Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Goście Świątecznej Loży Radiowej o Święcie…
2019-08-15, 12:10 Autor: Justyna Krzyżanowska

Goście Świątecznej Loży Radiowej o Święcie Wojska Polskiego i Bitwie Warszawskiej [FILM]

Goście Świątecznej Loży Radiowej o Święcie Wojska Polskiego i Bitwie Warszawskiej
W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy historyka dr. Mariusza Patelskiego i kpt. Piotra Płóciennika, rzecznika 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Rozmawialiśmy o Święcie Wojska Polskiego i Bitwie Warszawskiej.
Z okazji Święta Wojska Polskiego w Katowicach zorganizowano defiladę wojskową, a próby do niej odbywały się w Opolu. – Koszary imitowały ulice Katowic – powiedział kpt. Piotr Płuciennik. – Układ dróg na terenie koszar odpowiadał układowi ulic w Katowicach, więc udało się to zrobić.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia. W ten dzień w 1920 roku rozpoczęła się Bitwa Warszawska w wojnie polsko-bolszewickiej. – Walczono na froncie od Wieprzu po Wkrę – zaznaczył historyk dr Patelski.

Na zwycięstwo sił polskich złożyły się: błędy dowodzących armią sowiecką, decyzje wydawane przez dowódcę polskiej armii gen. Rozwadowskiego i wywiad radiowy.
– Wojska polskie znały doskonale i pozycje, i zamiary sowietów, a jednocześnie zagłuszały ich radiostację, przez co armie sowieckie utraciły łączność – wyjaśnił kpt. Płuciennik.

– Wywiad wojskowy, dzięki gen. Rozwadowskiemu, był tworzony już w 1918 roku – zaznaczył historyk.
– Tylko w lipcu do armii polskiej zgłosiło 80 tys. ochotników, zakwaterowanie, wyżywienie, umundurowanie było wyzwaniem logistycznym tak, jak wyszkolenie – zaznaczył kpt. Płuciennik.

Dlaczego Bitwa Warszawska nazywana jest cudem nad Wisłą?
– Dobrze to brzmi PR-owo, ale w jakiś sposób temperuje poświęcenie żołnierza polskiego i całego narodu oraz dowodzenie polskich dowódców. Było to wojskowe strategiczne i taktyczne zwycięstwo – zaznaczył rzecznik opolskich logistyków.

– To tytuł artykułu opublikowanego w prasie po bitwie, którego autorem był Stanisław Stroński. Wymyślał świetne, nośne tytuły jak „Ciszej nad tą trumną”, „Nieznani sprawcy”, a sformułowanie „Cud nad Wisłą” było analogią do „Cudu nad Marną”. Chciał w ten sposób podkreślić wagę bitwy – wyjaśnił historyk.

Zobacz także

2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej 2024-02-04, godz. 12:41 O obsadzaniu stanowisk w spółkach skarbu państwa i emocjach przed wyborami samorządowymi - Niedzielna Loża Radiowa… Daniel Obajtek został odwołany z funkcji prezesa Orlenu. W czwartek zdecydowała o tym rada nadzorcza spółki. Media już od dłuższego czasu prześcigają… » więcej 2024-01-28, godz. 13:17 Protesty organizacji rolniczych, pigułka dzień po oraz okrągły stół w wymiarze sprawiedliwości tematami w Niedzielnej… W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy następujące wątki: Rolnicze organizacje protestowały w minionym tygodniu przeciwko Zielonemu Ładowi i wwozowi produktów… » więcej 2024-01-21, godz. 12:42 O budżecie państwa i kolejnych komisjach śledczych w Niedzielnej Loży Radiowej 21.01.2024 Serial pod tytułem "sejmowa komisja śledcza" trwa w najlepsze. Jedna z nich próbuje ustalić szczegóły organizacji wyborów kopertowych. Z zeznaniami przed… » więcej 2024-01-14, godz. 09:33 Niedzielna Loża Radiowa (14.01) o sprawie Wąsika i Kamińskiego W Niedzielnej Loży Radiowej aktualne tematy komentowali opolscy politycy. Odnieśli się do sprawy okoliczności zatrzymania i osadzenia w więzieniu Mariusza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »