Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-09-22, 12:17 Autor: Marek Świercz

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 22 września 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 22 września 2019 roku!
Loża Radiowa poświęcona była szeroko rozumianej polityce wodnej państwa. Praktycznie wszyscy uczestnicy programu deklarowali, że temat jest apolityczny, ale szybko wyszły na jaw podziały. Nie tylko partyjne, ale także personalne.
Słuchacze Radia Opole prawdopodobnie zapamiętają z programu głośną wymianę zdań między Witoldem Zembaczyńskim z Nowoczesnej, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a Januszem Kowalskim z Solidarnej Polski, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Panowie skupili się na osobistych wycieczkach, wypominając sobie doświadczenia w biznesie (lub ich brak), polityczne powiązania, premie w spółkach skarnu państwa czy strach przed przedwyborczą debatą. Był moment, gdy realizator po kolejnej interwencji prowadzącego na chwilę wyłączył panom mikrofony.

Jeśli chodzi o Odrę, debata skupiła się na podsumowaniu ostatnich dekad rewitalizacji rzeki oraz ocenie obecnej polityki rządu.

Ryszard Galla z MN, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry, protestował przeciwko deprecjonowaniu przez polityków PiS działań podejmowanych w ostatnich kilkunastu latach. Mówił między innymi o tym, że – wbrew deklaracjom rządu – jaz w Malczycach jeszcze nie został oddany do użytku, bo prace nadal trwają. Wyliczał też inwestycje przygotowane przez samorządy, takie jak zabezpieczenie oczyszczalni ścieków w Koźlu, ochrona Bierawy czy ochrona Reńskiej Wsi , które na razie nie zyskały wsparcia rządu.

Bogdan Tomaszek z PiS stwierdził, że krytyczna ocena działań poprzedniej ekipy rządowej jest w pełni uzasadniona. Wspomniał o nieprawidłowościach przy budowie zbiornika w Raciborzu, przekonywał także, że plany rządu PiS dotyczące rewitalizacji Odry są jak najbardziej realne. Pytał też polityków dzisiejszej opozycji, czemu nie podjęto tematu ustawy o portach rzecznych, o którą wnioskował Zachodniopomorski Klaster Wodny.

Temat portu rzecznego, konkretnie w Koźlu, wrócił w wypowiedziach Roberta Węgrzyna z PO, który dopytywał, dlaczego firma inwestująca w port kilkadziesiąt milionów złotych jest blokowana, bo nie ma zgody na wykorzystanie połączenia kolejowego. Stwierdził, że jeśli są jakieś zastrzeżenia (wiceminister Marcin Ociepa mówił na antenie Radia Opole o kwestiach związanych z bezpieczeństwem państwa), to powinny zostać jasno przedstawione, zarówno opinii publicznej, jak i inwestorowi.

Janusz Kowalski z SP – w chwilach, gdy nie atakował Zembaczyńskiego – stwierdził, że port w Koźlu to raczej terminal, za to prawdziwy port, który może dać pracę tysiącom osób, to port, który powstanie - na obszarze 200 a nawet 500 hektarów - na terenie Grupy Azoty. Równocześnie parokrotnie zadeklarował, ponad podziałami politycznymi, pomoc dla władz samorządowych Kędzierzyna-Koźla (przypomnijmy: z PO).

Witold Zembaczyński z Nowoczesnej – w chwilach, gdy nie atakował Kowalskiego – przekonywał, że rząd PiS udaje, że jest skuteczny, a nie potrafi nawet odpowiedzieć, na jakim etapie jest sprawa jazu w Zawadzkiem (zacytował tu odpowiedź na swoją interpelację). Stwierdził także, że jeśli dziś jakieś służby mają zastrzeżenia do inwestora w porcie w Koźlu, to należy zapytać, co robiły, gdy ten inwestor się pojawił.

Paweł Grabowski z ruchu Kukiz ’15, komentując spór między Zembaczyńskim a Kowalskim, stwierdził, że ten sposób uprawiania polityki pokazuje, jak będzie wyglądała władza w Polsce, jeśli skłócone partie wygrają wybory. Dodał, że źle to wróży także programowi dla Odry. Jego ocena działań rządu jest raczej krytyczna – uważa, że wiele ogłoszonych już sukcesów ma charakter pozorny. Zaznaczył jednak, że fuszerki w trakcie budowy zbiornika, z czasów rządów poprzedniej ekipy, w Raciborzu to temat dla prokuratury.

Piotr Pancześnik z Porozumienia, który z trudem przebił się przez kłótnię wspomnianych polityków, starał się skupić na kwestiach merytorycznych. Prezentował założenia odrzańskiego programu rządu (przykładowo rozbudowa portu w Szczecinie Świnoujściu oznacza zielone światło dla Odry, bo drogi i kolej nie wystarczą, by dostarczyć do niego założony wolumen towarów). Mówił też o przetargu na budowę polderu Żelazna, który ma zostać ogłoszony na początku października i który budzi sporo politycznych emocji, choć powinien być wspólnym sukcesem. Zauważył też na marginesie, że nie kandyduje i być może dlatego potrafi zachować do debaty większy dystans niż jej inni uczestnicy.
Zaproszenie Marka Świercza przyjęli:
  • Ryszard Galla (MN),
  • Paweł Grabowski (Kukiz’15),
  • Janusz Kowalski (SP),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Bogdan Tomaszek (PiS),
  • Robert Węgrzyn (PO),
  • Witold Zembaczyński (.Nowoczesna).
Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 22.09.2019 - debatę prowadzi Marek Świercz

Zobacz także

2019-12-08, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku! - posłuchaj i zobacz [FILM, ZDJĘCIA] Ruchy migracyjne są nieuniknione, natomiast od państwa zależy, jakich migrantów przyjmuje. Powinno więc kierować się przede wszystkim potrzebami rynku pracy… » więcej 2019-12-08, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak i kiedy powinna powstać strategia imigracyjna Polski? Kogo i na jak długo powinniśmy przyjmować, a kogo nie? Czy jest szansa na porozumienie w tej sprawie… » więcej 2019-12-01, godz. 13:59 Młodzieżowa Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Wzrost opłat za śmieci rozpoczął się w 2017 r. i trwa. W latach 2018-2019 ponad 60 proc. gmin zdecydowało się na podwyżkę. Największy wzrost czeka nas… » więcej 2019-12-01, godz. 13:16 Niedzielna Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Radni w Białymstoku zainicjowali zmianę nazwy ulicy im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską, a w Żyrardowie postanowiono przemianować… » więcej 2019-11-24, godz. 15:19 Młodzieżowa Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Reprezentantów partyjnych młodzieżówek poprosiliśmy o ocenę exposé premiera Mateusza Morawieckiego (19.11). Jak wygląda rządowy plan na najbliższe… » więcej 2019-11-24, godz. 13:50 Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Początek kadencji nowego parlamentu to czas powołania nowego rządu. We wtorek (19.11) premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé i uzyskał wymagane… » więcej 2019-11-17, godz. 13:26 Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowej kadencji dyskutowali także uczestnicy reaktywowanej - i to na głównej antenie Radia Opole! - Młodzieżowej Loży… » więcej 2019-11-17, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Pierwsze obrady nowego parlamentu były głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 17 listopada 2019 roku. Goście programu spierali się o wystąpienia prezydenta… » więcej 2019-11-11, godz. 12:30 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 11 listopada 2019 roku! - O to, kto jest prawdziwym ojcem niepodległości, politycy spierają się co roku, kiedy zbliża się 11 listopada. Przecież polityk żyje z poparcia wyborców… » więcej 2019-11-10, godz. 13:00 Niedzielna Loża Radiowa (10.11.2019) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Zmiany w rządzie i wybory prezydenckie - to dwa główne tematy, na które dyskutowali dziś goście Niedzielnej Loży Radiowej. Jeszcze nie wybrzmiały ostatnie… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***