Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 ...
2019-08-04, 13:20 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 sierpnia 2019 roku!

Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 4 sierpnia 2019 roku!
Opolscy politycy komentowali doniesienia płynące z Gdańska o programie rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i specustawie dotyczącej przejęcia przez państwo terenu na Westerplatte. Na stronie internetowej Gdańska pojawiła się zapowiedź trzydniowych obchodów rocznicy wybuchu wojny, a w tej zapowiedzi znalazły się takie sformułowania jak "radosny pochód", "tańce" i "wspólne świętowanie". Zostały one już zmienione na odpowiednio: pochód, pokaz tradycyjnego tańca i wspólne przeżywanie rocznicy, ale niesmak pozostał. Z kolei o specustawie w sprawie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 władze Gdańska mówiły, że narusza ona autonomię samorządu.
Antonii Duda (poseł Prawa i Sprawiedliwości) powiedział, że zbulwersowała go ta informacja, a prezydent Gdańska pokazała w ten sposób swoją postawę etyczną i patriotyczną. - Dla mnie było to przykre i żenujące, cieszę się, że pani prezydent z tego się wycofała, a jeszcze bardziej się cieszę, że prezydent podpisał specustawę o Westerplatte. Dodał, że ma nadzieję, że to miejsce będzie dla Polaków symbolem i miejscem refleksji.

Ryszard Galla (poseł Mniejszości Niemieckiej) przypomniał, że Kacper Płażyński (PiS) zaprotestował przeciwko obecności strony niemieckiej w uroczystościach rocznicowych i zaznaczył, że nie może tej postawy zrozumieć. Dodał, że dobrze, żeby obie strony mogły uczcić pamięć ofiar wojny. W sprawie specustawy uważa, że nie jest ona potrzebna, bo rząd mógłby dać pieniądze samorządowi Gdańska na budowę muzeum, a nie przejmować ziemię.

Ryszard Wilczyński (poseł Platformy Obywatelskiej) o słowach w pierwotnej wersji komunikatu o programie obchodów rocznicy wybuchu wojny powiedział, że były one niefortunne, ale mamy do czynienia z wyolbrzymieniem całej sprawy. Spec ustawa zdaniem posła PO zostaje przyjęta "za pięć dwunasta" 80-tej rocznicy. - To otwarta wojna z samorządem - powiedział.

Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska) uważa, że winę za taki niefortunny komunikat na stronie internetowej ponosi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Te słowa absolutnie nie na miejscu. Zmieniono teraz tylko słowa, ale nie zmieniono programu wydarzeń. - Czy pokazy tańca tradycyjnego, w taką rocznicę, to jest to, co powinniśmy robić? - pytała. Specustawa zdaniem Małgorzaty Wilkos nie narusza autonomii samorządu, a strona rządowa próbowała rozmawiać z prezydent Dulkiewicz na temat tego, co tam powinno mieć miejsce, ale nie była ona zainteresowana rozmowami. - To co jest ważne dla Polaków, ma się stać państwowe - powiedziała.

Szymon Godyla z Nowoczesnej uważa, że zawinił urzędnik, który pisał komunikat, bo jest niemożliwe, żeby każdy komunikat zatwierdzał prezydent. Był zły dobór słów, a takie komunikaty powinny być sprawdzane przed publikacją. - Zagrywka z Westerplatte ma a celu monopolizowanie miejsc związanych z historią. Dlaczego PiS nie szuka kompromisu, to jawne naruszenie autonomii samorządu - mówił Godyla.

Piotr Pancześnik (Porozumienie) zgadza się z posłem Gallą i posłem Wilczyńskim co do uczestnictwa strony Niemieckiej w obchodach rocznicy wybuchu wojny. Jednak nie zgadza się na to, żeby jeden z uczestników zaplanowanej konferencji mówił, że pancernik Schlezwig-Holstein to był statek pasażerski. Można różnie interpretować fakty, ale nie można ich zmieniać. Z kolei w sprawie specustawy nie było by sporu, gdyby na Westerplatte był porządek i gdyby sobie samorząd z tym radził. - Samorząd jest częścią państwa polskiego - podkreślał.

Robert Tistek (Kukiz'15) powiedział, że forma uroczystości zaplanowanych na rocznicę wybuchu II Wojny Światowej bardziej pasuje do rocznicy zakończenia wojny. W sprawie Westerplatte jego zdaniem nie powinno być sporów, bo to zbyt ważne miejsce dla Polaków. - Może pod zarząd komisaryczny obywateli powinien być oddany ten teren - zastanawiał się w trakcie Niedzielnej Loży Radiowej.
W Niedzielnej Loży Radiowej uczestniczyli:

  • Małgorzata Wilkos, Solidarna Polska,
  • Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka,
  • Robert Tistek, Kukiz'15,
  • Ryszard Wilczyński, Platforma Obywatelska,
  • Piotr Pancześnik, Porozumienie
  • Szymon Godyla, .Nowoczesna,
  • Antoni Duda, Prawo i Sprawiedliwość

Zobacz także

2019-08-15, godz. 12:10 Goście Świątecznej Loży Radiowej o Święcie Wojska Polskiego i Bitwie Warszawskiej [FILM] W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy historyka dr. Mariusza Patelskiego i kpt. Piotra Płóciennika, rzecznika 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Rozmawialiśm ... » więcej 2019-08-11, godz. 14:08 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 11 sierpnia 2019 roku! Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił w mijającym tygodniu termin wyborów do parlamentu. Wybory odbędą się 13 października. To pierwszy z możliwych terminów, a p ... » więcej 2019-07-28, godz. 18:04 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 28 lipca 2019 roku! Tydzień po białostockim Marszu Równości partie lewicowe zorganizowały w tym mieście protest Polska Przeciw Przemocy (28.07). W Niedzielnej Loży Radiowej zapyt ... » więcej 2019-07-21, godz. 12:18 Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 21 lipca 2019 roku! Zamieszanie towarzyszące rekrutacji podwójnego rocznika do szkół średnich było tematem Niedzielnej Loży Radiowej 21 lipca 2019 roku. » więcej 2019-07-14, godz. 13:30 "Niedzielna Loża Radiowa" z 14 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM] Tydzień po katowickiej „burzy mózgów” PiS, swoje forum programowe zorganizowała Koalicja Obywatelska. Z opolskimi politykami rozmawialiśmy o propozycji progra ... » więcej 2019-07-07, godz. 14:38 "Niedzielna Loża Radiowa" z 7 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM] Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na rok 2020. Wiemy już, na jakim poziomie ustalona została wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesię ... » więcej 2019-06-30, godz. 16:45 Niedzielna Loża Radiowa z 30 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM] Trwa dyskusja o interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie mężczyzny podejrzanego o morderstwo dziecka w Mrowinach. Opolscy politycy wypowiedzieli się ... » więcej 2019-06-23, godz. 14:45 Niedzielna Loża Radiowa z 23 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM] Nowelizacja Kodeksu karnego była tematem debaty w Niedzielnej Loży Radiowej (23.06.2019). Opolscy politycy spierali się o tryb procedowania nowelizacji, ale t ... » więcej 2019-06-20, godz. 12:05 Zobacz i posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 20 czerwca 2019 roku! [FILM, ZDJĘCIA] W uroczystość Bożego Ciała do rozmowy zaprosiliśmy katolików, osoby świeckie. Co oznacza dla nich publiczne wyznanie wiary, jakim jest procesja Bożego Ciała? ... » więcej 2019-06-16, godz. 14:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (12.06) w Waszyngtonie prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej, która przewiduje m.in. zwiększenie stałej ro ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »