Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dariusz Krawiec o tym, czy umiemy pływać i jak…
2020-07-28, 14:24 Autor: Witold Żurawicki

Dariusz Krawiec o tym, czy umiemy pływać i jak zachowujemy się nad wodą

Dariusz Krawiec o bezpieczeństwie nad wodą w czasie wakacji
- W tym roku w naszym regionie nie było przypadku utonięcia - zastrzegł Dariusz Krawiec, wiceprezes Zarządu Okręgowego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Biorąc poprawkę na niewielki obszar i skromną ludność regionu, to i tak ewenement w skali kraju. Od kwietnia – a pamiętajmy, że przez długi okres wszelkie kąpieliska były zamknięte z powodu koronawirusa - w Polsce utonęło już blisko 200 osób. Tylko w ostatni weekend – prawie 20.

- Przede wszystkim to jest przecenianie swoich umiejętności pływackich – wymienił nasz gość jako jako jedną z głównych przyczyn zagrożenia. Inne to brak znajomości topografii dna akwenu, alkohol. Blisko połowa wypadków śmiertelnych spowodowana jest spożywaniem alkoholu.

Chętnych do funkcji ratownika wśród młodzieży nie brakuje. Jednak zdarza się, że młody człowiek wyszkoli się (minimum dwa kursy zakończone egzaminami: pływacki i z udzielania pierwszej pomocy) za około 2,5 tysiąca złotych. Potem chce odzyskać te pieniądze, najlepiej jeszcze zarobić. I tutaj pojawia się problem, gdyż stawki oferowane przez administratorów akwenów oscylują wokół najniższej krajowej.

- Szukają zajęcia tam, gdzie lepiej płacą, na przykład nad morzem, albo wyjeżdżają za granicę, czasami do innej pracy – przyznał Dariusz Krawiec.

W sumie ratowników w naszym regionie jest około tysiąc. Pracujących w województwie – około 80 na tych kąpieliskach, którymi opiekuje się w tym roku WOPR.

Zobacz także

2020-07-31, godz. 15:34 Młodzieżówki o Konwencji Stambulskiej i spotkaniu Andrzej Duda - Rafał Trzaskowski Przedstawiciele partyjnych młodzieżówek bardzo różnią się w ocenie możliwości wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej » więcej 2020-07-31, godz. 15:32 Maciej Kalski o stopie bezrobocia i pomocy dla przedsiębiorców - Stopa bezrobocia nam rośnie i porównaniu do lutego tego roku wzrosła o jeden punkt procentowy – przyznał Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu… » więcej 2020-07-30, godz. 14:51 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" Związkowcy, pracodawcy i ekonomiści o potencjalnych reformach gospodarki oraz o podwyżce płacy minimalnej » więcej 2020-07-30, godz. 14:43 Prosto z Sejmu: Senatorowie Danuta Jazłowiecka i Jerzy Czerwiński o spotkaniu Andrzej Duda - Rafał Trzaskowski - Cieszę się ogromnie, że to spotkanie nastąpiło – tak skomentowała senator Platformy Obywatelskiej Danuta Jazłowiecka spotkanie Andrzej Duda - Rafał… » więcej 2020-07-29, godz. 14:50 Daniel Puciato o perspektywach branży turystycznej - Wierzę, że turystyka się odrodzi - podkreślił dr hab. Daniel Puciato – wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej oraz Politechnice Opolskiej. » więcej 2020-07-29, godz. 14:06 Jan Strzeżek o nowej akcji Młodej Prawicy skierowanej do rówieśników - Jeżeli spojrzymy na potężny segregator w naszym biurze w Warszawie, to deklaracji mamy około 500 – powiedział o liczebności swojej organizacji Jan Strzeżek… » więcej 2020-07-28, godz. 14:02 Aleksandra Czechowska o porzuconych i maltretowanych psach - Zwierzęta zdecydowanie bardziej odczuwają wysoką temperaturę od ludzi - zastrzegła Aleksandra Czechowska z Towarzystwa Ochrony Zwierząt. » więcej 2020-07-28, godz. 18:33 Kamil Bortniczuk o rezultatach szczytu unijnego - Tutaj nie ma nad czym debatować, bo przemawiają przede wszystkim liczby - ocenił sukces na szycie unijnym poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk. » więcej 2020-07-28, godz. 11:37 Tomasz Kostuś o efektach szczytu Unii Europejskiej, konkurencji międzynarodowej - Byłem i jestem propaństwowcem. Każda wynegocjowana dla Polski złotówka cieszy - ocenił wynik szczytu unijnego poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Ko… » więcej 2020-07-24, godz. 16:16 Dr Wiesława Błudzin o ponownym wzroście liczby zarażonych na COVID-19 - Z tą pandemią będziemy musieli żyć. I się do niej przyzwyczaić. Aż do momentu wynalezienia szczepionki – podkreśliła dr Wiesław Błudzin, konsultant… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »