Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Witold Potwora o szczycie UE oraz potencjalnym przeznaczeniu…
2020-07-22, 13:54 Autor: Witold Żurawicki

Witold Potwora o szczycie UE oraz potencjalnym przeznaczeniu pieniędzy

Witold Potwora gościem "Loży Radiowej" (22.07.2020)
- Niektórzy twierdzą, że jeśli są wszyscy zadowoleni, to gdzieś jest w tym haczyk. Niekoniecznie – ocenił efekty szczytu unijnego ekonomista dr Witold Potwora.
Nawiązał tutaj do roli Niemiec. Teraz w UE jest niemiecka prezydencja i to właśnie naszym zachodnim sąsiadom zależało w znacznym stopniu na tym, by szczyt się powiódł.

- Ta silna Europa, co okazało się podczas tego szczytu, mówi różnymi głosami – zastrzegł Witold Potwora i wspomniał postawę Holandii. Poza tym wiele innych problemów nęka UE: konflikt Hiszpanii z Katalonią, protesty „żółtych kamizelek” we Francji itp. Ale ostatecznie wygrało przekonanie, że Europa jako jeden organizm gospodarczy musi współpracować, wspierać się, przede wszystkim – rozwijać.

Nasz gość podkreślił, że niezwykle istotnym, wręcz fundamentalnym problemem będzie wykorzystanie tych środków. Chodzi o rozwój infrastruktury, ale też wsparcie turystyki czy przemysłu –szczególnie jeśli chodzi o nowe technologie i rozwijanie innowacyjności. Każde euro dobrze zainwestowane, z czasem zwraca się w dwójnasób, albo w jeszcze wyższym stopniu.

Witold Potwora podkreślił znaczenie funduszy unijnych. Dla samorządów dotychczasowe dotacje oznaczają wręcz skok cywilizacyjny, który widać w obiektach sportowych, infrastrukturze drogowej, ścieżkach rowerowych, obiektach użyteczności publicznej i w wielu innych dziedzinach. Inna sprawa, że samorządy już nauczyły się świetnie wykorzystywać dotacje, szukając choćby środków na tzw. wkład własny.

- Doświadczenie premiera Morawieckiego miało tutaj swoje znaczenie – zastrzegł Witold Potwora, który pochwalił premiera za aktywność podczas szczytu, umiejętność budowania koalicji, szukania poparcia dla polskich oczekiwań.
Z Witoldem Potworą rozmawia Witold Żurawicki (22.07.2020)

Zobacz także

2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej 2020-09-14, godz. 14:33 Jerzy Czerwiński o opozycji, rekonstrukcji rządu i najważniejszych celach politycznych - Rozmowy trwają, mam nadzieje, że skończą się jak najszybciej – o rozmowach koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-14, godz. 14:32 Beniamin Godyla o wyborach na szefa klubu PO w senacie i "Nowej Solidarności" Rafała Trzaskowskiego - Rafał Trzaskowski powinien projekt „Nowej Solidarności” z kimś przedyskutować i komuś ten projekt przekazać, żeby zagospodarować tę rzeszę ludzi… » więcej 2020-09-11, godz. 16:18 Młodzieżowa Loża Radiowa o kontroli w Opolskim urzędzie marszałkowskim oraz o "Piątce dla zwierząt" Naszymi gośćmi byli: Paulina Klag z Lewicy Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS Jarosław Draguć z Młodych Demokratów Michał Maliński z Konfederacji… » więcej 2020-09-11, godz. 16:10 Aneta Paczos o funkcjonowaniu agencji pracy i rynku pracy - Wśród naszych wartości jest orientacja na klienta, ale przy pełnej uczciwości wobec pracownika - powiedziała Aneta Paczos, współwłaścicielka agencji… » więcej 2020-09-10, godz. 15:22 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" O recesji na Zachodzie i za oceanem, która może zagrozić Posce Naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Kuliś z BCC dr Witold Potwora z WSzZiA w Opolu » więcej 2020-09-10, godz. 14:40 Prosto z Sejmu: gościem Magdaleny Ogórek był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed - To bardzo ciekawe spotkanie biznesu z rządem, ale także z opozycją - powiedział między innymi o Forum Gospodarczym w Karpaczu wiceminister rodziny, pracy… » więcej 2020-09-09, godz. 15:54 Bartłomiej Stawiarski o inwestycjach w Namysłowie i stanie finansów gminy - Przez pandemię straty w budżecie to około 4-5 mln złotych na 130 mln budżet - powiedział w Loży Radiowej burmistrz Namysłowa, Bartłomiej Stawiarski. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***