Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Daniel Kliś o funkcjonowaniu opolskich sądów w…
2020-08-04, 14:12 Autor: Witold Żurawicki

Daniel Kliś o funkcjonowaniu opolskich sądów w dobie pandemii

Daniel Kliś o funkcjonowaniu sądów w dobie pandemii
- Także wymiar sprawiedliwości nie miał wypracowanych procedur, jak sobie z tym radzić – przyznał sędzia Daniel Kliś, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego.
Zamknięcie wymiaru sprawiedliwości polegało na tym, że nie rozpatrywano spraw, które nie miały charakteru pilnych, jak na przykład w kwestii zastosowania aresztu tymczasowego. Rozpatrywano także sprawy, które można było rozstrzygnąć na posiedzeniu niejawnym.

- Część pracowników musiałaś pójść do domu, choćby na opiekę nad dziećmi - tłumaczył zamknięcie sądów sędzia Daniel Kliś.

Tak więc – niestety - przyjdzie nam poczekać na wyroki jeszcze dłużej. Po okresie zamknięcia nastąpił sezon urlopowy, więc nie liczmy na przyspieszenie. Na szczęście wiele spraw gospodarczych można było rozpatrywać na posiedzeniach niejawnych.

- Sytuacja nie jest łatwa, ale widać poprawę – ocenił nasz gość stan kadr w sądach.

Poprawę widać zwłaszcza w Sądzie Okręgowym, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu co trzecie stanowisko sędziowskie było nieobsadzone. Poprawia się także w sądach rejonowych, gdzie togi ubierają asesorzy sądowi.

Niestety, w porównaniu do innych państw z Unii Europejskiej Polacy bardzo rzadko – zwłaszcza w sprawach gospodarczych – korzystają z mediacji. A to oznacza, że gros sporów muszą rozstrzygać sądy. To przedłużą okres oczekiwania na rozstrzygnięcie.

Zobacz także

2020-09-24, godz. 15:18 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa". O strajkach w kopalniach i konieczności reformy górnictwa Naszym gośćmi byli: dr Jerzy Szteliga - OPZZ Grzegorz Adamczyk - Solidarność Grzegorz Kuliś - BCC dr Witold Potwora - ekonomista z WSzZiA dr Artur Żurakowski… » więcej 2020-09-24, godz. 12:03 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Tomaszem Kostusiem o wyborze szefa klubu KO, "Nowej Solidarności"… - Może Pan słyszał kiedy inauguracja "Nowej Solidarności"? Ja słyszałam o sierpniu, może że we wrześniu, ale nieszczęsna Czajka chyba pokrzyżowała… » więcej 2020-09-24, godz. 12:01 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Beatą Kempą o tym czy jest porozumienie w Zjednoczonej… - Czy nadal można mówić „Zjednoczona Prawica”? Czy rozmowy już się dokonały i czy ten konflikt i kryzys jest już zażegnany? – pytała Magdalena Ogórek… » więcej 2020-09-23, godz. 15:52 Dr Witold Potwora depopulacji i recepcie na jej powstrzymanie - Przyczyny są dwojakiego rodzaju – powiedział o wyludnianiu się regionu dr Witold Potwora z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. » więcej 2020-09-23, godz. 14:47 Andrzej Rak o nowych przepisach drogowych i co nas gubi na drodze » więcej 2020-09-22, godz. 14:52 Piotr Woźniak w o tożsamości Lewicy, jej postulatach i regionalnych konwencjach - Lewica absolutnie zaniedbała politykę historyczną - stwierdził na naszej antenie dr Piotr Woźniak, przewodniczący SLD w regionie. » więcej 2020-09-22, godz. 14:51 Norbert Rasch o delegowaniu do pracy za granicą - Ważne było i jest dla mnie, byśmy wykorzystywali potencjał znajomości języka niemieckiego - powiedział Norbert Rasch, dyrektor agencji APN. » więcej 2020-09-21, godz. 15:21 Violetta Porowska o losach Zjednoczonej Prawicy oraz nielojalnych posłach i koalicjantach - Dzisiejsza sytuacja wymaga lojalnych koalicjantów, partnerów do gry. Nie może tak być, że na szali kładzie się interesiki poszczególnych partii. Musimy… » więcej 2020-09-21, godz. 14:23 Piotr Wach m.in. o tym czy istnieje jeszcze Zjednoczona Prawica i czy grożą nam przedterminowe wybory parlamentarne - Problemy Zjednoczonej Prawicy nie wynikają z działalności opozycji – zastrzegł Piotr Wach z Nowoczesnej, wiceprzewodniczący sejmiku województwa opol… » więcej 2020-09-18, godz. 15:00 Młodzieżowa Loża Radiowa (18.09.2020): O ustawie "futerkowej" i lojalności koalicyjnej W naszej Loży uczestniczyli: Grzegorz Krukowski z PiS Jan Zimoch z Porozumienia Michał Maliński z Konfederacji Tobiasz Gajda z Platformy Obywatelskiej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***