Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata „Pracodawcy, związkowcy - wspólna spr…
2020-07-16, 15:30 Autor: Witold Żurawicki

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa”

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa”
Związkowcy, pracodawcy i ekonomiści o stanie gospodarki, finansach samorządów i zaległościach przedsiębiorstw.
Musimy rozróżnić przesunięcia różnych zobowiązań, bo one mają różną masę - powiedział Grzegorz Kuliś z BCC. – W przypadku firm, które zatrudniają wiele osób, to chodzi tutaj o wielkie pieniądze.

Przedstawiciel pracodawców dodał, że namawia biznesmenów, by rozmawiali np. z ZUS-em w sprawie rozłożenia płatności. Zwłaszcza, że ta instytucje do problemów przedsiębiorców podchodzi ze zrozumieniem.

- Tutaj będzie duża rola samorządów. To one mogą na przykład zwolnić przedsiębiorstwa od podatku od nieruchomości – zastrzegł Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność.

Przedstawiciel związkowców przypomniał, że w tarczy numer 1 oraz tarczy numer 4 jest na to przyzwolenie i samorządy powinny być tutaj elastyczne: albo zawiesić pobór tych podatków, albo rozłożyć ich spłatę na raty.

- Podatek od nieruchomości jest jednym z niewielu instrumentów, jakim gospodarkę może stymulować samorząd - podkreślił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo Handlowej.

Jego zdaniem mimo wsparcia w kolejnych tarczach antykryzysowych, samorządy bardzo różnie podchodzą do tego problemu. A w ich interesie jest troska o zachowanie potencjału przedsiębiorczości na swoim terenie.

- Siłą i zasadniczą cechą tych rozwiązań ratujących gospodarkę, które przyjął rząd, była elastyczność - przypomniał ekonomista dr Witold Potwora.

W jego ocenie świadomość dbałości o rozwój gospodarczy, konieczności ratowania firm, czyli miejsc pracy jest powszechna tak w Warszawie, jak i w zdecydowanej większości samorządów. Do tego dochodzi elastyczność przedsiębiorców. Stąd całkiem dobra – w porównaniu do innych krajów – kondycja polskiej gospodarki.

Zobacz także

2020-09-16, godz. 15:18 Dr Agnieszka Gawlik o tym, jak zorganizowana jest nasza służba zdrowia i jak poprawić jej funkcjonowanie - Wydaje mi się, że jest to krok naprzód – tak oceniła przekazanie kompetencji w zakresie zlecania testów na koronawirusa lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej… » więcej 2020-09-15, godz. 14:30 Bartosz Maziarz i Bartłomiej Pater o sytuacji na Białorusi i naszym bezpieczeństwie - Mamy patową sytuację na Białorusi – powiedział dr Bartosz Maziarz z Uniwersytetu Opolskiego. – Na pewno widzimy osłabienie Łukaszenki. - To jest… » więcej 2020-09-15, godz. 13:25 Ryszard Galla o tym, że opozycja powinna wychodzić ze swoimi propozycjami i uważnym przyglądaniu się rekonstrukcji… - Dogadywanie się rządzącym idzie jak po grudzie, a jeśli mówimy o opozycji to życzyłbym sobie by była bardziej mobilna - mówił w Loży Radiowej Ryszard… » więcej 2020-09-14, godz. 14:33 Jerzy Czerwiński o opozycji, rekonstrukcji rządu i najważniejszych celach politycznych - Rozmowy trwają, mam nadzieje, że skończą się jak najszybciej – o rozmowach koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości… » więcej 2020-09-14, godz. 14:32 Beniamin Godyla o wyborach na szefa klubu PO w senacie i "Nowej Solidarności" Rafała Trzaskowskiego - Rafał Trzaskowski powinien projekt „Nowej Solidarności” z kimś przedyskutować i komuś ten projekt przekazać, żeby zagospodarować tę rzeszę ludzi… » więcej 2020-09-11, godz. 16:18 Młodzieżowa Loża Radiowa o kontroli w Opolskim urzędzie marszałkowskim oraz o "Piątce dla zwierząt" Naszymi gośćmi byli: Paulina Klag z Lewicy Grzegorz Krukowski z Forum Młodych PiS Jarosław Draguć z Młodych Demokratów Michał Maliński z Konfederacji… » więcej 2020-09-11, godz. 16:10 Aneta Paczos o funkcjonowaniu agencji pracy i rynku pracy - Wśród naszych wartości jest orientacja na klienta, ale przy pełnej uczciwości wobec pracownika - powiedziała Aneta Paczos, współwłaścicielka agencji… » więcej 2020-09-10, godz. 15:22 Debata "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" O recesji na Zachodzie i za oceanem, która może zagrozić Posce Naszymi gośćmi byli: Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo - Handlowej Grzegorz Kuliś z BCC dr Witold Potwora z WSzZiA w Opolu » więcej 2020-09-10, godz. 14:40 Prosto z Sejmu: gościem Magdaleny Ogórek był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed - To bardzo ciekawe spotkanie biznesu z rządem, ale także z opozycją - powiedział między innymi o Forum Gospodarczym w Karpaczu wiceminister rodziny, pracy… » więcej 2020-09-09, godz. 15:54 Bartłomiej Stawiarski o inwestycjach w Namysłowie i stanie finansów gminy - Przez pandemię straty w budżecie to około 4-5 mln złotych na 130 mln budżet - powiedział w Loży Radiowej burmistrz Namysłowa, Bartłomiej Stawiarski. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***