Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' z 14 lipca 2019 roku. Zobacz…
2019-07-14, 13:30 Autor: Ewa Skrabacz

"Niedzielna Loża Radiowa" z 14 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

"Niedzielna Loża Radiowa" z 14 lipca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj!
Tydzień po katowickiej „burzy mózgów” PiS, swoje forum programowe zorganizowała Koalicja Obywatelska. Z opolskimi politykami rozmawialiśmy o propozycji programowej zaprezentowanej przez opozycję.
Ryszard Wilczyński (Platforma Obywatelska) stwierdził, że przedstawiona na konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej szóstka Schetyny, to „sześć zasadniczych pakietów, rozwiązań koniecznych, aby posprzątać po PiS”. Podkreślił, że należy „uzdrawiać Polskę i czynić ją krajem absolutnie nowoczesnym, a przede wszystkim zorientowanym na przyszłość”.

„Dla mnie to nie jest żaden program” – tak propozycje opozycji skomentowała Małgorzata Wilkos (Solidarna Polska). Dowodziła, że ”każdy może powiedzieć o nowoczesnej edukacji, czystym powietrzu, szybkich autostradach”, ale „jeżeli za tym nie ma szeregu punktów, które wskazują konkrety”, to nic z tego nie wynika.

Robert Tistek (Kukiz’15) stwierdził, że postulat dotyczący referendum, który znalazły się w programie Koalicji Obywatelskiej to nic nowego, gdyż „12 lat temu było dokładnie to samo. Tak naprawdę w programie Platformy nic się nie zmieniło”. Dodał, że doszły zagadnienia związane z klimatem, ale wskazane w tym zakresie rozwiązania nie są przekonujące.

- Jako Koalicja Obywatelska pokazaliśmy to, że bierzemy odpowiedzialność za Polskę i sam sposób, w jaki dyskutowaliśmy i tworzyliśmy nasz program pokazuje, że jesteśmy odpowiedzialni i chcemy w dobrym kierunku zmieniać kraj – zaznaczył Szymon Godyla (Nowoczesna). Dodał, że „do końca miesiąca będzie znany pełny program”.

Violetta Porowska (Prawo i Sprawiedliwość) oceniła, że program przedstawiony przez KO, to „absolutny stek komunałów”. Wskazywała także brak konsekwencji w opozycyjnej narracji: „Jak dzisiaj wytłumaczą wiarygodnie swoim wyborcom, Polakom, że jeszcze parę miesięcy temu, mówili, że 13. emerytura, to jałmużna, a dziś mówią, że każdemu się należy?”.

- Mój stosunek do „piątki Kaczyńskiego”, „sześciopaku Schetyny” jest podobny – stwierdził Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka). Podkreślił, że takie podejście MN jest wyróżnikiem, „tylko szkoda, że jedynie na poziomie regionu opolskiego”. Dodał, że „hasła są fajne, niewiele różnią się od siebie, natomiast ważne jest to, jak będzie wyglądała ich realizacja”.

- Gdybym jednym słowem miał określić tę „szóstkę”, to bym powiedział, że to imitacja – stwierdził Piotr Pancześnik (Porozumienie). Zwracając się do przedstawicieli opozycji dodał: „Mieliście swój czas, niczego nie zrealizowaliście, a w tej chwili w programie wpisujecie jedno, a wasz główny ekonomista podaje absolutnie odmienne zdanie na te kwestie”.

Goście skomentowali także zaprezentowane w sobotę (13.07) przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego "jedynki" na listach PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych.
Zaproszenie Ewy Skrabacz do udziału w debacie przyjęli:
  • Małgorzata Wilkos (SP),
  • Violetta Porowska (PiS),
  • Szymon Godyla (.Nowoczesna),
  • Ryszard Wilczyński (PO),
  • Ryszard Galla (MN),
  • Robert Tistek (Kukiz`15),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie).

Zobacz także

2020-03-08, godz. 14:10 Niedzielna Loża Radiowa z 8 marca - zobacz i posłuchaj! [ZDJĘCIA, FILM] Czy kolejne potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem wśród Polaków pokazały, że państwo działa w tym zakresie sprawnie? Jak należy ocenić podjęte środki… » więcej 2020-03-01, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 1 marca - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] W minionym tygodniu temat koronawirusa zdominował polską politykę. Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o konsekwencje upolitycznienia kwestii bezpieczeństwa… » więcej 2020-02-23, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 23 lutego - posłuchaj i zobacz! [ZDJĘCIA, FILM] - Nie możemy dać się podzielić między kraje skąpe i hojne, między euroentuzjastów i eurosceptyków. Wszyscy powinniśmy być eurorealistami chcącymi ambitnej Europy… » więcej 2020-02-16, godz. 12:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 lutego 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak będzie trwająca kampania w wyborach prezydenckich? - zastanawiali się goście Niedzielnej Loży Radiowej. Odnieśli się m.in. do opinii wyrażonej przez prof… » więcej 2020-02-09, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa z 9 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rusza kolejny wyścig wyborczy. 10 maja pierwsza, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - 24 maja. Swój start deklarowało w ostatnim czasie 8 kandydatów:… » więcej 2020-02-02, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy o Opolski Zespół Parlamentarny: Jakie plany mają przedstawiciele regionu w nowej kadencji parlamentu? Dlaczego nie wszyscy… » więcej 2020-01-26, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa… » więcej 2020-01-19, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa z 19 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (15.01) w Parlamencie Europejskim debatowano o próbach fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję, a także o stanie praworządności w Polsce. Dzień… » więcej 2020-01-12, godz. 12:51 Niedzielna Loża Radiowa z 12 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Podczas niedzielnej dyskusji w gronie opolskich parlamentarzystów skomentowaliśmy kolejne wydarzenia towarzyszące pracom nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Posłowie… » więcej 2020-01-06, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z 6 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W święto Objawienia Pańskiego zatrzymaliśmy się nad znaczeniem tego, co widoczne, dostrzegalne. O tym, że „wiara rodzi się z patrzenia”, opowiedział o. Przemek… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »