Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 23 czerwca 2019 roku. Zobacz…
2019-06-23, 14:45 Autor: Marek Świercz

Niedzielna Loża Radiowa z 23 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 23 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]
Nowelizacja Kodeksu karnego była tematem debaty w Niedzielnej Loży Radiowej (23.06.2019). Opolscy politycy spierali się o tryb procedowania nowelizacji, ale także o jej konkretne zapisy. Pojawił się także wątek dyskusyjnego orzecznictwa i jakości autorytetów prawniczych krytykujących nowelizację.
Senator PiS Jerzy Czerwiński zwrócił uwagę na to, że projekt nowelizacji była znany już od stycznia, planowano jego uchwalenie na drugi kwartał tego roku a zamieszanie towarzyszące debacie wynikało z politycznego klimatu po publikacji filmu braci Sekielskich. Podkreślił też, że społeczeństwo od dawna oczekiwało zaostrzenia kar za najcięższe zbrodnie.

Ten sam wątek wracał w wypowiedziach innych polityków koalicji. Fabian Pszon z Solidarnej Polski stwierdził, że resort sprawiedliwości, w jego ocenie wyjątkowo pracowity, odpowiedział na społeczne oczekiwania, czego nie zrobił poprzedni rząd. Zwrócił też uwagę na to, że kojarzony z PO Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar występuje nie w obronie ofiar, ale przestępców. Piotr Pancześnik z Porozumienia zauważył, że najważniejsze w nowelizacji jest nie podwyższenie górnej, ale - dolnej granicy kary. Bo to, w jego ocenie, zmusi sędziów do wymierzania kar adekwatnych do popełnionej zbrodni.

O tym, że obecne orzecznictwo pozostawia wiele do życzenia, mówił także Paweł Grabowski z ruchu Kukiz '15. Stwierdził też, że podoba mu się pomysł zaostrzenia kar, zgodny z oczekiwaniami Polaków, zwłaszcza wprowadzenie dodatkowych kategorii przestępstw, na przykład surowych kar dla osób, które popełniły seksualną zbrodnię na osobie poniżej 7. roku życia. Grabowski negatywnie ocenił jednak sposób uchwalenia tak ważnej ustawy.

Także politycy opozycji skupili się na krytykowaniu trybu procedowania nowelizacji kodeksu karnego. Ryszard Galla z MN i Rajmund Miller z PO przyznali, że projekt był rządowy, ale podkreślali, że nie był procedowany w trybie kodeksowym (posłowie poznali go w przeddzień debaty a powinni poznać na dwa tygodnie wcześniej) i został przygotowany tak niechlujnie, że Senat musiał wprowadzić ponad 40 poprawek. Szymon Godyla z Nowoczesnej stwierdził, że wsadzanie ludzi do więzienia na wiele lat oznacza fiasko prób ich resocjalizacji, podkreślał także, że polski wymiar sprawiedliwości nie potrzebuje zaostrzenia kar, ale takich zmian systemowych, dzięki którym kary będą wymierzane szybko i będą odbierane jako nieuchronne.

Agnieszka Zagola z PSL oburzała się, że Sejm nie wziął pod uwagę krytycznych uwag środowisk prawniczych. W jej ocenie, przy tak poważnych ustawach konieczne jest uwzględnienie opinii autorytetów. Z tym nie zgodził się Piotr Pancześnik, który stwierdził, że są różne szkoły prawnicze. Także poseł Grabowski stwierdził, że opinia naukowców z UJ, na którą powołuje się Zagola, zawiera logiczne błędy.

Zobacz także

2020-02-16, godz. 12:50 Niedzielna Loża Radiowa z 16 lutego 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak będzie trwająca kampania w wyborach prezydenckich? - zastanawiali się goście Niedzielnej Loży Radiowej. Odnieśli się m.in. do opinii wyrażonej przez prof… » więcej 2020-02-09, godz. 14:00 Niedzielna Loża Radiowa z 9 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Rusza kolejny wyścig wyborczy. 10 maja pierwsza, a ewentualna druga tura wyborów prezydenckich - 24 maja. Swój start deklarowało w ostatnim czasie 8 kandydatów:… » więcej 2020-02-02, godz. 13:30 Niedzielna Loża Radiowa z 2 lutego 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] W Niedzielnej Loży Radiowej zapytaliśmy o Opolski Zespół Parlamentarny: Jakie plany mają przedstawiciele regionu w nowej kadencji parlamentu? Dlaczego nie wszyscy… » więcej 2020-01-26, godz. 13:19 Niedzielna Loża Radiowa z 26 stycznia 2020 - zobacz i posłuchaj! [FILM] Opolskich parlamentarzystów zapytaliśmy o skutki czwartkowej (23.01) uchwały Sądu Najwyższego, który zdecydował, że sędziowie wybrani przez nową Krajową Radę Sądownictwa… » więcej 2020-01-19, godz. 12:59 Niedzielna Loża Radiowa z 19 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W środę (15.01) w Parlamencie Europejskim debatowano o próbach fałszowania historii II wojny światowej przez Rosję, a także o stanie praworządności w Polsce. Dzień… » więcej 2020-01-12, godz. 12:51 Niedzielna Loża Radiowa z 12 stycznia 2020 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Podczas niedzielnej dyskusji w gronie opolskich parlamentarzystów skomentowaliśmy kolejne wydarzenia towarzyszące pracom nad ustawą dyscyplinującą sędziów. Posłowie… » więcej 2020-01-06, godz. 12:30 "Świąteczna Loża Radiowa" z 6 stycznia 2020 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] W święto Objawienia Pańskiego zatrzymaliśmy się nad znaczeniem tego, co widoczne, dostrzegalne. O tym, że „wiara rodzi się z patrzenia”, opowiedział o. Przemek… » więcej 2020-01-05, godz. 13:07 Niedzielna Loża Radiowa z 5 stycznia 2020 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] W niedzielę spotkaliśmy się z opolskimi parlamentarzystami. Naszych sejmowych i senackich reprezentantów zapytaliśmy o skandaliczne słowa Władimira Putina na temat… » więcej 2020-01-01, godz. 12:05 Świąteczna Loża Radiowa z 1 stycznia 2020 roku - posłuchaj! [ZDJĘCIA] Wybory do parlamentu europejskiego, do polskiego parlamentu, wysoka frekwencja w nich, ale też przyznanie Oldze Tokarczuk Nobla, zabójstwo prezydenta Adamowicza… » więcej 2019-12-29, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 29 grudnia 2019 roku- zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Działalność Grety Thunberg podzieliła uczestników Młodzieżowej Loży Radiowej, połączyła natomiast ocena, że konieczna jest ponadpolityczna działalność na rzecz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »