Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka…
2020-07-17, 15:33 Autor: Witold Żurawicki

Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka Kucherova w Loży Radiowej o tworzeniu fresków w ramach międzynarodowego projektu

Dr Joanna Wawrzyniak, Alicja Wujec-Kaczmarek i Sarka Kucherova w Loży Radiowej
Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o międzynarodowym projekcie w którym biorą udział trzy uczelnie: opolska Wyższa Szkoła Bankowa, uczelnia z Eberswalde w Niemczech i z Litomyśla w Czechach.
Celem projektu „European Reflection in Fresco” realizowanego w programie Erasmus jest współpraca przy nauce i tworzenia fresków klasyczną metodą z czasów Michała Anioła.

- To jest metoda, która polega na ciężkiej pracy. I to naprawdę są freski, bo większość ludzi, którzy z nami rozmawiają, używają zamiennie słów "mozaika", "mural" , "graffiti", a freski to nie jest po prostu przykrywanie płaskich powierzchni farbą. Do malowania fresków używa się pigmentów mineralnych, które są rozcierane na zawiesinę i maluje się pędzlami z bobrowego ogona albo uszu dzika. Przygotowanie tej całej podstawy to jest wyprodukowanie czterech warstw tynku, które są nakładane po sobie na powierzchnie - opowiadała Alicja Wujec - Kaczmarek z WSB.

W Opolu są już 3 freski - w II Liceum Ogólnokształcącym, w świetlicy oraz przy gabinecie dyrektor i kolejny, który rozpoczął projekt w I LO im. Kopernika. - Kolejny powstanie w Litomyślu i być może powstanie zewnętrzny fresk w Opolu. Na temat lokalizacji prowadzone są negocjacje - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z WSB.

W projekcie uczestniczy strona czeska, którą w naszej audycji reprezentowała Sarka Kucherova z Litomyśla. Podkreślała, że współpraca międzynarodowa trwa już kilkanaście lat.

- Nasza szkoła pedagogiczna zaczeła współpracę z niemieckimi partnerami już około 15-16 lat temu. Ona opierała się na wymianach szkolnych, w której nauczyciele i uczniowie odwiedzali swoje szkoły i zostawali tam dwa tygodnie. To nie było jeszcze finansowane przez programy Erasmusa tylko przez czesko-niemiecką fundację.

Ale dwa lata temu niemiecka szkoła przyjechała do Litomyśla i wtedy też podkreślała, że chce uczestniczyć w programach Erasmusa. Erasmus wymaga trojki partnerów i potrzebowali jeszcze kogoś. Trzy dni później pojechałam na pewną konferencję a tam poznałam Alicję Wujec-Kaczmarek i tak rozpoczął się nasz projekt - opowiadała Sarka Kucherova.

Wszystkie panie zgodnie podkreślały, że wielką korzyścią projektu jest mozliwość poznawania ludzi, kultur i nawiązywanie przyjaźni.

Zobacz także

2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej 2020-09-14, godz. 14:33 Jerzy Czerwiński o opozycji, rekonstrukcji rządu i najważniejszych celach politycznych - Rozmowy trwają, mam nadzieje, że skończą się jak najszybciej – o rozmowach koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-14, godz. 14:32 Beniamin Godyla o wyborach na szefa klubu PO w senacie i "Nowej Solidarności" Rafała Trzaskowskiego - Rafał Trzaskowski powinien projekt „Nowej Solidarności” z kimś przedyskutować i komuś ten projekt przekazać, żeby zagospodarować tę rzeszę ludzi… » więcej 2020-09-11, godz. 16:18 Młodzieżowa Loża Radiowa o kontroli w Opolskim urzędzie marszałkowskim oraz o "Piątce dla zwierząt" Naszymi gośćmi byli: Paulina Klag z Lewicy Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS Jarosław Draguć z Młodych Demokratów Michał Maliński z Konfederacji… » więcej 2020-09-11, godz. 16:10 Aneta Paczos o funkcjonowaniu agencji pracy i rynku pracy - Wśród naszych wartości jest orientacja na klienta, ale przy pełnej uczciwości wobec pracownika - powiedziała Aneta Paczos, współwłaścicielka agencji… » więcej 2020-09-10, godz. 15:22 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" O recesji na Zachodzie i za oceanem, która może zagrozić Posce Naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Kuliś z BCC dr Witold Potwora z WSzZiA w Opolu » więcej 2020-09-10, godz. 14:40 Prosto z Sejmu: gościem Magdaleny Ogórek był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed - To bardzo ciekawe spotkanie biznesu z rządem, ale także z opozycją - powiedział między innymi o Forum Gospodarczym w Karpaczu wiceminister rodziny, pracy… » więcej 2020-09-09, godz. 15:54 Bartłomiej Stawiarski o inwestycjach w Namysłowie i stanie finansów gminy - Przez pandemię straty w budżecie to około 4-5 mln złotych na 130 mln budżet - powiedział w Loży Radiowej burmistrz Namysłowa, Bartłomiej Stawiarski. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***