłowiecka (PO),
  • Paweł Kampa (SLD),
  • Fabian Pszon (SP),
  • Agnieszka Zagola (PSL).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 27.10.2019 - debatę prowadzi Ewa Skrabacz

Zobacz także

2020-01-05, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa z 5 stycznia 2020 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W niedzielę spotkaliśmy się z opolskimi parlamentarzystami. Naszych sejmowych i senackich reprezentantów zapytaliśmy o skandaliczne słowa Władimira Putina… » więcej 2020-01-01, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa z 1 stycznia 2020 roku - posłuchaj! [ZDJĘCIA] Wybory do parlamentu europejskiego, do polskiego parlamentu, wysoka frekwencja w nich, ale też przyznanie Oldze Tokarczuk Nobla, zabójstwo prezydenta Adamowicza… » więcej 2019-12-29, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Działalność Grety Thunberg podzieliła uczestników Młodzieżowej Loży Radiowej, połączyła natomiast ocena, że konieczna jest ponadpolityczna działalność… » więcej 2019-12-29, godz. 14:12 Niedzielna Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Które partie poprą, a które odrzucą projekt budżetu państwa na rok 2020, zakładający zbilansowanie dochodów i wydatków? Czy w Polsce szerzy się ekologizm?… » więcej 2019-12-26, godz. 12:05 Iryna Shvets i Daniil Kononenko o tym, jak nasi wschodni sąsiedzi przeżywają czas świąteczno-noworoczny [FILM] Do świątecznej rozmowy zaprosiliśmy mieszkających w Opolu obywateli Ukrainy. Iryna Shvets i Daniil Kononenko opowiedzieli nam, jak czują się w naszym mieście… » więcej 2019-12-25, godz. 12:05 O. Wojciech Ziółek o tym, jak katolicy w Rosji przeżywają czas Bożego Narodzenia [FILM, ZDJĘCIA] Po raz kolejny w Świątecznej Loży Radiowej udaliśmy się na daleką Syberię, gdzie o. Wojciech Ziółek, polski jezuita, jest proboszczem w jedynym kościele… » więcej 2019-12-22, godz. 14:24 Młodzieżowa Loża Radiowa z 22 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Mijający tydzień to kolejna odsłona sporów wokół reformy sądów. Propozycje PiS dotyczące zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów… » więcej 2019-12-22, godz. 14:08 Niedzielna Loża Radiowa z 22 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Mijający tydzień to kolejna odsłona sporów wokół reformy sądów. Propozycje PiS dotyczące zmian w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów… » więcej 2019-12-15, godz. 16:00 Młodzieżowa Loża Radiowa z 15 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Uczestnicy Młodzieżowej Loży Radiowej ocenili, że nadchodząca kampania w wyborach prezydenckich będzie ciekawa z wielu względów. Wskazali m.in., że… » więcej 2019-12-15, godz. 14:13 Niedzielna Loża Radiowa z 15 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Małgorzata Kidawa-Błońska została oficjalną kandydatką Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Pokonała Jacka Jaśkowiaka w prawyborach. Tym samym… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***