Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Tomasz Krzemienowski o kontrolach podczas pandemii…
2020-08-05, 14:46 Autor: Witold Żurawicki

Tomasz Krzemienowski o kontrolach podczas pandemii i mobbingu

Tomasz Krzemienowski o mobbingu i kontrolach w zakładach pracy
- Na szczęście jako pracownicy wszyscy jesteśmy zdrowi – podkreślił Tomasz Krzemienowski, zastępca okręgowego inspektora pracy w Opolu. – Ale musieliśmy wprowadzić pewne ograniczenia.
Nasz gość przypomniał, że ograniczenia trzeba było wprowadzić, gdyż kontrolerzy odwiedzają różne zakłady pracy. Mają więc kontakt z pracownikami różnych firm. I z jednej strony byliby zagrożeni „złapaniem” wirusa COVID-19 od tych pracowników. Z drugiej strony – mogliby przenosić wirusa do różnych zakładów. Dlatego w okresie zamknięcia gospodarki – znacznie ograniczono też kontrole.

- De facto do zera kontrole rutynowe, natomiast prowadziliśmy czynności w przypadku wypadków przy pracy oraz sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia - podkreślił Tomasz Krzemienowski.

Obecnie inspekcja pracy funkcjonuje niemal normalnie. Niemal, bo oczywiście nadal sporo pracy odbywa się zdalnie (np. przygotowywanie dokumentacji) i nadal obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa, włącznie z możliwością pracy w specjalnych skafandrach, gdyby zaistniała konieczność skontrolowania na przykład placówek ochrony zdrowia.

Nasz gość podkreślił, że w okresie zamknięcia gospodarki - tak wynika ze zgłoszonych przypadków – pracodawcy nie wykorzystywali sytuacji do rozwiązywania stosunków pracy czy łamania praw pracowniczych.

- Mobbing to zjawisko opisane w kodeksie pracy. Może się ocierać o przestępstwo, ale samo w sobie przestępstwem nie jest – zaznaczył Tomasz Krzemienowski.

Nie zawsze mobbing jest wynikiem działań pracodawcy. Połowa takich przypadków to tzw. mobbing poziomy, który jest wynikiem działań współpracowników, kolegów z pracy. Ale zawsze za mobbing odpowiada pracodawca.

Zobacz także

2020-09-24, godz. 15:18 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa Naszym gośćmi byli: dr Jerzy Szteliga - OPZZ Grzegorz Adamczyk - Solidarność Grzegorz Kuliś - BCC dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA dr Artur Żurakowski… » więcej 2020-09-24, godz. 12:03 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem o wyborze szefa klubu KO, "Nowej Solidarności"… - Może Pan słyszał kiedy inauguracja "Nowej Solidarności"? Ja słyszałam o sierpniu, może że we wrześniu, ale nieszczęsna Czajka chyba pokrzyżowała… » więcej 2020-09-24, godz. 12:01 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą o tym czy jest porozumienie w Zjednoczonej… - Czy nadal można mówić „Zjednoczona Prawica”? Czy rozmowy już się dokonały i czy ten konflikt i kryzys jest już zażegnany? – pytała Magdalena Ogórek… » więcej 2020-09-23, godz. 15:52 Dr Witold Potwora depopulacji i recepcie na jej powstrzymanie - Przyczyny są dwojakiego rodzaju – powiedział o wyludnianiu się regionu dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. » więcej 2020-09-23, godz. 14:47 Andrzej Rak o nowych przepisach drogowych i co nas gubi na drodze » więcej 2020-09-22, godz. 14:52 Piotr Woźniak w o tożsamości Lewicy, jej postulatach i regionalnych konwencjach - Lewica absolutnie zaniedbała politykę historyczną - stwierdził na naszej antenie dr Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie. » więcej 2020-09-22, godz. 14:51 Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą - Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN. » więcej 2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej 2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***