Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa'…
2020-09-24, 15:18 Autor: Paula Hołubowicz

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (24.09.2020)
Naszym gośćmi byli:
dr Jerzy Szteliga - OPZZ
Grzegorz Adamczyk - Solidarność
Grzegorz Kuliś - BCC
dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA
dr Artur Żurakowski - ekonomista i biznesmen
- Ja uważam, że moment jest jak najbardziej odpowiedni, by rozmawiać o problemach, które mogą nas dotknąć za 10 – 20 lat – powiedział Grzegorz Adamczyk.

Najwyższy czas na mapę drogową dla górnictwa i całego przemysłu energochłonnego i metalowego. One są połączone. Solidarność podjęła uchwałę, że już nie pora na kolejne dywagacje, ale pora na konkrety. Zresztą świetny przykład mamy za granicą – Niemcy przyjęli bardzo precyzyjny plan reformy górnictwa, odchodzenia od węgla. Tak więc nie ma co otwierać otwartych drzwi.

- Przykre jest to, że strona rządowa po raz kolejny przez te dwa miesiące zignorowała stronę społeczną – stwierdził Jerzy Szteliga.

Jego zdaniem na przyspieszenie podjęcia rozmów ma oczywiście fakt, że wielu górników nie wyjechało na powierzchnię, podjęli strajk. To „tąpnięcie” wymusiło na rządzie przedstawienie publiczne jakichś propozycji. Wreszcie do tych rozmów doszło. I nasz gość ma nadzieję, że będą kontynuowane, zakończone przyjęciem planu dla górnictwa i daty jego wprowadzenia.

- Ja myślę, że te dwa miesiące opóźnienia nie mają większego znaczenia. Rozmawiamy o 30-tu latach reformowania górnictwa – zastrzegł Artur Żurakowski.

Niegdyś w tej branży pracowało około pół miliona górników, dzisiaj „tylko” 80 tysięcy. Przy wejściu do Unii Europejskiej zdecydowaliśmy się na zmianę koncepcji pozyskiwania energii. Od energii ekologicznej już nie uciekniemy. Problem w tym, że górnikom coś trzeba wreszcie zaproponować. Gdyż pytanie nie brzmi czy reformować, ale jak i kiedy. A po roku 2030 musi być ogromne przyspieszenie.

- Na świecie przyjmuje się - nie wiedzieć dlaczego - jakieś daty graniczne – powiedział Witold Potwora, który przypomniał o decyzji Niemiec o likwidacji elektrowni jądrowych. Datę tę wielokrotnie przesuwano.

Podobnie z likwidacją elektrowni na węgiel brunatny, której datę za nasza zachodnią granica także przesuwano. Natomiast jak się zabrać za reformę górnictwa w Polsce? Mówi się o pakietach socjalnych dla zwalnianych górników, outsorcingu itp. Ale nie może być tak, że sprowadzamy węgiel z zagranicy po absurdalnie niskiej cenie. Każdy dba o własny rynek, Polska też powinna. Dotychczas tego nie robi.

- Pójście na wojnę handlową z którymś z dystrybutorów węgla rosyjskiego ze względu na embargo byłoby może per saldo mniej korzystne – podkreślił Grzegorz Kuliś.

To trudna debata, bo w grę wchodzi zatrudnienie. Zamykanie kopalń przyniesie dramatyczne konsekwencje. Tym samym wpłynie na całą koniunkturę regionu. W grę wchodzi około sto tysięcy osób. Prognoza mixu energetycznego przewiduje diametralną zmianę w 2030 roku. To trend europejski. Górnicy nie są zainteresowani odprawami, są zainteresowani nowymi miejscami pracy w innych branżach.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »