Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z…
2019-08-04, 13:20 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 sierpnia 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 sierpnia 2019 roku!
Opolscy politycy komentowali doniesienia płynące z Gdańska o programie rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i specustawie dotyczącej przejęcia przez państwo terenu na Westerplatte. Na stronie internetowej Gdańska pojawiła się zapowiedź trzydniowych obchodów rocznicy wybuchu wojny, a w tej zapowiedzi znalazły się takie sformułowania jak "radosny pochód", "tańce" i "wspólne świętowanie". Zostały one już zmienione na odpowiednio: pochód, pokaz tradycyjnego tańca i wspólne przeżywanie rocznicy, ale niesmak pozostał. Z kolei o specustawie w sprawie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 władze Gdańska mówiły, że narusza ona autonomię samorządu.
Antonii Duda (poseł Prawa i Sprawiedliwości) powiedział, że zbulwersowała go ta informacja, a prezydent Gdańska pokazała w ten sposób swoją postawę etyczną i patriotyczną. - Dla mnie było to przykre i żenujące, cieszę się, że pani prezydent z tego się wycofała, a jeszcze bardziej się cieszę, że prezydent podpisał specustawę o Westerplatte. Dodał, że ma nadzieję, że to miejsce będzie dla Polaków symbolem i miejscem refleksji.

Ryszard Galla (poseł Mniejszości Niemieckiej) przypomniał, że Kacper Płażyński (PiS) zaprotestował przeciwko obecności strony niemieckiej w uroczystościach rocznicowych i zaznaczył, że nie może tej postawy zrozumieć. Dodał, że dobrze, żeby obie strony mogły uczcić pamięć ofiar wojny. W sprawie specustawy uważa, że nie jest ona potrzebna, bo rząd mógłby dać pieniądze samorządowi Gdańska na budowę muzeum, a nie przejmować ziemię.

Ryszard Wilczyński (poseł Platformy Obywatelskiej) o słowach w pierwotnej wersji komunikatu o programie obchodów rocznicy wybuchu wojny powiedział, że były one niefortunne, ale mamy do czynienia z wyolbrzymieniem całej sprawy. Spec ustawa zdaniem posła PO zostaje przyjęta "za pięć dwunasta" 80-tej rocznicy. - To otwarta wojna z samorządem - powiedział.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska) uważa, że winę za taki niefortunny komunikat na stronie internetowej ponosi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Te słowa absolutnie nie na miejscu. Zmieniono teraz tylko słowa, ale nie zmieniono programu wydarzeń. - Czy pokazy tańca tradycyjnego, w taką rocznicę, to jest to, co powinniśmy robić? - pytała. Specustawa zdaniem Małgorzaty Wilkos nie narusza autonomii samorządu, a strona rządowa próbowała rozmawiać z prezydent Dulkiewicz na temat tego, co tam powinno mieć miejsce, ale nie była ona zainteresowana rozmowami. - To co jest ważne dla Polaków, ma się stać państwowe - powiedziała.

Szymon Godyla z Nowoczesnej uważa, że zawinił urzędnik, który pisał komunikat, bo jest niemożliwe, żeby każdy komunikat zatwierdzał prezydent. Był zły dobór słów, a takie komunikaty powinny być sprawdzane przed publikacją. - Zagrywka z Westerplatte ma a celu monopolizowanie miejsc związanych z historią. Dlaczego PiS nie szuka kompromisu, to jawne naruszenie autonomii samorządu - mówił Godyla.

Piotr Pancześnik (Porozumienie) zgadza się z posłem Gallą i posłem Wilczyńskim co do uczestnictwa strony Niemieckiej w obchodach rocznicy wybuchu wojny. Jednak nie zgadza się na to, żeby jeden z uczestników zaplanowanej konferencji mówił, że pancernik Schlezwig-Holstein to był statek pasażerski. Można różnie interpretować fakty, ale nie można ich zmieniać. Z kolei w sprawie specustawy nie było by sporu, gdyby na Westerplatte był porządek i gdyby sobie samorząd z tym radził. - Samorząd jest częścią państwa polskiego - podkreślał.

Robert Tistek (Kukiz'15) powiedział, że forma uroczystości zaplanowanych na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej bardziej pasuje do rocznicy zakończenia wojny. W sprawie Westerplatte jego zdaniem nie powinno być sporów, bo to zbyt ważne miejsce dla Polaków. - Może pod zarząd komisaryczny obywateli powinien być oddany ten teren - zastanawiał się w trakcie Niedzielnej Loży Radiowej.
W Niedzielnej Loży Radiowej uczestniczyli:

  • Małgorzata Wilkos, Solidarna Polska,
  • Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka,
  • Robert Tistek, Kukiz'15,
  • Ryszard Wilczyński, Platforma Obywatelska,
  • Piotr Pancześnik, Porozumienie
  • Szymon Godyla, .Nowoczesna,
  • Antoni Duda, Prawo i Sprawiedliwość

Zobacz także

2019-10-20, godz. 13:38 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 20 października 2019 roku! Podziękowania dla wyborców (także za udział w wyborach, które miały rekordową, blisko 62-procentową frekwencję), scenariusze na przyszłość, także… » więcej 2019-10-06, godz. 14:05 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 6 października 2019 roku! W minionym tygodniu sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju rozpatrzyła informację o planowanych zmianach w składkach ZUS dla przedsiębiorców. Już w przyszłym… » więcej 2019-09-29, godz. 15:46 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 29 września 2019 roku! Miniony tydzień to czas problemów personalnych zarówno dla rządzącego PiS (Marian Banaś, szef NIK), jak i opozycyjnej Koalicji Obywatelskiej (Klaudia Jachira… » więcej 2019-09-22, godz. 12:17 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 22 września 2019 roku! Loża Radiowa poświęcona była szeroko rozumianej polityce wodnej państwa. Praktycznie wszyscy uczestnicy programu deklarowali, że temat jest apolityczny… » więcej 2019-09-15, godz. 13:42 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 15 września 2019 roku! Pomysł podciągnięcia do Opola ciepła z Elektrowni Opolu, wrzucony do kampanii wyborczej przez kandydata PiS Sławomira Kłosowskiego, był głównym tematem… » więcej 2019-09-08, godz. 13:01 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 8 września 2019 [ZDJĘCIA, FILM] Tuż przed zakończeniem zgłaszania list kandydatów w wyborach parlamentarnych Koalicja Obywatelska wskazała Małgorzatę Kidawę-Błońską jako nową jedynkę… » więcej 2019-09-01, godz. 13:50 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 1 września 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] Choć afera związana ze sprzedażą sanatorium w Suchym Borze bez wątpienia jest częścią kampanii wyborczej, to sprawa jest na tyle poważna, że powinna… » więcej 2019-08-25, godz. 13:15 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 25 sierpnia 2019 r. [ZDJĘCIA, FILM] Dyskusja o politycznym hejcie w internecie, który był tematem Niedzielnej Loży Radiowej 25 września 2019 roku, była tak emocjonalna, że niektórzy jej uczestnicy… » więcej 2019-08-18, godz. 12:32 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 18 sierpnia 2019 r. [ZDJĘCIA, FILM] Uroczysta defilada wojskowa „Wierni Polsce” była głównym punktem obchodów święta Wojska Polskiego, 15 sierpnia i jednocześnie 100. rocznicy wybuchu… » więcej 2019-08-15, godz. 12:10 Goście Świątecznej Loży Radiowej o Święcie Wojska Polskiego i Bitwie Warszawskiej [FILM] W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy historyka dr. Mariusza Patelskiego i kpt. Piotra Płóciennika, rzecznika 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Rozmawialiśmy… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***