Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Aneta Gniazdowska o wypoczynku nad wodą
2020-08-11, 14:03 Autor: Marcin Boczek

Aneta Gniazdowska o wypoczynku nad wodą

Aneta Gniazdowska o wypoczynku nad wodą
- Cały czas pracujemy nad tym, by woda była bezpieczna, przede wszystkim w kąpieliskach i basenach - zastrzegła Aneta Gniazdowska z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Opolu.
Lecz nie tylko w tych miejscach, bowiem również w miejscach "okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli". To akweny, które nie są kąpieliskami w pełnym tego słowa znaczenia, ani basenami, ale latem po prostu wykorzystywane do ochłody przez na przykład okres miesiąca. Na Opolszczyźnie mamy 12 typowych kąpielisk objętych kontrolami Sanepidu.

- COVID -19 nie jest chorobą wodo zależną – tłumaczyła Aneta Gniazdowska apelując jednocześnie, byśmy na kąpieliskach czy basenach zachowywali wszelkie środki ostrożności. Wiadomo: pływamy bez maseczek, ale na kąpieliska, do szatni wchodźmy w maseczkach, na basenach i plażach zachowujmy odpowiedni dystans do innych wczasowiczów.

Jak kontrolowana jest jakość wody? Próbki pobierają pracownicy Sanepidu, albo wysyłają je administratorzy lub właściciele obiektów. Po analizie laboratoryjnej (wstępne wyniki są po ok. 2-3 dniach) jest wydawana decyzja. Jeśli woda nie jest bezpieczna dla kąpiących – administrator obiektu wzywany jest do usunięcia bakterii czy innych zagrożeń.

Ponadto nasz gość apelował, by wybierając się na kąpielisko, skorzystać z informacji zawartych na stronie internetowej poświęconej właśnie takim obiektom, na której dowiemy się niemal wszystkiego o danym akwenie.

Jedną z przeszkód dla dopuszczenia kąpieliska do użytku jest zakwit sinic. Na szczęście jak na razie na opolskich akwenach w tym roku zakwitu nie odnotowano. Jednak sinice zakwitły już w niektórych nadmorskich kąpieliskach. Ostrożnie więc, bo kontakt z nimi może spowodować obrażenia na skórze, ale także problemy z układem trawiennym. Zwłaszcza u dzieci.

Zobacz także

2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-09-18, godz. 14:52 Marian Jagielski o zawodzie adwokata i działaniach Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu » więcej 2020-09-17, godz. 12:44 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O przemyśle futrzarskim oraz kredytach bankowych W debacie naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność Grzegorz Kuliś z BCC » więcej 2020-09-17, godz. 12:27 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Skurkiewiczem, sekretarzem stanu w MON o kampanii… » więcej 2020-09-16, godz. 15:20 Piotr Moc o jesiennej ramówce, nowych słuchowiskach, nowych prowadzących i "złotej" muzyce w Radio Opole - Idzie jesień i ochłodzenie, wracamy do studiów radiowych, ale też zabezpieczenia w związku z COVID-19. A nasza ramówka jesienna ruszy już w zasadzie od… » więcej 2020-09-16, godz. 15:19 Dr Jarosław Szarek o działalności IPN i dbałości o pamięć narodową - Przystanek Historia to miejsce, gdzie IPN opowiada o naszych dziejach, o naszej aktywności - powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytut Pamięci Narodowej… » więcej 2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej 2020-09-14, godz. 14:33 Jerzy Czerwiński o opozycji, rekonstrukcji rządu i najważniejszych celach politycznych - Rozmowy trwają, mam nadzieje, że skończą się jak najszybciej – o rozmowach koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***